Muğla
Giriş Tarihi : 18-03-2022 22:57   Güncelleme : 18-03-2022 23:00

Görüntüler ortaya çıktı, doktor hakkında soruşturma açıldı

Görüntüler ortaya çıktı, doktor hakkında soruşturma açıldı


Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta olarak giden Uzman Çavuş A.A’nın, T.T isimli Acil Asistanını darp ettiği iddiasına yönelik güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.
Doktor hakkında soruşturma başlatılırken, uzman çavuş A.A.’nın da şikayetçi olduğu öğrenildi.

Muğla'da, 14 Mart Tıp Bayramı'nda acil serviste görev yaptığı sırada bir kişi tarafından darbedildiğini öne süren doktor hakkında idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde yaşanan olayın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.
Görüntülerde, acil asistanı T.T’nin, hasta Uzman Çavuş A.A’nın elinden evrakları almaya çalıştığı, bu sırada da arbede yaşandığı görüldü.
Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğince, acil serviste görev yapan doktor T.T. hakkında soruşturma başlatıldı.
Uzman Çavuş Derneği Temsilcileri tarafından Muğla’da yapılması planlanan basın açıklamasının izin alınamadığı için başka bir ilde yapıldığı öğrenildi.
UZMANLAR FEDERASYONUNDAN SERT TEPKİ
Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici, sosyal medyasından yaptığı canlı yayınla duruma tepki gösterdi.
Canlarını emanet ettikleri sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddeti kendilerinin bizde açıkça kınadığını belirten Tilkici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Ancak bu açıklama ile tüm sağlık çalışanlarını ayrı tutarak yaşanan bu son olayın istisnai ve bireysel olduğunu düşündüğümüzden Uzman Çavuşumuz hakkındaki olayın aslında medyada, sosyal basında yansıtıldığı gibi olmadığını belirtmek amacıyla bu açıklamanın yapılmasında zorunluluk görüyoruz. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Çavuş Ali Aladağlı 14 Mart 2022 tarihinde karnında meydana gelen şiddetli ağrı sebebiyle Yatağan Devlet Hastanesi’ne başvurmuş olup yapılan muayene sonucunda safra kesesi veya apandis olabileceğinin değerlendirilmesi ve teknik imkanların yetersiz olduğundan dolayı Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Bu sevk üzerine Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen uzman çavuşumuz burada Yatağan Devlet Hastanesi’nde yapılan tahlilleri göstererek sevk edilme nedeni olan ultrason tetkiki yapılmasını talep etmiş ve bu talebi üzerine o anda kendisini tedavi eden doktor dışında 3. Kişi olarak olaya dahil olan doktor T.T., ‘Burada ultrason çekecek adam yok’ tepkisiyle karşılaşmış ve kendisine ultrason tetkiki yapılmamıştır. Uzman çavuş talebi noktasında ne kadar ısrar ettiyse de kendisine zorluk çıkarılmış ve bu sırada yaşadığı şiddetli ağrıları nedeniyle, bu durumu şikayet edeceğini de belirterek Yatağan Devlet Hastanesi’nden aldığı tetkik evraklarını yanına alarak özel bir sağlık kuruluşuna gitmek üzere Acil Servisi terk etmek amacıyla çıkış kapısına doğru yöneldiği esnada kendisini şikayet etmemesi maksadıyla belgeleri almak isteyen doktor T.T., Uzman çavuşumuza arkadan saldırmış, darp etmiş, elindeki evrakları zorla almak istemiş ve uzman çavuşumuza duvara doğru itekleyerek, yanındaki sağlıkçılarla beraber darp etmişlerdir. Yaşanan bu olaya rağmen kendisine saldıran doktora hiçbir art niyetli eylemde bulunmayan uzman çavuşumuz kendisiyle birlikte refakatçi olarak gelen jandarma çavuşu olan asker ile birlikte alanı terk etmişlerdir. Bu olaydan sonra adı geçen doktor, uzman çavuşumuz oradan ayrılır ayrılmaz beyaz kod vererek mesleğine hiçbir suretle yakışmayacak şekilde uzman çavuşumuzun kendisine hakaret ettiğini, darp ettiğini, saldırdığını, boynuna, sırtına, gözüne yumruk attığını hatta canını zor kurtardığını iddia etmiş ve çalıştığı hastanedeki kendi mesai arkadaşlarından darp raporu almıştır. Olayın 14 Mart Tıp Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle, bazı provokatif guruplar tarafından olay istismar edilmiştir. Uzman çavuşumuz 16 Mart 2022 tarihinde ameliyat edildiği Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinden apar topar taburcu edilmiş, o esnasında alkışlı protestolar Başhekim eşliğinde yaptırılmıştır. Ayrıca bu olay ülkesini koruyan, gece gündüz demeden sürekli emniyet ve asayişi sağlayan uzman çavuşlarımızı derinden yaralanmıştır. Bu olayı bahane ederek, haksız protesto yapan, olayı anlayıp dinlemeden kahraman uzman çavuşlarımıza ve jandarma teşkilatına ve onun kahraman personellerini rencide etmeye çalışan art niyetli kişilerin hepsini kınıyoruz.”
DAHA ÖNCE DE OLAY YAŞANMIŞ
Doktor T.T. ile yine acil serviste başka bir hastası arasında da gerginlik yaşadığı anlara dair güvenlik kamerası görüntüleri de ortaya çıktı. 
Sosyal medyada vatandaşlar doktora tepki gösterdi.
DOKTORLAR PROTESTO ETMİŞTİ
Öte yandan, hastane önünde toplanan bir grup doktor, sağlık çalışanı ve tıp öğrencisi yaşanan olaya tepki göstermişti.
Hekimler adına basın açıklamasını okuyan Dr. Ali İhsan Uysal, hastaneye başvuran ve asıl görevi güvenliği sağlamak olan bir kolluk kuvveti personelinin, 14 Mart Tıp Bayramı'nda doktor arkadaşlarına sözlü ve fiziksel şiddet uyguladığını söylemişti.
VALİLİKTEN AÇIKLAMA YAPILMIŞTI
Muğla Valiliği’nden acil serviste yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yapılmış, Jandarma Uzman Çavuş A.A. hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı için tedbiren görevden uzaklaştırılmıştı.