Muğla
Giriş Tarihi : 07-04-2022 18:11   Güncelleme : 07-04-2022 18:11

Kavga Etti 15 Yıl Ceza Aldı

Kavga Etti 15 Yıl Ceza Aldı

Tarla sulama sırası kavgasında sanığa 15 yıl hapis cezası verildi
Muğla’nın merkez Menteşe İlçesi’nde 67 yaşındaki Hüseyin Şakar’ı su borusunu kırdığı gerekçesiyle bıçaklayarak öldürdüğü iddiası yargılanan Ferhan Bedir (45), 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Muğla’da, geçen yıl Mayıs ayında Menteşe'ye bağlı Yörükoğlu Mahallesi'nde tarlada çalışan Hüseyin Şakar ile komşusu Ferhan Bedir arasında tarla sulama sırası yüzünden çıkan kavgada, Ferhan Bedir Şakar'ı bıçaklayarak yaralamış, Şakar, hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından gözaltına alınan Bedir tutuklanmıştı.
Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, sanık Ferhan Bedir ile taraf avukatları ve yakınları katıldı.
Şakar’ın aile avukatı Gülen Bütüner, Sanığın, ‘kasten adam öldürme suçundan’ en üst hadden cezalandırılmasını talep etti.
Şakar’ın kızı Sevilay Sağlam da adalete güvendiğini belirterek, “En ağır cezayı alsın. Bizi babasız bıraktı.” dedi.
Son sözü sorulan sanık Ferhan Bedir ise “Saldırıya geçmeselerdi bu olay yaşanmayacaktı.” ifadelerini kullandı.
Mahkeme heyeti sanığa, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Tahrik indimi uygulayarak sanığın cezasını 18 yıla indiren heyet, bu cezayı da sabıkası olmaması nedeniyle takdiren 1/6 oranında indirim yaparak 15 yıla düşürdü ve sanığın tutukluluk halin devamına karar verdi. 
“KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ”
Duruşma sonrası adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Şakar ailesinin avukatı Gülen Kaya Bütüner, mahkemenin kararı müebbetten açtığını ancak az miktarda indirim uygulayarak 15 yıla düşürdüğünü söyledi.
Olayın üzücü ve ailenin çok mağdur olduğunu belirten Bütüner, “Evinin önünde yaşanan ve her gün ailenin evinin önüne çıktığı zaman manevi olarak üzüntüyü yaşayacağı bir olayla karşı karşıyaydık. 15 yıl almış olduğu ceza bizim için çok azdır. Yasa yollarına başvuracağız ve sanığın yararlanmış olduğu indirim maddesinin kaldırılması için hukuki yollardan yardım isteyeceğiz.” ifadelerini kullandı.
“MUHTAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”
Bütüner, muhtar hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi.
Muhtar Fazilet Bedir’in sanığın yakın akrabası olduğuna dikkati çeken Bütüner, “Kamu adına görev yapmasına rağmen olayı öğrendiği anda maalesef Jandarma ve ambulansa haber vermeyerek, sanığı koruma altına almış ve ona yardım etme yoluna gitmiştir. Bu konuda da onunla ilgili gerekli başvurularımızı yapmış bulunmaktayız.” dedi.
Eşi Muzaffer Şakar, kız kardeşi Hörü Şimşek ve oğlu Oktay Şakar da verilen cezanın az olduğunu, sanığın en ağır cezayı almasını istediklerini belirtti.