Muğla
Giriş Tarihi : 08-03-2022 19:06   Güncelleme : 08-03-2022 19:06

“Kadınlarımız Zeytinleri ile Yeniden Doğacak” projesi tanıtıldı

“Kadınlarımız Zeytinleri ile Yeniden Doğacak” projesi tanıtıldı


Muğla’da, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Kadınlarımız Zeytinleri ile Yeniden Doğacak" projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.
İl Müdürlüğü Salonundaki toplantı öncesi Yaraş Kadınları Tiyatro Topluluğu üyeleri yöresel oyunlar sergiledi. Kadınların üretimde yer alığı kısa film gösterimi yapıldı.
Burada konuşan Muğla Valisi Orhan Tavlı, “önce kadın, önce tarım” diyerek, salonda bulunan kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.
Tavlı, 2020’de Muğla’da göreve başladığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ‘önce tarım’ diyerek Seydikemer Tarımsa Süt Organize Sanayi Bölgesini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını söyledi.
Tarım Bakanlığının, il müdürlüğünün, oda başkanlarının desteği ve süt üreticileri birliğinin katkılarıyla Antalya, Denizli, Burdur, Muğla illerinin kesişme noktasında hayata geçirilmesi planlanan projeye, özellikle tarımı, ticareti ve turizmi destekleyecek bir proje olarak baktıklarını belirten Tavlı, “Tarımsal projelere sadece tarım olarak bakmıyoruz. Hem ticaret hem sağlık hem eğitim hem kültür hem spor gibi her alana ivme kazandıracak projeler olarak bakıyoruz.” dedi.
Seydikemer Tarımsa Süt Organize Sanayi Bölgesinin yaklaşık 500 milyon liralık bir proje olduğuna işaret eden Tavlı, projenin bu yıl içerisinde resmiyet kazanacağını ve altyapı çalışmalarına başlanacağını ifade etti.
Vali Tavlı, Tarım İl Müdürlüğünün bir önceki dönemde görev yapan Vali Esengül Civelek’in desteği ve himayelerinde çilekçilik projesini hayata geçirdiği anımsatarak, “Projeye 2020 ve 2021 yılında desteğimiz artarak devam etmekte. 5-6 kat destek verildi. Bu projelerde en güzel taraf, kadınlarımız hem üretiyor hem bereket ortaya koyuyor. O nedenle bir kez daha sizlere, tüm üreten kadınlarımıza şükranlarımı ve teşekkürlerimi huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. İyi ki varsınız. Sağ olun var olun.” diye konuştu. 
Tarımda en üretken olanın kadınlar olduğuna vurgu yapan Tavlı, bu çalışmalarda sahada hep kadınları gördüklerini ve gurur duyduklarını ifade etti.
MAYBİR ve Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında hem çam balı hem zeytinyağı üretimine hem de bitkisel üretime destek olacak bir projeyi hep birlikte hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade eden Tavlı, şunları kaydetti:
“Özellikle tarım teşkilatı çalışanları ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteği ile bu proje hayata geçirilecek. Çalışmalar belli bir noktaya geldi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile ilçe odaları, Türkiye Arıcılar Birliği, MAYBİR, Muğla Teknopark A.Ş.’nin, üniversitemizin ve Tarım İl Müdürlüğümüzün katılımcı olduğu ve yaklaşık 10 milyon liralık bu projeye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız 7 milyon lira hibe desteği verdi. Burada amacımız hem endemik bitkilerle hem çam balı hem de zeytinciliğin bir araya getirilmesiyle katma değeri çok yüksek ürünler yetiştirmeyi planlıyoruz. Özellikle Muğla’da apiterpik üründen ARGE İnavasyon Merkezini hep birlikte hayata geçireceğiz. Tabi bu projeler yeni projeleri doğurmakta. Yine Tarım İl Müdürlüğümüz arıcılıkla, zeytincilikle ilgili projeleri hayata geçirmekte. Yapılan bu çalışmalarla Kavaklıdere’den Bodrum’a, Menteşe’den Datça’ya, Seydikemer’den Fethiye, Dalaman, Köyceğiz o havzalarda özellikle tarımsal üretimi, katma değeri yüksek ürünler elde ederek hayata geçirmeye çalışıyoruz.”
Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da kadınların 365 gün boyunca konuşulacak, desteklenecek, yanı başında olduklarını her gün hissettirilecek, başlarının tacı, kutsal varlıklar olduğunu dile getirdi.
“Önümüzdeki sürecin vazgeçilmezi sizlerin üretimde yer almanıza bağlı” diyen Saylak, “Çocuklarımıza, çocuklarınıza, torunlarınıza, geleceğinize güvenilir gıda arzını sürdürebilmek, sürdürülebilir tarımı yaşatabilmek, temiz toprak, temiz çevre, temiz su kaynakları en çok da sizlerin ellerinde yükselecek. Türkiye Cumhuriyeti devleti, Muğla Valiliğimiz, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile bu konuda sosyal farkındalık, sosyal duyarlılık yaratmak için bütün imkanlarımızı sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. Nerede üreten bir köy kadını, nerede bir üretici varsa, bunun içine pandemi sürecinde ilimize sonradan gelen çiftçiler ve beyaz yakalı çiftçilerimiz de dahil her biriniz, Tarım ve Orman Bakanlığının, Muğla Valiliğinin, İl Tarım Orman Müdürlüğünün başının üstünde yeriniz var. Biz bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız her projede, bakanlığımız, valiliğimiz ve il müdürlüğümüz sizlere öncelik, pozitif ayrımcılık tanıyor.” ifadelerini kullandı.
Menteşe ilçesi Denizova Mahallesinde zeytinyağı sıkma tesisi kuran kadın üretici de daha önce özel sektörde ön muhasebeci olarak çalıştığını belirterek, işletmesini açarken Tarım İl Müdürlüğünün yüzde 50 hibe desteğinden yararlanabileceğini öğrendiğini ve bunun kendisini daha da cesaretlendirdiği anlattı.
Daha sonra projenin tanıtımı Dr. Ayça Akça Uçkun tarafından slayt gösteri eşliğinde gerçekleştirildi.
Toplantısı sonunda, Vali Orhan Tavlı, İl Müdürü Barış Saylak’ın Tavlı’nın eşi için takdim ettiği hediyeyi en yaşlı kadın üreticiye hediye etti.
Saylak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü dolayısıyla salonda bulunan kadınlara karanfil verdi. Etkinlik, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü pastasının kesilmesiyle sona erdi.