Bodrum
Giriş Tarihi : 26-03-2022 19:38   Güncelleme : 26-03-2022 19:38

2022 ULUSLARARASI KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ YILI KAPSAMINDAKİ ETKİNLİKLER MİLAS VE BODRUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2022 ULUSLARARASI KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ YILI KAPSAMINDAKİ ETKİNLİKLER MİLAS VE BODRUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2022 yılının Uluslararası Küçük Ölçekli Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı olarak kabul edilmesi sebebiyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Programın ilk ayağında Milas’ın Avşar Mahallesinde gerçekleştirilen Balık Hasadı sonrası Bodrum’un Kumbahçe Mahallesinde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Milas Kaymakamı ve Bodrum Kaymakam V. Mustafa Ünver Böke, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Milas İç Su Ürünleri Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muhammet Toğuç, İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti temsilcileri ,belediye meclis üyeleri ve üreticiler katıldı.

,Balıkçılık konusunda Muğla'nın birinci sırada olduğunu söyleyen Özkaldı, "İhracaat konusunda ülkemiz iyi bir noktada 2023 hedefi olarak 1 milyar dolar hedefi koymuştuk. Ama arkadaşlarımız sağ olsunlar bu hedefi çoktan geçtiler. Bugün itibarıyla bu rakamı 1,4 milyar dolara getirdiler. 2023'ü de revize etmemiz gerekiyordu. 2023 sonuna kadar balıkçılıkta ihracatımızı 2 milyar dolara çıkarma hedefi koyduk." diye konuştu.

Daha sonra deniz kıyısında balık mezatı yapıldı ve 50 bin levrek yavrusu denize bırakılıp misafirlere ekmek arası levrek ve çipura ikram edildi.

Öte yandan Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Deniz Polisi tarafından deniz temizliği yapıldı. Temizlikte çoğunluğu plastik, cam şişe ve araç lastiği olmak üzere yaklaşık yarım ton atık çıkarıldı.