Seydikemer
Giriş Tarihi : 25-02-2022 21:40   Güncelleme : 25-02-2022 21:40

Fethiye ve Seydikemer Destinasyonundaki Çalışmalar Değerlendirildi

Fethiye ve Seydikemer Destinasyonundaki Çalışmalar Değerlendirildi

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve destinasyonun tanıtımının artırılması amacıyla kurulan “Fethiye Seydikemer Turizm Destinasyonu Yürütme Kurulu” toplantısı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Fethiye DSİ Konferans Salonundaki toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın yanı sıra Vali Yardımcısı ve Fethiye Kaymakam Vekili Dalaman Havalimanı Hudut Mülki İdari Amiri Hayrettin Balcıoğlu, Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, TGA Bölge Uzmanı Elif Köseoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, İş-Kur İl Müdürü İlyas Sarıyerli, DSİ 213. Şube Müdürü Cem Çoban, Fethiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fahri Yiğit, Fethiye İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltuk, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Doğa Koruma Milli Parklar Şefi Süleyman Pınar, Fethiye, Göcek, Çalış ve Ölüdeniz Deniz Taşıma Kooperatifleri birliği Başkanı Güven Altoğ, Ölüdeniz Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Muhammed Kökten, İMEAK Deniz ticaret Odası Temsilcisi Damla Avcı İşyar Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Mehmet S. Eskici, ilgili sivil toplum kuruluşu ve sektör temsilcileri katıldı.

 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, Ajansın ülkemizin, ilimizin ve Fethiye Seydikemer destinasyonunun tanıtımı konusundaki çalışmalarla ilgili gerçekleştirdiği sunumun ardından devam eden çalışmalar değerlendirildi.

 

Ortak akıl ve işbirliği içerisinde destinasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı çalışmalarda sinerji oluşturmak için çalışma gruplarının oluşturulmasının önemini vurgulayarak Kültür Turizmi, Spor Turizmi, Sağlık Turizmi, Agro Turizm konularında çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

 

Seydikemerde kurulacak olan Süt İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Turizme de destek vereceğini belirten Vali Orhan Tavlı “Fethiye ve Seydikemer destinasyonumuzun kültürel zenginliklerinden biri de sahip olduğu gastronomi zenginliğidir. UNESCO yaratıcı şehirler ağına katılım için çalışmaları başlatıyoruz” dedi.

 

Bölgedeki Mavi yolculuk rotalarındaki mola noktaları için çevreyi ve doğayı koruyan önlemler üzerinde çalışıldığını belirten Vali Orhan Tavlı “Bir yandan Sahip olduğumuz değerleri koruyarak gelecek nesillere ulaştırmak için gereken önlemleri almaya, diğer yandan deniz turizmini geliştirecek adımları atmaya devam ediyoruz. Ayrıca bölgedeki dalış turizmi potansiyelinin de geliştirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


Vali Orhan Tavlı ayrıca bölgede başlatılan Antik Pedal projesinin güzergahının geçtiği mahalleler başta olmak üzere kırsal mahallelerimizin turizme kazandırılması çalışmalarının devam ettiğini belirterek Tüm rotanın Eurovelo bisiklet ağına dahil edilmesi çalışmalarına başlandığını belirtti.

 

2022 yılı içerisinde ve sonraki yıllarda çeşitli sportif etkinliklerin kırsal alanlarda ve antik kentlerde yaygınlaştırılması ve çeşitli etkinliklerin bu alanlarda yapılması yönünde çalışmaların planlandığını belirten Vali Orhan Tavlı “Yürütülen çalışmalarla birlikte kırsal alanların bölgemizin sosyal ve ekonomik gelişime katkı sunmasını, kısa sürede en fazla nitelikli turisti bölgemize çekmeyi, vatandaşlarımızın standartlarını yükseltmeyi, tarihi, doğal değerleri korumayı ve sürdürülebilirliğini sağlamayı, turizme dinamizm kazandırarak adeta bir açık hava müzesi konumundaki Muğla’mızda dört mevsim turizm hedefimiz var” ifadesini kullandı.