Muğla
Giriş Tarihi : 02-06-2022 19:52   Güncelleme : 02-06-2022 19:52

LİDER ÇOCUK KAMPINDA EĞLENİRKEN ÖĞRENDİLER

LİDER ÇOCUK KAMPINDA EĞLENİRKEN ÖĞRENDİLER

LİDER ÇOOCUK KAMPINDA EĞLENİRKEN ÖĞRENDİLER

 Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2014’ten bu yana her yıl bahar aylarında yapılan Lider Çocuk Tarım Kampına bu yıl Kafaca ve Yenice İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri ile Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sevgi evinden öğrenciler katıldı. Her yıl farklı ana tema üzerine işlenen ve eğitimleri verilen kampın bu yıl konusu FAO tarafından ilan edilen Su Ürünleri Ve Balıkçılık Yılı konusu oldu.

Üç ayrı guruba üç ayrı gün şeklinde planlanan kampın ilk durağı Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü oldu. Burada su ürünleri mühendisleri tarafından denizler ve balıklar hakkında bilgi alan öğrenciler binayı gezerek şubelerin yapmış olduğu farklı çalışma konularını ilgili uzman ekiplerden dinledi.  Tarımın sadece topraktan ibaret olmadığını gören öğrenciler farklı çalışma konularını ve farklı meslek dallarını tanıma fırsatı buldu.

Milas ilçesinde toprak havuzda balık yetiştiriciliğini yerinde görme ve balıkları yemleme fırsatı buldu. Topraktan balık hasadı yapıldığını öğrenen çocukların şaşkınlığı yünden okundu. Su ürünleri yetiştiriciliği yapan  firmaları ziyaret eden öğrencilere balıklar tanıtıldı, balık ekmek ikram edildi.

Gezi programında su ürünleri kooperatiflerini de ziyaret eden çocuklara kooperatifçiliğin balıkçılıkta önemi ve avcılık hakkında yerinde bilgi verildi. Tekne gezisi ve ardından Bodrum ilçesinde Dolfin gösterisi ile son buldu.

Bir diğer gezi ise Ula ilçesinde ve Ortaca ilçesinde  faaliyet gösteren su ürünlerine ziyaretle devam etti. Burada tutulan balıkları gören öğrencilere balıklar ve avcılığı hakkında bilgi verilerek balık ekmek ikram edildi.  Balığın faydalarına da değinilen gezi Dalyan’da tekne gezisi ve carettacarettaların yumurtalarını bıraktıkları İztuzu sahili gezisiyle son buldu. Burada  carettacarettaları gören çocukların heyecanı yüzlerinden okundu.

Dünya Süt Gününde bir araya gelen öğrenciler başka öğrencilerle bir araya gelerek çeşitli etkinlikler yapıldı, katılım belgeleri verildi.