A+ A A-

 

Eğitim Sen Milas İlçe Temsilciğince, Milas’ta basın açıklaması gerçekleştirilerek, memur ve memur emeklisine yapılan zam oranları protesto edildi. Açıklama sırasında “Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız” sloganları atıldı.

06092019emekliler_c7188.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Hakem Kurulu, hükümetin son teklifini dikkate alarak memur ve memur emeklileri maaşlarına 2020 yılında yüzde 4+4, 2021 yılında yüzde 3+3 oranında artış yapılmasını kararlaştırmasının ardından, oranları düşük bulan memurlar, tepkilerini eylemleri ve açıklamalarıyla sürdürmeye devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde Milas Belediyesi’nde görevli Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), üyesi personellerin bir günlük grev yapmalarının ardından Eğitim Sen Milas İlçe Temsilciliği tarafından ise Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.
Eğitim Sen Milas İlçe Başkanı Nihat Erdoğan tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“KRİZDEN EN ÇOK EMEKÇİLERİN ETKİLENDİĞİNİ, SÖYLEDİK”
1 Ağustos’ta adı toplu sözleşme olan çalışanların yıllardır çözülmemiş yüzlerce talebini dile getirdiği, işverenin ise giderek dineleme gereği bile duymadığı, TİS düzeni ile görüşmelere başlandı.
Konfederasyonumuz daha ilk oturumda yeni bir satış sözleşmesine dair kaygı ve öngörüsünü masada da açıkça dile getirmiştir. Diğer konfederasyonlara da grevli, gerçek ve özgür bir toplu sözleşme düzeni için birlikte mücadele çağrısında bulunmuştur.
Masada defalarca açlık sınırının 2100 TL, yoksulluk sınırının 6800 TL’yi aştığını, kamu emekçileri olarak on yılda reel gelirimizin %40 eridiğini, emekçi kesimlerin yaşadığı gerçek enflasyonun %30’ları bulduğunu, krizden en çok emekçilerin etkilendiğini, söyledik. Biz bunları söylerken yandaş konfederasyon, masada KESK’in ve T.KAMU-SEN’in bulunmaması gerektiğini ifade ediyor, bunun kavgasını yürütüyordu.
“DEDİĞİM DEDİK”
İktidar yasadan ve yetkilendirilmiş yandaş konfederasyondan aldığı destekle geçmiş yılları da aşan bir cüretle ilk günden itibaren “dediğim dedik” tavrını sergilemiştir. 18 Ağustos tarihinde, gece saatlerinde yetkilendirilmiş yandaş konfederasyon genel başkanı ile görüşen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı 2020 yılı için %4 + %4, 2021 yılı için ise %3 + %3 olarak, önerisini revize etmiştir.
“GAZ ALMAYI HEDEFLEMİŞTİR”
Ortada açık bir danışıklı döğüş yaşanmaktadır. Yandaş Konfederasyon, üyelerinin giderek artan isyanı karşısında, sonucun değişmeyeceğinin net olduğu Hakem Kuruluna giderek üzerindeki üye baskısını azaltmayı, gaz almayı hedeflemiştir. Göstermelik bir iki eylemle de bunu pekiştirmek istemiştir.
Dolaysıyla şimdi kameralar karşısına çıkıp da “Hakem bekliyorduk, noter çıktı” demek samimiyetsizliğin ifadesidir. Noter olduğunu yeni anlamışlarsa “günaydın” demek gerekiyor! Hakem Kurulu tam da öngördüğümüz şekilde hükümetin son teklifini aynen oy çokluğuyla kabul etmiştir. Hakem Kurulunun atanan üyeleri baştan sona kadar blok şeklinde oy kullanmıştır.
Bu sonucun ortaya çıkmasının birinci derece sorumlusu hükümet, diğer sorumlusu yetkilendirilmiş yandaş konfederasyondur. Kısacası diğer konfederasyonlara bilgi verme gereği duymayan, kamu işvereni ile kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmayı, gece yarıları bakanlarla toplantılar yapan, 5 milyon kamu emekçisine ve emeklisine hiç sormadan geçmiş yılların kayıplarını içermeyen tekliflerini kafalarına göre değiştirenler, bizleri kandırmaya çalışanlar, sırtlarını dayadıkları iktidarın, kendilerini kandırdığını iddia etmiştir.
“EMEKLİLİĞE YANSITILMASI YOKTUR”
Hakem Kurulu hükümetin teklifi olan 2020 yılı için %4+%4, 2021 yılı için %3+%3 sefalet ücreti dışında bir konuda değil karar almak, gündemine bile almak istememiştir.
Hakem Kurulunda bu dönem için işkollarında getirilen 200’den fazla yeni talepten sadece 3’ü kabul edilmiştir. Diğer tüm talepler oy çokluğu ile yok sayılmıştır. Hakemlik fanatik taraftarlığa dönüşmüştür. Kararda; 3600 ek gösterge konusu, hukuksuz ihraçların görevlerine iadesi, adil vergi düzenlemesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması yoktur. Giyecek, yiyecek, çocuk, doğum, kira vb. temel yardımlar, güvencesiz istihdama son verilmesi, ücretsiz kreşler açılması ve açılıncaya kadar kreş ücreti ödenmesi, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması adı altındaki fişlemelere son verilmesi gibi temel konuların hiçbiri yoktur.
