Muğla
Giriş Tarihi : 21-04-2022 22:21   Güncelleme : 21-04-2022 22:21

"Kitap Yağmuru Projesi” ile 3 bin öğrenciye kitap ulaştırılacak

"Kitap Yağmuru Projesi” ile 3 bin öğrenciye kitap ulaştırılacak
Muğla’da, "Kitap Yağmuru Projesi” kapsamında ilk etapta 380 öğrenciye LGS’ye hazırlık kitabı dağıtıldı. 
Türk Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, “Proje ile ilçe genelindeki 24 ortaokullarda öğrencilere bir ay içinde 3 bin kitap ulaştıracağız” dedi.

Muğla’da, Türk Kızılay Menteşe Şubesince öğrencileri akademik anlamda desteklemek ve hedeflerini geliştirmek amacıyla “Kitap Yağmuru Projesi” hazırlandı.
İl Emniyet, Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün de paydaşı olduğu proje kapsamında 3 bin öğrenciye Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) hazırlık kitabı ulaştırılması hedeflendi.
Projenin ilk ayağında Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesinde, Bayır Ortaokulundaki 380 öğrenciye yardımcı kaynak kitapları, boya kalemi, kalemlik, diş macunu ve fırçası hediye edildi.
İl Emniyet Müdürlüğü Yunus Polis ekipleri öğrencileri motosikletlere bindirdi, kısa süreli gösteri sundu.
Kızılay gönüllüleri ve Toplum Destekli Polislik ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri ve Muğla Gençlik Merkezi liderleri ve gönüllüleri de öğrencilerle Osmanlı geleneksel sporu Matrak ve okçuluk ile voleybol, ip atlama ve çuval yarışı gibi geleneksel çocuk oyunları oynadı. 
Etkinlikte konuşan Türk Kızılay Menteşe Şube Başkanı Kenan Gürbüz, öğrencileri akademik anlamda desteklemek ve hedeflerini geliştirmek istediklerini söyledi.
Projenin mahalle ziyaretlerinde öğrencilerden gelen taleplerden doğduğunu belirten Gürbüz, Emniyet Müdürlüğü ziyaretinin ardından projenin Türk Kızılay Menteşe Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ile hayata geçirildiğini dile getirdi.
Gürbüz, İl emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu’nun desteği ile İstanbul’dan projeye 3 bin kitap bağışı yapıldığına dikkati çekerek, “Bugün 380 öğrencimize hazırlık kitaplarını teslim ettik. İlçe genelindeki 24 ortaokullarda 5,6,7 ve 8’inci sınıf öğrencilerimize bir ay içinde 3 bin LGS’ye hazırlık kitabı ulaştıracağız. Ayrıca diş macunu ve fırçası, boya kalemi ve kalemlik hediye edeceğiz.” dedi.  
Projenin sonraki aşamalarında özellikle kırsal mahallelerdeki öğrencilere kırtasiye malzemesi ulaştırmayı planladıklarını anlatan Gürbüz, destekleri için paydaş kurumlara ve gönüllülere teşekkür etti.
İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü de 3 bin kitabın ilçede bulunan ortaokul öğrencilerine dağıtmayı taahhüt ettiklerini, en kısa sürede bu taahhüdü yerine getireceklerini aktardı.
Sınavların önemine işaret eden Kömürcü, öğrencilerin yardımcı kaynak kitaplarıyla sınavlara hazırlanmalarını çok önemsediklerini ifade ederek, başarılar diledi.
Etkinliğe, Gençlik ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş, Gençlik Merkezi Müdürü Oktay Tavas, Bayır Jandarma Komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ali Balcı, polis ekipleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.