Muğla
Giriş Tarihi : 15-03-2022 18:51   Güncelleme : 15-03-2022 18:51

Doktor ‘Tıp Bayramı’nda darp edildi iddiası

Doktor ‘Tıp Bayramı’nda darp edildi iddiası


Muğla’da, acil serviste görevli doktorun, 14 Mart Tıp Bayramı’nda bir kişi tarafından darp edildiği ileri sürüldü.
Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde görevli doktor T.T. (26), dün saat 23.30 sıralarında acil servise gelen A.A. tarafından darp edildiğini öne sürerek, şikayetçi oldu.
İddiaya göre, saat 23.00 sıralarında hastaneye gelen A.A, başka bir hastaneye ait evrakları göstererek, ultrasonunun çekilmesini istedi. Görevli doktor T.T. ise gerekli tetkiklerin ardından ihtiyaç duyulması halinde ultrason çekilebileceğini belirtti.
Çıkan tartışmada, A.A, doktoru sözlü ve fiziki olarak darp etti. Güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği olay sonrası boğazında kızarıklar oluşan ve gözlüğü kırılan T.T, darp raporu alarak vatandaştan şikayetçi oldu.
Yatağan ilçesinde askeri personel olduğu öğrenilen A.A’ya apandisit teşhisi konularak, tedavi altına alındı. A.A’nın bu sabah ameliyat edildiği ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
Öte yandan, hastane önünde toplanan bir grup doktor, sağlık çalışanı ve tıp öğrencisi yaşanan olaya tepki gösterdi.
Hekimler adına basın açıklamasını okuyan hastane doktorlarından Ali İhsan Uysal, dün aynı noktada sağlıkta şiddete karşı olduklarını belirten basın açıklaması yaptıklarına dikkati çekerek, hastaneye başvuran ve asıl görevi güvenliği sağlamak olan bir kolluk kuvveti personeli tarafından, 14 Mart Tıp Bayramı’nda doktor arkadaşlarının görevi başında iken sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmasından duyduklarını üzüntüyü dile getirdi.
“ŞİDDETE KARŞI TÜM HEKİMLER BİRLİK OLDUK”
Uysal, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimleri olarak doktor arkadaşlarına destek için bir araya geldiklerini ifade belirterek, şunları kaydetti:
“Sağlıkta şiddete karşı sesimizi duyurmaya çalıştığımız bu zor günlerde ve üstelik 14 Mart Tıp Bayramı’nda gerçekleşen bu şiddet olayında şiddete karşı tüm hekimler olarak birlik olduğumuzu belirtmek isteriz. Tüm çabamız dün burada bir hekim arkadaşımızın başına gelen şiddetin yarın başka arkadaşlarımızın başına gelmemesi için birlik olmak ve herkesi sağ duyulu olmaya çağırmaktır. Tek bir meslektaşımız bir kez daha saldırıya uğramadan, sağlıkta şiddetin etkin şekilde önlenmesi için yasal düzenlemelerde dahil her türlü önlemin alınmasını acilen talep ediyor, bu düzenlemeler hayata geçirilene kadar hep birlikte dayanışmaya devam edeceğimize söz veriyoruz. Katılan, destek olan, bizleri bu önemli günlerde varlığını hissettiren tüm hekim arkadaşlarımıza bizimle birlikte oldukları için teşekkür ederiz. Bir arada daha güçlü olduğumuzun bilinci ile birlikte olmaya devam edeceğiz.” 
Uysal basın açıklamasına katılarak kendilerine destek veren Menteşe Devlet Hastanesi ve Muğla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimlerine, sağlık çalışanlarına ve öğrencilere de teşekkür etti.
OLAY GECESİNİ ANLATTI
Olay gecesi acil serviste nöbetçi olan Dr. Ahmet Demir de yaşanan olayı anlattı.
Doktor arkadaşlarının hastayı muayene etmek istediklerini, hatta ilk muayenesini de yaptıklarını belirten Demir, “Muayene sonrası karar verebilmek için bazı tetkikler isteniyor. Hastanın da ‘Ben geldiğim hastanede tetkik oldum. Muayene de olmak istemiyorum. Ultrason istiyorum’ talebi oluyor. Arkadaşlarımız bu aşamada ultrason uygulayamadıklarını, uygulanacak olsa bile başka tanı yöntemleriyle tedaviye devam edeceklerini ifade ediyorlar. Bunun üzerine hasta hakaret ederek, ‘Bütün doktorlar bunu hak ediyorsunuz’ gibi cümleler kuruyor ve hastaların bulgularını yazdığımız resmi evrakla hastaneyi terk etmek istiyor. Arkadaşlarımızın resmi evrakı bırakması gerektiğini söylemesi üzerine de fiziki olarak saldırıyor.” ifadelerini kullandı.
“BOYUN BÖLGESİNDE YARALANMA VAR”
Demir, darp edilen doktor A.A.’nın fiziki durumunu adli rapor olarak belirttiklerini, bazı arkadaşların da internette paylaştıklarını söyledi.
Konunun adliyeye intikal ettiğini anlatan Demir, “Söyleyeceğim ek şeyler yok ama gördüğümüz kadarıyla sıkma sonucu boyun bölgesinde yaralanma var. Psikolojik olarak da iyi değildi. Zaten nöbet ertesi izinli olduğu için kendisini muayene için polikliniklere yönlendirdik.” dedi.
AMELİYAT EDİLDİ
Demir, doktoru darp eden hastanın acil servis hekimlerce tanısının konulduğunu, tedavisi yapılmak üzere de hastaneye yatırıldığını ve bu sabah itibariyle de ameliyatının yapıldığı da sözlerine ekledi. 
GÖREVDEN UAZAKLAŞTIRILDI
Muğla Valiliği’nden acil serviste yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. 
Jandarma uzman çavuş A.A. hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı ve tedbiren görevden uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“14 Mart 2022 günü saat 23.50 sıralarında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine apandisit rahatsızlığı nedeniyle başvuran Jandarma Uzman Çavuş A.A. tarafından bir hekimimize yönelik istenmeyen bir olay meydana gelmiştir. Olay sonrası Jandarma Uzman Çavuş A.A. akut apandisit teşhisi konularak ameliyata alınmış, gerekli tıbbi müdahale yapılmıştır. Jandarma Uzman Çavuş A.A. hakkında adli ve idari işlem başlatılmış olup, tedbiren görevden uzaklaştırılmıştır.”