GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2022 13:00   Güncelleme : 25-02-2022 13:00

DMYD Başkanı Özdemir, “Yerel basın yaşam savaşı veriyor”

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği (DMYD) Başkanı Serap Ülkü Özdemir, son dönemlerde yerel basının ekonomik durumu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

DMYD Başkanı Özdemir, “Yerel basın yaşam savaşı veriyor”

 

 

 

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği (DMYD) Başkanı Serap Ülkü Özdemir, son dönemlerde yerel basının ekonomik durumu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

Her sektörde olduğu gibi basın sektöründe de maliyetlerin arttığını vurgulayan Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı Serap Ülkü Özdemir, yerel basının yaşam savaşı verdiğini belirtti. Resmi ilan fiyatlarında yapılan düzenlemenin gazetelere can suyu olduğunu kaydeden Dernek Başkanı Serap Ülkü Özdemir, ülke genelinde yerel basının büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi.

 

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan DMYD Başkanı Serap Ülkü Özdemir, “Maliyetlerimizde artış olması ülke genelinde olduğu gibi Fethiye’deki basını da olumsuz etkiledi. Basın İlan Genel Kurulu Toplantısı sonucunda resmi ilan ücretlerinde yapılan düzenlemeler, gazetelere can suyu olmuştur. Cumhurbaşkanının imzasıyla 1 Mart’tan itibaren bu zammın geçerli olacağını ümit ediyoruz” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Dernek Başkanı Özdemir, “Ülke genelinde hizmet sunan gazeteler, radyolar, televizyonlar ve internet haber siteleri ekonomik sıkıntıların gölgesinde yaşam savaşı vermektedir. Bunun yanında kapanan televizyon, gazete ve radyoların sayısı da her geçen gün artmaktadır. İçinde bulunduğumuz süreçte Anadolu'da gazeteler yaşayabilmek için birleşmeler yoluna gitmek zorunda kaldı. Bu nedenle gazete sayılarında azalmalar oldu. Öte yandan fikir işçileri başta olmak üzere çalışan sayılarında azaltma yoluna gidildi” şeklinde ifadeler kullandı.

 

DMYD Başkanı Serap Ülkü Özdemir açıklamasını şöyle sürdürdü;

Yerel medya ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmeler ile birlikte önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Ancak bu süreçle birlikte gelen sorunların çözümsüz kaldığını görmekteyiz. Yerel basını sona taşıyan önemli faktörlerden birisi hiçbir güvenilirliği olmayan sosyal medyadır. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan medya sektörüne, Avrupa Birliği kaynaklı bazı fonlar sağlanmaya çalışılmaktadır. Gelişmiş demokrasilerde olmazsa olmaz olarak dile getirilen; 4. güç olarak kabul edilen medya, gerçek anlamda işlevini yerine getirebilmek için ekonomik bağımsızlığını sağlamalıdır. Her geçen gün küçülmeye giden medya kuruluşları, adeta uzatmaları yaşamaktadır.”