“HAKEM KURULU KARARINI KABUL ETMİYORUZ”
KESK olarak, bağımsız ve tarafsız arabulucu mekanizmalara karşı değiliz. Ancak böylesi mekanizmalar arabulucu nitelikte olmalıdır. Böylesi kurulların kararı bağlayıcı olmamalı, grev hakkının kullanımını engellememelidir.
Dolaysıyla Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun aldığı bu karar, kamu emekçileri nezdinde meşru ve hukuki değildir. Hakem Kurulu kararını kabul etmiyoruz.
“AÇIK BİR ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”
Bu düzenle kamu emekçileri lehine herhangi bir kazanımın elde edilmesi mümkün değildir. Sistem iflas etmiştir. 4688 sayılı yasa mevta olmuştur. Hakem kurulunun kararı da göstermiştir ki, bir dönem sona ermiştir.
Yandaş Konfederasyon bir kez daha suçüstü yakalanmıştır. Satış sözleşmeleriyle emek mücadelesinin yürütülemeyeceği defalarca ispatlanmıştır. Aksini iddia ediyorlarsa, bir kez daha hodri meydan diyoruz: en yakın tarihte greve gidip hayatı durdurulalım. Krizin faturasının emekçilere kesilmesini engellemenin başka yolu yoktur.
Tüm kamu emekçilerini haklarına, taleplerine ve geleceklerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bunun için tüm konfederasyonlara ve sendikalara açık bir çağrıda bulunuyoruz.
Gelin, taleplerimize kulaklarını tıkayarak bizimle alay edenlere gerekli cevabı hep birlikte verelim.
Gelin, haklarımızı ve özgürlüklerimizi yok sayanlara kapı kulu değil emekçi olduğumuzu birlikte gösterelim.
Gelin insanca bir yaşam için taleplerimize sahip çıkmaya devam edelim ve bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim.
Bir çağrımız da sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerinedir; Gerçek toplu sözleşmeyi gerçek sendikalar yapar. Gelin Kamu emekçileri mücadelesini başlatan KESK’e bağlı sendikalarda örgütlenin, hep birlikte omuz omuza mücadeleyi daha da büyütelim…
“HAKLARIMIZ TARTIŞMAYA AÇILIYOR”
9 Eylül 2019 Pazartesi günü okullar açılıyor. Yine dağ gibi birikmiş sorunlarla;
Eğitim sisteminde yaşanan sorunların kaynağı bizmişiz gibi ısrarla emeğimiz, mesleğimiz, niteliğimiz, haklarımız tartışmaya açılıyor. Meslek kanunu çalışmaları kapalı kapılar ardında, güya bizim için ama bize rağmen yürütülüyor.
Bizlerin şaşırmadığı bu durumun en temel nedeni, eğitim politikaları oluşturulurken eğitimin temel öznesi olan biz öğretmenlerin iradelerinin, görüşlerinin yok sayılmasıdır. Bakan Ziya Selçuk her fırsatta öğretmenlerle birlikte hareket ediyoruz dese de sorunlarımız derinleşiyor, taleplerimiz ve önerilerimiz hayat bulmuyor. Atama bekleyen meslektaşlarımız, aynı işi yapmamıza rağmen ücretli, sözleşmeli, kadrolu adı altında farklı biçimlerde istihdam edilmemiz, satın alma gücümüzün enflasyon karşısında erimesine rağmen bizlere sunulan trajikomik zam oranları gibi durumların sözü dahi açılmıyor. Yönetici atamalarında yapılan adaletsizlikler, mülakat adı altında yapılan kayırmacılık ve en önemlisi liyakate dayanmayan atamalar eğitim camiasında yönetime olan güveni zedelemektedir.”
“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİMİZİ BELİRTİYORUZ”
Açıklamasının son bölümünde; “Eğitim sen olarak yapılan tüm haksızlıkların ve adaletsizliklerin karşısında olacağız” diyerek konuşmasını sürdüren Erdoğan, “daha hayati ve yaşamsal başka bir görevimizin daha olduğunu düşünüyoruz. Cerattepe’den IDA Dağlarına, Istıranca Ormanlarından Alpu Ovası’na, Muğla Karbağlar Yaylası’ndan Yatağan Turgut Köyü’ne, Çamköy Karadam İkizköy’den Ilbıra Dağına kadar bu memleket bizim. Köyümüzün, ırmağımızın, dağımızın, ormanlarımızın yer altı madenleri için istimlak edilmesine, yok edilmesine kesinlikle karşıyız. Bu uygarlıkların başkenti tarihi ve eşsiz doğasıyla Milasımızın, ülkemizin diğer güzelliklerinin gelecek nesillere taşınması için buradan her türlü desteği vereceğimizi belirtiyoruz. Sonuç olarak; aklın, bilimin ışığında demokratik laik bir eğitim mücadelemiz devam edecektir” dedi.
“AKP zammını al başına çal”, “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarının atıldığı basın açıklaması daha sonra alkışlarla sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin