Muğla
Giriş Tarihi : 12-05-2022 12:13   Güncelleme : 12-05-2022 12:13

12 Mayıs Bitki Sağlığı Gününde Bitki Sağlığı Konuşuldu

12 Mayıs Bitki Sağlığı Gününde Bitki Sağlığı Konuşuldu


Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 12 Mayıs Uluslararası Bitki Sağlığı Günü kapsamında toplantı düzenlendi. 
İl ve ilçe müdürlüğü yönetim kadrosu ile ilgili teknik personel ve zirai ilaç bayilerinin katılımıyla bitki sağlığının önemine dikkat çekildi. 
“BİTKİ SAĞLIĞINI KORUMAK AYNI ZAMANDA İNSAN SAĞLIĞINI KORUMAK DEMEKTİR”
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, toplantının açılışında yaptığı açılış konuşmada, bitki sağlığının aynı zamanda insan sağlığı demek olduğuna vurgu yaptı.
Toplantıda, Muğla tarımında bitki sağlığının korunması için istişarede bulunmanın yanı sıra sahada yapılan çalışmalara “Neler katabiliriz”in konuşulduğunu belirten Saylak, “Burada sahadaki deneyimlerimizi paylaşarak kadimden gelen uygulamaları kırsalda üretim yapan kadim üreticilerden öğrenmek ve bu kıymetli bilgi ve tecrübeleri aktarmak zorundayız.” dedi. 
Dünyanın büyük bir değişim içinde olduğuna değinen İl Müdürü Saylak, bitki sağlığının korunarak üretimin artırılmasının yanı sıra gıda israfının da önüne geçmenin önemli olduğuna değindi. 
Saylak, kalıntıdan uzak sağlıklı gıda arzı için her türlü çalışmanın yapıldığına dikkat çekerek, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bitki ve toprak sağlığının korunmasına yönelik ‘Bertaraf Projesi’, ‘Erken Uyarı Sistemleri kurulması’, ‘Böcek Tuzakları’nın yaygınlaştırılmasının yanında biyolojik mücadele yönetimlerinin arttırıldığını ve bu çalışmalara hız verildiğini dile getirdi. 
Toplantıda Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can da konuyla ilgili sunum yaptı. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı geniş katılımlı toplantının verimli geçtiği belirtildi.