Muğla
Giriş Tarihi : 15-06-2022 14:46   Güncelleme : 15-06-2022 14:46

Köylüler ve belediye çalışanları arasında arbede yaşandı

Köylüler ve belediye çalışanları arasında arbede yaşandıMuğla’da, kurulması planlanan çimento fabrikasına CHP’li Menteşe Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen köylüler ile belediye çalışanları arasında arbede yaşandı. 
Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Yardımcısı Mehmet Güven’in de yer aldığı olay polis ekipleri ve çevrecilerin araya girmesiyle yatıştırıldı.

Deştin çevre Platformu, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi, Bayır Çevre Komitesi üyeleri ve Deştin köyü sakinleri, bölgede kurulması planlanan çimento fabrikasına karşı verdikleri mücadele sürecine ilişkin basın açıklaması yaptı.
Sınırsızlık Meydanında ellerinde “Çimento fabrikasına hayır” yazılı pankart taşıyan köylüler, “Deştin çayı özgür akacak”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganları attı. 
Deştin Çevre Platformu adına basın açıklamasını okuyan Gamze Çetinkaya, doğalarını ve yaşam alanlarını korumak için altı aydır mücadele ettiklerini söyledi.
Projenin durdurulması için ilk yapılması gereken işin Menteşe Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının iptal edilmesi olduğuna vurgu yapan Çetinkaya, yapı ruhsatının iptali Muğla için hayati önemde olduğunu ifade etti.
“SÖZ VERDİLER İPTAL ETMEDİLER”
Çetinkaya, 17 Mayıs’ta TBMM’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini, Menteşe Belediyesi’nin vermiş olduğu yapı ruhsatının iptalinin Muğla için önemini anlatarak, desteğini aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“27 Mayıs’ta CHP İl binasında CHP Doğa hakları ve Çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç basının ve bizim önümüzde bir hafta on gün gibi bir süre içinde amasız fakatsız sorunun çözüleceğini söyledi. 10 Haziran’da da Muğla CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nu ziyaret edip, beklentimizi dile getirdik. Bugün bize verilen sözün 18’inci günündeyiz. Yapı ruhsatı halen iptal edilmedi ve çimento yıkım projesi hızla devam ediyor.” 
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Menteşe Belediyesi’ni ziyaret edeceğini öğrendiklerini dile getiren Çetinkaya, dertlerini ona da anlatmak ve desteğini almak için Menteşe Belediyesi önünde olacaklarını aktardı.
Grup daha sonra slogan atarak Menteşe Belediyesi önünde yürüdü.
ARBEDE YAŞANDI
Burada zabıta ekipleri ve Başkan yardımcısı Mehmet Güven tarafından karşılanan çevreciler, Başkan Bahattin Gümüş ile yapı ruhsatını iptal etmesi için görüştü.
Köylüler ve çevreciler ile başkan Gümüş ve belediye çalışanları arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. 
Belediye çalışanları, çevrecilerin sloganlarını alkışlarla kesmeye çalıştı. 
Karşılıklı tartışmaların yaşandığı sırada Belediye Başkanı Gümüş’ün bir çevreci için “şu adamı çekin ya” demesinin ardından başkan yardımcısı Mehmet Güven’in de aralarında bulunduğu grup ile vatandaşlar arasında kısa süreli arbede yaşandı. 
Polis ekiplerinin ve bazı vatandaşların araya girmesiyle taraflar yatıştırıldı. 
TORUN KÖYLÜLERLE GÖRÜŞTÜ
Çevrecilerin belediye önünde yaklaşık iki saatlik bekleyişinin ardından Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Menteşe Belediyesine geldi.
Torun ve beraberindekilerin belediyeye binasına girişi sırasında çevrecilerin attığı sloganları, belediye çalışanları alkışlarla kesmeye çalıştı.
Çevreciler arasından seçilen 4 temsilci, Başkan Gümüş’ün makamına çağırılarak, Torun ve beraberindeki milletvekilleri ile görüştü.
Görüşme sırasında çevreciler ve köylüler “Ruhsatı iptal et” sloganı attı.
“İKİ HAFTA İÇİNDE İPTAL EDİLECEK”
Görüşmenin ardından açıklama yapan temsilciler, CHP heyetinin kendilerine fabrikanın tekrar kurulamaması için hukuki olarak çalışıldığı ve sürecin bu yüzden uzadığının, iki hafta içinde tamamen bitmiş olacağının söylendiğini ifade etti. 
Grup bu açıklamanın ardından olaysız bir şekilde belediye binası önünden ayrıldı.