Bölgesel Haber
Giriş Tarihi : 05-08-2022 16:10   Güncelleme : 05-08-2022 16:10

Dalyan kanalları feribot itfaiye ile korunacak

Dalyan kanalları feribot itfaiye ile korunacak

Ülkemizin en önemli doğal hazineleri arasında yer alan Dalyan kanallarında meydana gelen sazlık yangınlarına müdahale etmekte sıkıntılar yaşanıyordu.

 

Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO) bünyesinde bulunan feribota, sazlık ve tekne yangınlarına müdahale için yangın söndürme düzeneği monte edildi. Bunun yanında kooperatif traktör tankerine de kurduğu düzenekle, karada başlayacak yangınlara da ilk müdahaleyi gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Türkiye’nin en büyük dalyancılık sistemiyle yürütülen su ürünleri kooperatifi olma niteliği taşıyan DALKO, Köyceğiz’e bağlı Çandır Mahallesi sınırları içerisinde faaliyet göstermektedir. Kooperatif, muhtemel tekne yangını ve bölgede çıkacak diğer yangınlara müdahale etmek amacıyla bünyesinde kullanılan feribota ve traktör tankerine yangın söndürme düzeneği yaptı.

 

Kooperatifin bünyesindeki feribota bağlanan motor sayesinde, kanal suyu ile hortumun ulaşabildiği noktalardaki yangına ilk müdahalede bulunulabilecek. Bu sistemin özellikle Dalyan kanallarındaki sazlıklarda ve tekne yangınlarında büyük fayda sağlayacağı dile getirildi. Öte yandan traktör tankerine bağlanan sistem de yangınların ilk başladığı anda kısa sürede müdahale edilmesine yardımcı olacak.

 

DALKO Başkanı Arif Yalılı şu ana kadar kanallarda tekne yangını yaşamadıklarını belirterek, “Bu durum hiç kanalda tekne yangını yaşamayacağız anlamına gelmiyor. Dalyan kanalında olan bir tekne yangınında veya Dalyan kanalları ile göl kenarında meydana gelebilecek yangınlarda ulaşabildiğimiz yerlere müdahil olma adına bu çalışmaya imza attık” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Açıklamasını sürdüren Kooperatif Başkanı Yalılı, “Aynı bir orman ya da belediye itfaiye aracı gibi, hortum ekleyerek istediğimiz yere götürebiliyoruz. İnşallah yangın yaşamayız ama yaşadığımız anda da elimizde böyle bir şeyin olması daha farklı olur. Tankere bağladığımız motor da karada yangına ilk müdahale de söndürme teşebbüsünde inanılmaz şekilde bize destek verecek. Bölgemiz çok hassas bölge, 40 yıldır yangınlarla uğraşıyoruz” dedi.