A+ A A-

 

Milas’ta kurulan Salı pazarında, günün en yoğun saatinde trafo patladı. Patlama sonucunda meydana gelen yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangının ardından bölgede yaşanan elektrik kesintileri, esnafların tepkisine neden oldu.

03092019protest_0c43c.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Milas’ın Hacıilyas Mahallesi’nde kurulan Salı pazarındaki trafoda, öğle saatlerinde şiddetli patlama meydana geldi. Günün en yoğun saatlerinde yaşanan patlama nedeniyle vatandaşlar büyük panik yaşadı. Trafonun çevresinde çok sayıda esnaf ve vatandaşın bulunması dolayısıyla felaketin eşiğinden dönüldü. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.
İhbar üzerine olay yerine sevk edilen Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas İtfaiye Grup Amirliği ekipleri çıkan yangını kontrol altına alırken; ADM, 112 Acil Sağlık ve Polis ekipleri de olay yerinde hazır bulundu. Yangını gören vatandaşlar, her zamanki gibi yangını izlemek için olay yerinde kalabalık oluşturdu.
Aynı trafoda geçtiğimiz ay da bir patlama meydana gelmiş, yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülmüştü.
Patlayan trafo nedeniyle elektrik kesintisi yaşayan esnafları ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, pazaryerinde incelemelerde bulundu. Başta kasap, şarküteri ve balıkçılar gibi birçok işletmenin mağdur olduğu pazaryerinde yaşanan kesintilerin ilk olmadığını belirten esnaflar, Tokat ve Özcan’dan konuya duyarlı olmasını istedi. Özcan ve Tokat ise, ADM yetkilileriyle irtibat halinde olduklarını, sorunun çözülmesi için çaba gösterildiğini söyledi.
Pazaryerinde sık sık yaşanan trafo patlamaları nedeniyle esnaflar büyük ekonomik kayıp yaşadıklarını belirterek, konuyla ilgili adli mercilere başvuru yapacaklarını ifade etti.
Bu tür patlamaların sık sık yaşandığını belirten esnaflar, bir araya gelerek trafo sorunlarının bir an önce çözülmesini istedi. Jeneratörü bulunmayan esnaflar, mülkiyeti Milas Belediyesi’ne ait olan çarşıya bir jeneratör sistemi kurulmasını istedi. Bazı esnaflar da ürünlerini satıştan çekti.
Bu duruma tepki gösteren esnaflar bir araya gelerek bir açıklamada bulundu. Balıkçı Enver Kaba, “Biz Milas’ın Kapalı Pazar Yeri’nde esnafız. Burada 28 dükkan var. ADM faturalarında okuma bedeline kadar, ‘hatim bedeline’ kadar hepsi alınıyor. Bizim bir tane trafomuz var, haftada 3 gün patlıyor. İlla bir insanın mı ölmesi mi gerekiyor? Yaşlı teyzem, bir kilo pırasa satmak için pırasanın dibinde baygınlık geçirdi. Ölse hesabını kim verecek? Milas’ı yöneten başkanlarımız ziyarete gelmesin, çözüm bulsun. Baskı yapsın ADM’ye. 200 lira ödemem gerekiyorken bin lira ödüyorum, itiraz etmiyorum. Ama geciktirdiğimde tak diye kesiyor. Bugün bizim Salı pazarımız. Çarşamba, Perşembe olduğunda sesimiz çıkmıyor, çünkü kimse yok. Ama bugün yapmayın.” dedi.
Başka bir esnaf ise, 2 dükkanına toplam 4 bin lira ödediğini belirterek, “Ben etimden mağdurum, diğer esnaflar sütünden, peynirinden. Buraya bir de jeneratör alınması da gerekiyor. Elektrikler kesildiği için 2 tezgahımı da kapatmak zorunda kaldım. Neden, malım bozulmasın diye, müşteriye kötü mal satmayayım diye. Burada çok mağduruz.” ifadelerini kullandı.
Esnaflar, bölgedeki elektrik kesintisi ve trafo yangınlarının önlenmesini istedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin