Muğla
Giriş Tarihi : 26-04-2022 10:54   Güncelleme : 26-04-2022 10:54

Başarıya giden yolda engel tanımıyor

Başarıya giden yolda engel tanımıyor

Başarıya giden yolda engel tanımıyor
Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda birinci olan doğuştan işitme engelli 19 yaşındaki Can Akpınar’ın hedefi olimpiyat şampiyonu olmak. 
Akpınar, “Türkiye Şampiyonu oldum. İnşallah geleceğin Avrupa ve Dünya Şampiyonu olacağım. Olimpiyatlara gidip, bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum” dedi.

Muğla'nın Menteşe ilçesinde yaşayan doğuştan işitme engelli, Türkiye İşitme Engelliler Yüzme Şampiyonası birincisi 19 yaşındaki milli sporcu Can Akpınar'ın hedefi, Avrupa ve Dünya Şampiyonu olarak, olimpiyatlarda Türk bayrağını dalgalandırmak. 
Engeline rağmen yüzme sporu ile yüzmede milli sporcu kategorisine yükselen Akpınar, bu süreçte birçok madalya elde etti.
Akpınar, ilgi duyduğu futbolda istediğini elde edemeyince Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde hizmetli olarak çalışan annesi sayesinde yüzmeye başladı.
Start düdüğünü duymadığı halde kendisinden önce suya atlayan rakiplerini geride bırakan Akpınar, başarıya ulaşmak için engel tanımıyor.
27 Şubat 2022 tarihinde Kütahya'da yapılan Türkiye İşitme Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda üç birincilik, bir ikincilik alan işitme engelli milli sporcu Akpınar, 2002’de İtalya’dan Türkiye’ye geldiğini ve yüzme öğrenmeye başladığını anlattı. 
2015’te yüzme kulübüne katıldığını ifade eden Akpınar, yarışları kazandığını ve Türkiye Şampiyonu olduğunu dile getirdi.
- “Olimpiyatlara gidip, bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum”
Akpınar, 2021-2022 arasında yeni kulübüne geçtiğine vurgu yaparak, “Türkiye Şampiyonu oldum. İnşallah geleceğin Avrupa ve Dünya Şampiyonu olacağım. Olimpiyatlara gidip, bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Yüzmeyi çok seviyorum.” dedi.
Akpınar’ın antrenörü Esen Savaş Öznalbant da eşi Muharrem Öznalbant ile çalıştıklarını ve işitme engelli sporcunun milli takıma seçildiğini söyledi. 
- “Olimpiyatlarda kendisini görebileceğimizi umut ediyoruz”
İşitme Engelliler Federasyonu’ndan Can’ın nerelere gideceğinin cevabını beklediklerini belirten Öznalbant, “Can bize geldiğinde derece olarak baya kötü bir sporcuydu. Ama şuanda çok iyi yerlerdeyiz. En son Türkiye Şampiyonasında 3 tane şampiyonluğumuz, bir tane ikinciliğimiz var. Bu şartlarda milli takıma girdik. Bir buçuk yılda milli takıma girdik. Hatta şuanda kendisi olimpiyat barajlarını da geçiyor. İnşallah bir daha ki şampiyona sonrası olimpiyatlarda kendisini görebileceğimizi umut ediyoruz.” diye konuştu.
Öznalbant, Can’ın işitme engelli olduğunu ama bunun yüzmeye bir engeli olmadığını belirterek, “Onunla zaten işaret diliyle de anlaşabiliyoruz. Çok iyi bir dudak okuması olduğu için hepimizi anlayabiliyor. Engelli bütün sporcularımızı havuzlarımıza bekliyoruz.” dedi.
- “Dünya Şampiyonu olmak istiyor”
Anne Özen Akpınar ise oğlunun işitme engelli, duymayarak dünyaya geldiğini kaydetti.
Oğlunun iki yaşında ameliyat olduğuna işaret eden Akpınar, şunları aktardı:
“İşitme cihazı kullanıyor. Havuzla tanışmamız 2015’te oldu. Aynı yıl burada işe başlamıştım. Hocalarımız ‘oğlumuzu da keşfedelim’ demişti. O günlerden bu günlere geldik. En çok yüzmeyi sever. Aslında ilk futbol ile başlamıştı. Ama futbolu hiç sevmedi. Yüzmeyi çok seviyor. Tek istediği şey yüzmek diyebilirim. Bu yolda da ilerlemek istiyor. Dünya Şampiyonu olmak istiyor. Hedefi o. İnşallah zamanla onu da görürüz. Türkiye Şampiyonu olduğunda ağladım. Bana bu günleri yaşattığı için oğluma çok teşekkür ederim. Sonuna kadar arkasındayım. Onu çok seviyorum.”
Akpınar, ilk başta oğlunun yurt dışından geldiği için Türkçesinin olmadığını, bu nedenle baya zorluk çektiğini anlattı. 
Oğlunun yüzme sporu sayesinde sosyalleştiğini, arkadaş çevresinin genişlediğini belirten Akpınar, “Konuşması düzeldi. İlk başta zorluk çekti ama şuan konuşması ilerledi. Eksiği var şuan kendisini tam ifade edemiyor. Ama çok iyi anlıyor. Okulunda çok iyi bir öğrenci. Derslerinde de çok başarılı. Yüzme hayatında çok önemli bir etki oldu. Oğlumu yüzde yüz değiştirdi diyebilirim.” dedi.