Muğla
Giriş Tarihi : 01-06-2022 14:29   Güncelleme : 01-06-2022 14:29

Lider Çocuk Tarım Kampı Finali Süt Gününde Büyük Bir Coşkuyla Yapıldı…

Lider Çocuk Tarım Kampı Finali Süt Gününde Büyük Bir Coşkuyla Yapıldı…

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 1 Haziran Dünya Süt Gününü Lider Çocuk Tarım Kampına katılan öğrencilerle birlikte büyük bir coşkuyla kutladı.

Gıdaların Kahramanı Cano Öğrencilere Mesaj Verdi…”1 lt süt için 800 lt su harcandığını biliyor muydunuz? Gıda israfı doğayı yok etmektir. O nedenle son damlasına kadar sütü içelim israf etmeyelim…” dedi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muammer Cihan, Sür-Koop Başkanı Serhat Kozinoğlu, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Süleyman Gül, yaklaşık 100 kadar ilkokul öğrencisi ile öğretmenleri katıldı.

Süt içme yarışması ile başlayan kutlama programında öğrenciler büyükleri yenmeyi başardı. Dans, müzik eşliğinde devam eden etkinlik konuşmalar, film gösterileri ve pasta kesimi ile devam etti.

İlk konuşmayı öğrenciler adına Kafaca İlkokul 4. Sınıf öğrencisi Dolunay Özçelik yaptı. Lider Çocuk Tarım Kampında eğlenerek öğrendiklerini, tarımın sadece topraktan ibaret olmadığını öğrendiklerini ifade etti. Ayrıca balık ve balıkçılık hakkında çok yeni bilgileri öğrendiklerini ve geziden çok mutlu ayrıldıklarını söyledi. Dünya Süt Günü dolayısıyla sütün faydalarına değinen Özçelik çocuklara günde iki bardak süt içmeyi tavsiye etti.

Muğla Milli Eğitim Müdürü Emre Çay konuşmasında son yıllarda tüm dünyada yaşanan gıda sıkıntısının genç nesillerin gıda israfını benimsemesi ile aşılabileceğini belirtti. Emre Çay öğrencilere nitelikli tarımdan örnekler vererek üretici olacaklara tavsiyelerde bulundu. Muğla İl tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ederek Milli Eğitim olarak bu yılı tarım yılı ilan edeceklerine değindi.  

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün sadece toprak ile değil, gıda arzı yönünden denizlerdeki gıda ürünleri ile de sorumlu olduğunu belirtti. Saylak, “Özellikle son iki yıldır yaşadığımız pandemi sürecinde gıdanın ne kadar önemli olduğu tüm dünyada ortaya çıktı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak bu süreçte gece gündüz durmadan üretim için çalıştık. Önemli bir gıda ürünü olan süt özellikle sizlerin sağlıklı gelişimine büyük katkı sunuyor. Üretim ile siz sevgili çocukları bir araya getirmek, geleceğin çiftçilerine geleceğin meslektaşlarına dokunmak bizi ayrıca mutlu ediyor. Sizleri aramızda görmekten ev İl Müdürlüğümüzde ağırlamaktan mutluyuz.” dedi.

2022 Yılı Su Ürünleri ve balıkçılık Yılı İlan edildi. Lider Çocuk Kampı Öğrencileri Balıkları Öğrendi…

Dünya Süt Gününde katılan tüm öğrencilere Lider Çocuk Tarım Kampına katılımlarından dolayı başarı belgeleri verilerek, balık ve balıkçılık hakkında film izletildi. Öğrencilere balık ve balık tüketimi ile ilgili bilgi ve mesajlar verildi.  Yüzleri boyanan öğrenciler ikramları yedi ve hatıra fotoğrafı çekti.