Marmaris
Giriş Tarihi : 27-07-2022 10:43   Güncelleme : 27-07-2022 10:43

CHP’li Büyükşehir Belediyesi 30 milyon dolarlık tesisi çürümeye terk etti!

Muğla'nın cennet köşelerinden Marmaris İçmeler'de bulunan ve CHP’li Büyükşehir Belediyesine devredilen köy hizmetleri tesisi adeta kaderine terk edildi.

CHP’li Büyükşehir Belediyesi 30 milyon dolarlık tesisi çürümeye terk etti!

 

 

Tatilcilerin gözde merkezlerinden olan 30 milyon dolar değerindeki tesis atıl duruma geldi.

Doğal güzelliği nedeniyle vatandaşların "cennetten bir köşe" olarak adlandırdıkları ve açık olduğu dönemde insanların tatil yapmak için birbirleriyle yarıştıkları kampın bünyesinde bulunan konaklama tesisi, restoranlar ve teraslar da çürümeye terk edildi.

 

Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiindeki 30 dönümlük arazide bulunan kamp, içinde binaların bulunduğu, 1996 yılında Köy Hizmetleri ve Kooperatifler Genel Müdürlüğü'ne personel eğitim merkezi tesisi yapılması için bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edildi.

Arazi, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2005 yılında kapatılmasının ardından Muğla Tarım İl Müdürlüğü'ne, 2008'de ise mahkeme kararıyla Çevre ve Orman Bakanlığı'na devredildi.

Ardından Muğla İl Özel İdaresi'nce hukuk mücadelesi başlatıldı. Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde açılan dava sonunda tesis, Muğla İl Özel İdaresi'ne tahsis edildi.

Plan ve Bütçe ile Turizm, Gençlik ve Spor Komisyonu'nca Köy Hizmetleri Kampı'nın, 2012 yılında turizme kazandırılması için görüş birliğine varıldı.

Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü'nün kapanmasıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Muğla Milli Emlak Dairesi Başkanlığı alanın kendilerine tahsisi için davalık oldu.

Alanın Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesine karar verildi. Yargıtay'a taşınan dava devam ederken, tesisin içler acısı hali ise 'pes' dedirtti.

MİLLİ SERVET ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Arazi içinde 2 katlı 31 betonarme daire, 1 prefabrik ev, içindeki çeşitli eşyalarla çürümeye terk edildi. Duvarları yazı tahtasına çevrilen binanın içindeki yataklar ya çürümeye bırakıldı ya da kimliği belirsiz kişilerce alındı.

Denize sıfır konumdaki arazinin dış demir kapısı kimliği belirsiz kişiler tarafından kırılarak tahrip edildi. Girişte bulunan bekçi kulübesi ise bazı şahısların tuvalet ihtiyaçlarını giderdiği yer haline geldi.

Çöplerin alınmadığı, tuvaletin bulunmadığı alandaki görüntüler, “Milli servet nasıl bu hale getirilir?” sorusunu akıllara getirdi.

Çürümeye terk edilmiş ve hiçbir güvenlik önlemi alınmayan tesis, denetimsiz olduğu için herkes gelip kamp yapabildiği, istediği gibi girip çıkabildiği bir alan haline geldi.

VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ

Vatandaşlar, kampın son durumunun Marmaris gibi gözde bir turizm merkezine yakışmadığını söyledi.

Kampın bir an önce yenilenerek hizmete açılması gerektiğini savunan vatandaşlar, tesisin bölge ve ülke turizmine katkı sağlayacak bir yere dönüştürülmesini istedi.

Aradan geçen uzun süreye rağmen hizmete giremediğini belirten vatandaşlar, “Atıl durumda bırakılan, çürümeye terk edilen milyonluk yatırımdan bahsediyoruz. Halkının sağlıklı ve hijyenik bir ortamda tatil yapmaya denize girmeye konaklamaya hakkı var.” ifadelerini kullandı.

“DEV YATIRIM TEKRAR AYAĞA KALDIRILSIN”

Tesisin uzun zamandır atıl durumda bırakılmasının bölgenin turizm imajını zedelediğini savunan turizmciler de dev yatırımın tekrar ayağa kaldırılmasını istedi.

Mevcut binaların yıkılarak nitelikli bir tesis yapılması gerektiği görüşünü dile getiren sektör temsilcileri, turizm adına sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Deniz Turizm Birliği Denetim Kurulu Üyesi Ercan Güneştutar, köy hizmetleri kampının yıllarca yargı sürecinden geçtiğini ve birçok kurumda el değiştirdiğini hatırlattı.

Tesisin bu nedenle atıl kaldığını belirten Güneştutar, “Gittiğim zaman tesisi o durumda görmek beni çok üzüyor. 30 milyon dolar gibi bir değeri olan bir cennet, maalesef çürümeye terk edilmiş durumda. Aslında oraya bir marina, bir dinlenme tesisi yapılabilir. Marmaris’in barlar sokağı aslında kent yerleşik alanı içerisinde. Barlar sokağı gibi farklı bir eğlence sokağı yapılabilir. Barlar sokağı oraya taşınabilir. Bir anlamda daha sakin bir yer. Aslında birçok turizm tesisi anlamında değerlendirilebilecek eşsiz yerlerden birisi. Ama tabi bunu yapmak için vizyon gerekiyor., prestij gerekiyor. Ben bunu büyükşehirde görmüyorum.” diye konuştu.