Muğla
Giriş Tarihi : 27-03-2022 19:24   Güncelleme : 27-03-2022 19:24

Eşini öldüren sanığa uygulanan tahrik indirimi de yetersiz bulundu

Eşini öldüren sanığa uygulanan tahrik indirimi de yetersiz bulundu

Eşini öldüren sanığa uygulanan tahrik indirimi de yetersiz bulundu
Öldürülen Sedef Berberoğlu'nun aile avukatı Kemal Ertuğrul, “Yargıtay, ‘Tahrik indirimi yaptın ama asgari hadden yapmışsın. Daha fazla indirim yap.’ diyor. İnşallah Yargıtay bir daha yeniden indirim yapılması konusunda bir karar vermez” dedi.
Anne Gülender Kan ise “Şuan bir şok içerisindeyim. Kelimeleri toparlayamıyorum. Çünkü acım çok büyük ve içim yanıyor, ciğerim yanıyor” diyerek karara isyan etti.


Muğla'da, 2013'te ayrı yaşadığı eşini pompalı tüfekle öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, aynı araçtaki genci öldürmekten müebbet ve bir kişiyi öldürmeye teşebbüsten 14 yıl hapse çarptırılan, Yargıtay'ın bozma kararının ardından tahrik indirimi uygulanan sanık Lütfü Sefa Berberoğlu hakkındaki karara yapılan itiraz sonrası yapılan ceza indirimi yine yetersiz bulundu. 
Öldürülen Sedef Berberoğlu'nun aile avukatı Kemal Ertuğrul, Yargıtay 1. Ceza Dairesi Başkanlığı'na yaptıkları itiraz sonunda, verilen kararı şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi.
Mevcut dosyada yapılan tahrik indiriminin hukuka ve dosya kapsamına uygun olmadığını savunduklarını belirten Ertuğrul, kararın kendileri açısından üzücü olmakla birlikte, aynı zamanda kadın cinayetlerini önlemeye yönelik hükümler, ceza indirimi, tahrik indirimi yapılmaması gibi haklı taleplerin karşısında bir davranış olduğunu dile getirdi. 
Ertuğrul, kararı hukuken de ilginç bulduğunu ifade eden Ertuğrul, “Haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması gerektiği konusunda bizim ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı temyiz itirazları aynen reddedilmiş. Yani Yargıtay, ‘Tahrik indirimi yaptın ama asgari hadden yapmışsın. Daha fazla indirim yap.’ diyor. İnşallah Yargıtay bir daha yeniden indirim yapılması konusunda bir karar vermez.” dedi.
Hukuken, Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahrik indirimi yapmadığı ilk kararın tamamen doğru olduğunu savunan Ertuğrul, şunları kaydetti:
“İlk karar 2 Aralık 2015’te verildi. Bu karar temyiz edildi ve tahrik indimi yapılmadığı gerekçesiyle bozuldu. Daha sonra yapılan duruşma sonucunda Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi bozma kararına uydu. Bizim yeniden temyiz etmemiz üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi 23 Kasım 2021’de tekrardan bu kararı daha fazla indirim uygulanması düşüncesiyle bozdu. Ne karar verilirse verilsin yine temyize tabi. Yani mahkeme bu kararı verir, biz temyiz ederiz. Yani sürecin devam etmesi için Yargıtay’ın yeni bir bozma kararı vermesi gerekir. Bozma kararı vermez ise mahkemenin 29 Mart’ta vereceği karar kesinleşir. Olağan yargı süreci tamamlandıktan sonra kuşkusuz olağan üstü yargı süreci başlayacaktır. Anayasa Mahkemesine ‘hak ihlali yapıldığı’ noktasında başvurumuz olacaktır.” 
Öldürülen Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan ise 9-10 seneden beri bitmeyen bir adalet arayışı içerisinde olduğunu ifade etti.
Artık yorulduğunu, acısının günden güne arttığını belirten Kan, şuan kızını ilk kaybettiği andaki gibi acı çektiğini söyledi.
Anne Kan, adalet arayışının devam edeceğini belirterek, “Anayasa Mahkemesine kadar gideceğim. Gerekirse Avrupa İnsan Haklarına da gideceğim. Şuan bir şok içerisindeyim. Kelimeleri toparlayamıyorum. Çünkü acım çok büyük ve içim yanıyor, ciğerim yanıyor. Yıllardır bu acı, bu şekilde devam ediyor.” dedi.
“KENDİM VE TORUNUM İÇİN ÇOK BÜYÜK KORKULAR YAŞAMAKTAYIM”
Kızının öldürülmeden önce ayrılık döneminde bir yıl sürekli öldürülme korkusuyla yaşadıklarını anlatan Kan, hala daha cezaevinden kendisine ölüm tehdidi geldiğini öne sürerek, “Kendim ve torunum için çok büyük korkular yaşamaktayım. Adalet bekliyorum. Sürekli beni öldürmekle tehdit ediyor. Cezaevinden çıktığında öldüreceği ilk kişi benim. Bugün çıksa yarın beni öldüreceğinden eminim. Çünkü sürekli mektupla ya da başka söylemlerden bana haberler geliyor. İlk çıktığımda öldüreceğim kişi Gülender Kan diye.” ifadelerini kullandı.
- NE OLMUŞTU?
Muğla'da 13 Eylül 2013'te Lütfü Sefa Berberoğlu, başkasına ait otomobilde gördüğü ve ayrı yaşadığı 26 yaşındaki eşi Sedef Berberoğlu ile araçta bulunan 18 yaşındaki Abdullah Tekin'i pompalı tüfekle öldürmüş, 31 yaşındaki Okan Duran ise kaçarak kurtulmuştu.
Olayın ardından teslim olan zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.
DAVA SÜRECİ NASIL İLERLERİ
Mahkeme, sanığı, eşi Sedef Berberoğlu'nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, Abdullah Tekin'i öldürmekten müebbet ve bir kişiyi öldürmeye teşebbüsten 14 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. İtiraz üzerine kararı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanık hakkındaki yerel mahkeme kararını bozmuştu.
Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen duruşmada, sanığa, Sedef Berberoğlu'nu öldürme suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının tahrik indirimi uygulanıp 24 yıla, Okan Duran'ı öldürmeye teşebbüs suçundan verilen 14 yıl hapis cezasının ise yine tahrik indirimiyle 7 yıla düşürülmesine hükmedilmişti.