Muğla
Giriş Tarihi : 27-05-2022 16:03   Güncelleme : 27-05-2022 16:03

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, Muğla’da çevrecilerle görüştü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, Muğla’da çevrecilerle görüştü


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, çimento fabrikası kurulması için CHP’li belediyenin verdiği yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen köylüler ve çevrecilerle görüştü.
Çevre hassasiyeti yüksek bir parti olduklarını savunan Öztunç, “Kumkubük'te eylem yapıp da Menteşe'de çimento fabrikasına ‘evet’ denmez. Buna izin vermeyiz. Ben vermem, veremem. Arkadaşlarımız da veremezler” dedi.

Muğla’da, CHP’li Menteşe Belediyesince 29 Aralık 2021’de ilçeye bağlı Deştin Köyü sınırlarında kurulmak istenen çimento fabrikasına yapı ruhsatı verilmiş, 1992’den beri bölgede çimento fabrikası kurulmaması için mücadele veren köy sakinleri ve çevreciler, 7 Ocak’ta belediye önünde ruhsat iptali için eylem yaparak, dilekçe vermişti. 
Köy sakinleri ve çeşitli çevre platformlarının temsilcileri 18 Mayıs’ta da Ankara’ya giderek, CHP Grup Toplantısına katılmış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’tan verilen ruhsatın iptal edilmesini talep etmişti. 
MUĞLA’YA GELDİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP’li Menteşe Belediyesi tarafından yapı ruhsatı verilen çimento fabrikasının kurulması planlanan Deştin Köyü sakinleri ve çevreciler ile görüşmek için Muğla’ya geldi.
Partisinin il binasında, CHP Muğla milletvekilleri, Menteşe Belediyesi avukatları, köylüler ve çevreci avukatlar ile bir araya gelen Öztunç, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Muğlalıları ve kendisini rahatsız eden bir konuyla ilgili görüşme yapacaklarını söyledi.
“KUMKUBÜK'TE EYLEM YAPIP DA MENTEŞE'DE ÇİMENTO FABRİKASINA ‘EVET’ DENMEZ”
Yurttaşları dinleyeceğini ve yapılması gereken ne varsa yapacaklarını belirten Öztunç, şunları kaydetti:
“Yapılması gereken hiç geri durulmadan yapılacak. Biz çevre hassasiyeti yüksek insanlarız. Çevre hassasiyeti yüksek bir partiyiz. Muğla'da pek çok konu da bir mücadeleye veriliyor. Ben de bu mücadelelere elimden geldiği kadar katılmaya çalışıyorum. Kumkubük'te eylem yapıp da Menteşe'de çimento fabrikasına ‘evet’ denmez. Yok böyle bir şey. Olmaz yani. Buna izin vermeyiz. Ben vermem, veremem. Arkadaşlarımız da veremezler. Bakacağız, değerlendireceğiz. Gereken neyse yapılacak. Bunu söyleyeyim.”
“RUHSAT İPTALİ SÖZÜ ALDIK”
Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından çevre platformları tarafından yapılan yazılı açıklamada, belediye tarafından verilen yapı ruhsatının on gün içinde iptal edileceğinin sözünün alındığı ifade edildi.
Açıklamada, “Menteşe’nin Bayır mahallesi ile Yatağan’ın Deştin mahallesi ortak sınırı üzerinde Tekağaç mevkiinde yapılmakta olan Çimento Fabrikasına karşı mücadelemiz hem hukuki olarak hem de fiili olarak sürmektedir. Hukuki mücadelemiz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verdiği ÇED Olumlu belgesinin iptali davası, diğeri de Menteşe Belediyesi’nin verdiği yapı ruhsatının iptali davasıdır. Belediyemiz tarafından verilen yapı ruhsatının bir hafta on gün içinde iptal edileceği sözünü alarak toplantıdan ayrıldık. Bu sorunun en kısa süre içinde çözüleceğini ve yapı ruhsatının iptal edilerek, çimento yıkım projesinin durdurulacağına olan inancımız tamdır.” ifadelerine yer verildi. 
Toplantıya, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Burak Erbay, Suat Özcan ve İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Deştin Çevre Platformu, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi, Bayır Çevre Komitesi, Menteşe Kent Konseyi üyeleri de katıldı.