Marmaris
Giriş Tarihi : 07-04-2022 12:24   Güncelleme : 07-04-2022 12:24

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete Marmarisli gazetecilerle iftarda bir araya geldi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete Marmarisli gazetecilerle iftarda bir araya geldi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete Marmarisli gazetecilerle iftarda bir araya geldi. Mete Marmaris'e biri Fen Lisesi olmak üzere 3 yeni okul müjdesi verdi.

“Marmaris’e Üç Adet Eğitim Yuvası Kazandırmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz.”

AK Parti Muğla İl Başkanı, "Kısa bir süre önce Marmaris'i sevince boğan haberler paylaşmıştık. Bu süreçte müjdelerini verdiğimiz haberlerin hepsinin takibini yaptık ve sonuçlandırdık. Bugün ise yeni müjdelerle karşınızdayız.

Bugün çok özel, çok arzuladığım bir olay vardı, sizlere onun müjdesini vereceğiz. O da Marmaris'e bir Fen Lisesi kazandırma çalışması. Sayın Bakan'ımız dün yeni eğitim öğretim yılı için Muğla’mızda 4 tane yeni okulun imzasını attı. Biri Seydikemer'de Anadolu Lisesi, 3 tanesi de Marmaris'te. Tabii ki yalnızca Fen Lisesi değil. Marmaris'imizde bir tanesi Teknik Anadolu Lisesi, 16 derslikli ve 2 atölyeli, toplamda37 milyon 200 bin TL bedelle hazırlandı, imzalandı ve yakında ihaleye çıkacak. İkincisi Fen Lisesi. 16 derslikli, 200 öğrenci yurt kapasiteli, maliyeti 45 milyon 200 bin TL. Üçüncü okulumuz da bir İmam Hatip Lisesi olacak.16 derslikli, 200 öğrencinin kalabileceği gibi pansiyonlu ve 48 milyon 200 bin TL bedelinde. Bu okulumuz da onaylanmıştır.

Yaklaşık 135 milyon tutarında, Marmaris'e 3 adet eğitim yuvası kazandırmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istedim. Şimdiden tüm Marmaris'te yaşayan vatandaş ve çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun," dedi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan İl Başkanı Kadem Mete şu ifadelerde bulundu:

“Koylarda Mapa Şamandıra Uygulamasına Devlet ve Denizciler Ortak Çalışma Yapacak.”

“Açıklayacağım bir diğer konu 'koylar satıldı' iddiasıdır. Biliyorsunuz bu koylara yüzlerce tekne uğruyor. Bu tekneler çapalarını çekerken dip florasına zarar veriyorlar. Bundan dolayı mapa şamandıra ihalesiyle tekneleri denize demir atmadan sabit tutmak amaçlanmıştı. Fakat ihalede kiralan yerlerden bir tanesinin koyun iç kısmında yasak inşaata başladığını gördük. Halbuki bu denizin üzerindeki şamandıraların işletilmesi olayı iken, alan kişiler sanki kendilerine bir hak verilmiş gibi bir takım istinat duvarları çekmeye başladılar. Bu da Bakanlığımız tarafından görüldü. Dolayısıyla buradaki işin kamu eliyle yapılmasının daha uygun olacağı görüşüne varıldı. Dolayısıyla bu ihalelerin iptal edilmesi söz konusudur. Henüz büyük bir karar verilmedi fakat öyle tahmin ediyoruz devletin kurumlarının, sivil toplum öğütlerinin ve bu mesleği yapan birliklerin ortak çalışması ile orada bir düzenleme yapılacaktır.”

“Milli Parklar İmara Açılmıyor.’’

“Marmaris revizyon plânında milli parklar ile alakalı bir çalışma yapılmıştı ve milli parklardaki inşaat alanlarının yüzde beş ile sınırlanlanması durumu ortadan kalkmıştı. Bununla ilgili çok ciddi eleştiriler vardı. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatı ile bu revizyon tekrar ele alınıyor. Yüzde beşlik sınırlandırmanın geri gelmesi ile ilgili çalışma yürütülüyor. Kurum görüşmeleri ve sahada çalışmalar yapılıyor. Böylelikle milli parklar imara mı açılıyor konusu da kapanmış olacak.”

“Nitelikli Turizmin Önünü Açıyoruz.”

“Dalaman'daki havaalanının yanındaki deniz kenarı Tigem arazisinin deniz kısmında olan bölümünün Turizm Bakanlığı'na verilmesi konusu vardı. Bununla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Alanın Tarım Bakanlığı tarafından Turizm Bakanlığı'na devri için görüşler Cumhurbaşkanlığı'mızda toplanmaktadır. İnşallah bittiği zaman özellikle golf turizmi ile birlikte nitelikli turizmin önünü açan çok önemli olaylardan bir tanesi olacak.”