GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-02-2022 21:58   Güncelleme : 26-02-2022 21:58

GÜLEDA’NIN AİLESİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURMAYA HAZIRLANIYOR

GÜLEDA’NIN AİLESİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURMAYA HAZIRLANIYOR


Isparta'da, 19 Kasım 2019'da üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davada müebbet hapse çarptırılan sanık Zafer Pehlivan’ın cezasının "ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmesi" istemiyle yapılan Yargıtay başvurusu, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nce temyiz istemlerinin esastan reddi ile hükmün onanmasına karar verilerek, reddedildi.
Cankel ailesinin avukatı Alev Öztürk, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaklarını belirterek, “Bu başvurumuz da reddolursa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız” dedi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Isparta'da üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davada müebbet hapse çarptırılan sanık Zafer Pehlivan’ın cezasının "ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmesi" istemiyle yapılan başvuruyu, temyiz istemlerinin esastan reddi ile hükmün onanmasına karar vererek, reddetti.
Cankel ailesinin Avukatı Alev Öztürk, yerel mahkeme tasarlama olmadığı gerekçesiyle sanığı, ağırlaştırılmış müebbet hapis değil müebbet hapis cezasına çarptırdığını hatırlatarak, bunun beklemedikleri bir karar olduğunu söyledi.
Karara itiraz ettiklerini ve Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurup istinaf talebinde bulunduklarını belirten Öztürk, “Ortada sanığın günler öncesinden yazdığı öldürme eylemini tasarladığına yönelik aklı ve bilinci yerindeyken, kendi ifadesiyle yazmış olduğu bir mektup vardı. Önce Güleda’yı ardından kendini öldüreceğine dair. Bu gerekçelerle istinaf talebinde bulunmuştuk ama Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6 gün gibi çok kısa bir sürede bizim talebimizi Yargıtay yolu açık olmak üzere reddetmişti. Bizde hemen temyiz hakkımızı kullandık ve temyiz yoluna, Yargıtay’a başvurmuştuk. Yargıtay da geçenlerde kararını verdi. Biz duruşma talep etmiştik buna rağmen bizim duruşma talebimizi de reddetti ve dosya üzerinden onama kararı verdi. Bu şu anlama geliyor, artık yerel mahkemenin kararı hukuk önünde kesinleşmiş oluyor. Sanığın artık müebbet hapis cezası hükmü kesinleşmiş oldu.” diye konuştu.
“ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURACAĞIZ”
Öztürk, bu aşamada Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaklarını ifade etti.
Şuan hukuki anlamda başvurabilecekleri tek yolun bu olduğunu anlatan Öztürk, “En azından Anayasa Mahkemesi üyelerinin dosyadaki bariz, somut delilleri değerlendireceğini ve adaleti tecelli ettireceğini düşünüyoruz.” dedi.
Öztürk, Sanığın çok net bu cinayeti tasarladığına dair dosyada somut deliller olmasına rağmen, bu kararın verilmesinin elbette ki kendileri açısından adaletin tecelli etmediği anlamına geldiğini belirten Öztürk, “Ne kamu vicdanı rahatladı ne anne baba rahatladı ne de Güleda’nın cinayetinin karşılığında sanık hak etti cezayı aldı. Bizim tek temennimiz en azından Anayasa Mahkemesi’nde bunların hepsinin giderilmesi. Eğer oradan da bir sonuç alamazsak, bireysel başvurumuz ret olursa, aleyhimize gelirse Anayasa Mahkemesi’nden sonra tüm iç hukuk yollarını tükettiğimiz için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. En başından beri söylediğim bir şey var, bu davanın sonuna kadar peşinde ve takipçisi olacağım.” ifadelerini kullandı.
Güleda’nın babası Mustafa Cankel de böyle suçlarda büyük cezaların verilmesinin talep ettiklerini söyledi.
Sonuna kadar gideceklerini anlatan Cankel, “Avukatımızın da dediği gibi Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sonuna kadar gideceğiz. Böyle suçlarda en büyük cezaların verilmesini talep ediyoruz. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiştik, müebbet hapis cezası verildi. Verilen karar bir nebze olsun yerinde ama yeterli değil. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek için yeterli bir karar değil. Türkiye’de her gün bir kadın cinayeti yaşanıyor maalesef. Artık eskisi kadar seste çıkmıyor, tepkiler eskisi gibi değil, alıştı insanlar. Pınar Gültekin, Zeynep Şenpınar, Güleda Cankel için büyük tepkiler vardı ama gerekli cezalar verilmeyince insanlar da tepki göstermez oldular” diye konuştu.
NELER YAŞANDI?
Isparta'daki Fatih Mahallesi'nde 19 Kasım 2019'da apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.
Pehlivan hakkında "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmış, mahkeme heyeti sanığa "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası vermişti.
Aile avukatının Pehlivan'ın cezasının "ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmesi" istemiyle yaptığı istinaf başvurusu reddedilmişti