A+ A A-

 

Milas’ın Karahayıt Mahallesi ile Bafa Gölü çevresindeki zeytin ağaçlarının dallarında yaşanan ve her geçen gün artan kurumalar zeytin ve zeytinyağı üreticilerini tedirgin ediyor.

05092019zeytinagaclarikuruyor_43116.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Milas'ın Karahayıt Mahallesi’nde çiftçilik yapan Mustafa Çetin, yörede kuruyan zeytin ağaçlarında her geçen yıl artış olduğunu ifade etti. Dal kurumasıyla başlayan sürecin zeytin ağacının tümünün kurumasına kadar sürdüğünü belirten Çetin, durumu yetkililere bildirdiklerini ancak bu duruma çare bulunamadığını söyledi.
Türkiye'de zeytin yetiştiriciliğinde mevcut zararlı ve hastalık sorunlarına ek olarak Verticillium solgunluğu olarak bilinen ve ağaçlarda kısmi dal kurumaları ile tam kurumaya neden olan bir hastalık daha bölgede kendini gösterdiğini belirten Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış ise, istatistiklere göre il geneli ile Bafa gölü bölgesin de dikimi gerçekleştirilen her 100 zeytin ağacından 4'ün de Verticillium solgunluğu görüldüğünü kaydetti. Barış, zeytin ağaçlarında yaşanan kurumalar bölge üreticisini tedirgin ettiğini sözlerine ekledi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin