TARIM
Giriş Tarihi : 03-07-2022 11:46   Güncelleme : 03-07-2022 11:46

Barış Saylak “DEVLETİMİZ KADİM BİR DEVLETTİR. GÜÇLÜ BİR DEVLETTİR”

Barış Saylak “DEVLETİMİZ KADİM BİR DEVLETTİR. GÜÇLÜ BİR DEVLETTİR”


Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşanan orman yangınlarının ardından hasar tespit çalışmaları devam ediyor. İlçede etkili olan yangının 5 gün sonra kontrol altına alınmasının ardından bölgede çalışmalar sürüyor.
Hisarönü Mahallesi Kürardı mevkisinde yaşayan Dürdane Yılmaz, "Devletim bir tavuğumun bile yanmasına, zarar görmesine müsaade etmedi. Çok teşekkür ederim. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin" dedi.
Fatma Taştekin ise yangın sırasında ekiplerin gelip hayvanlarını kurtardıklarını belirterek, “Elimizden geleni yapar hayvanlara bakarız dediler. Çok teşekkür ediyorum. Devletimizden Allah razı olsun" diye konuştu.


Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşanan orman yangınlarında evleri tedbir amaçlı tahliye edilen, evlerin eklentileri ve ahırlardaki hayvanları güvenli bölgeye alınan vatandaşlar, söndürme çalışmalarında görev alan devlet yetkililerine teşekkür etti.
Hisarönü Mahallesi'nin Bördübet mevkisinde, 21 Haziran'da başlayan ve ekiplerin yoğun müdahaleleri sonucu söndürülen orman yangınında tedbir amaçlı tahliye edilen vatandaşlar evlerine döndü, güvenli bölgeye alınan hayvanlar da sahiplerine teslim edildi.
Hayatın normale döndüğü ilçede yanan alanlarda ise hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Marmaris İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, Hisarönü ve Yeşilbelde Mahallelerinin Değirmenyanı, Kürardı, Pınaryanı ve Ademiye mevkilerinde inceleme yaptı.
Güvenli bölgeye alınan büyük ve küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanlarını sahiplerine teslim eden yetkililer bölgedeki vatandaşlarla sohbet etti.
Hisarönü Mahallesi Kürardı mevkisinde yaşayan Dürdane Yılmaz, ekiplerin müdahalesi ve havadan, karadan yoğun çalışmasıyla yangında herhangi bir kayıplarının olmadığını söyledi.
"BİR TAVUĞUMUN BİLE YANMASINA MÜSAADE ETMEDİLER"
Tahliye edilen hayvanlarının gayet sağlıklı olduğunu belirten Yılmaz, ekiplerin kendilerine çok yardımcı olduğunu kaydetti.
Yılmaz, ekiplerin hızlı geldiğine dikkati çekerek, "Yangının başlamasıyla tüm ekipler buraya adeta seferber oldu. Devletim bir tavuğumun bile yanmasına, zarar görmesine müsaade etmedi. Çok teşekkür ederim. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin." dedi.
"BEN EVDEN ÇIKMAYINCA JANDARMA TEĞMEN DE BENİMLE BEKLEDİ"
Duygusal anlar yaşayan Yılmaz, gözyaşı dökerek, "Hayvanlarım yanarsa ben de yanarım. O nedenle evimden çıkmadım. Ben çıkmayınca jandarma teğmen de burada bekledi. Hayvanlarımızı bırakmadık. Onlar uyandıktan sonra ben ne yapayım. Bunlar benim çocuklarım. Onlar yanmasın diye evimi terk etmedim. Yanarsam onlarla yanayım dedim. Yetkililer çok yardımcı oldu. Herkes yardım etti. Hayvanlarımla ilgilendiler. Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.
"DEVLETİMİZ YANIMIZDAYDI"
Dürdane Yılmaz'ın oğlu Ahmet Yılmaz ise 12 keçileri olduğunu, otlama alanlarının bir kısmının yangında zarar gördüğünü anlattı.
Babasının arıcılık yaptığını vurgulayan Yılmaz, "Babam arılarla Afyon'da. Arıları koyduğumuz noktalar yandı zaten. Geçen sene koyduğumuz Hisarönü de yandı. Bördübete götürdük. Bu sene orası da yandı. Bakacağız artık. Kalan yerlerde bir nokta bulacağız. Yetkililer bu yangında da tamamen yanımızdaydı. İlçe tarım müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum. Akşamına hemen geldiler. Nakliye esnasında hep yanımızdaydılar. Devletimiz yanımızdaydı." şeklinde konuştu.
Pınaryanı mevkisinde yaşayan 69 yaşındaki Emine Taştekin de 18 keçi, 2 köpek ve 30 tavuğunun tahliye edildiğini anlattı.
Tüm hayvanlarının yangından zarar görmeden kurtulduğunu belirten Taştekin, "Allah devletimize zeval vermesin." dedi.
Taştekin’in kızı Fatma Taştekin ise hayvanlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade ederek, "Ekipler gelip hayvanlarımızı aldı. Elimizden geleni yapar hayvanlara bakarız dediler. Çok teşekkür ediyorum. Devletimizden Allah razı olsun." diye konuştu.
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise yangının başladığı saatten itibaren Marmaris İlçe Müdürlüğü teknik ekipleri ve il müdürlüğü ekipleriyle sahada olduklarını söyledi.
Geçen yıl ki büyük yangından sonra kendilerinin de tecrübeli ve tedbirli olduklarını belirten Saylak, ekiplerin sahada yangının ilerlediği takdirde ulaşması muhtemel alanları süratle tespit ettiğini aktardı.
"HAYVANLAR İKİ SAAT GİBİ KISA BİR SÜREDE TAHLİYE EDİLDİ"
Saylak, yangının ikinci gününde ekiplerin çok ciddi bir hazırlık yaptığını ifade ederek, şunları aktardı:
"Arkadaşlarımız iki kırsal mahallede, yerleşim yerlerine yaklaşan bölgede 6 büyükbaş, 140 küçükbaş hayvanımızı, 10 köpek ve 50 tavuğu 2 saat gibi bir sürede tahliye etti. Herhangi bir zarar görmelerini engellediler. Bakımları ve tedavileri yapıldı. Gereken her şeyi yaptık, bundan sonra da yapacağız. Arkadaşlarımız tahliyesi yapılan hayvanları üreticilerimizle buluşturuyor. Sahada görev yapan arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum."
Saylak, yaklaşık 2 dekarlık bir tarımsal alanda zararın söz konusu olduğunu, tarımsal olarak çok ciddi bir zarar olduğunun söylenemeyeceğini ifade etti.
“DEVLETİMİZ KADİM BİR DEVLETTİR. GÜÇLÜ BİR DEVLETTİR”
‘Marmaris Çam Balı’nın coğrafi işaretli bir ürün olduğuna dikkati çeken Saylak, şöyle devam etti:
“2021’de de yaklaşık 100 bine yakın arı konaklama noktası yanmıştı. Bu yangında da yaklaşık 55 bin kolonilik arı yatağını ne yazık ki kaybetmiş bulunuyoruz. Ancak bu telafi edilemez bir durum değil. Marmaris ve Datça’daki arıcılarımıza mevcut alanlarımızda yine hizmet vermeye devam edeceğiz. Şu an arıcılarımız bahar için İç Anadolu başta olmak üzere yurdun değişik noktalarında. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız Vahit Kirişci’nin söylediği gibi Güzel Çamlı Davutlar Milli Parkında da Marmarisli arıcılarımızın konaklama yeri için gerekli hazırlıkların yapılması talimatı ilk ağızdan verilmiş durumda. Allah’ın izniyle o konuda da devletimiz arıcılarımızı, Marmarisli çam balı üreticilerimizi bir zorlukla karşı karşıya bırakmayacak. Evet canımız, ciğerlerimiz yandı. Fakat can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Devletimiz kadim bir devlettir. Güçlü bir devlettir. Yurttaşlarımızın yaralarını saracak, yanan alanların da yeşillendirilmesi için gereken çabayı dün olduğu gibi bugün de yerine getireceğinden hiçbir hemşehrimizin endişe etmemesi gerekiyor.”
Saylak, her şartta çiftçinin ve üreticinin yanında olmayı sürdüreceklerini bildirdi.