Muğla
Giriş Tarihi : 28-07-2022 16:46   Güncelleme : 28-07-2022 16:46

“Mocan48” Türkiye 5’incisi oldu!

“Mocan48” Türkiye 5’incisi oldu!

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL yarışmaya iki araç ile katılmayı başaran ilk ve tek okul oldu… 
“Mocan48” Türkiye 5’incisi oldu!

İzmit Körfez Pistinde, 19-24 Temmuz tarihlerinde düzenlenen TEKNOFEST 2022 Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katılan Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL öğrencileri tarafından tasarlanan Mocan48 isimli elektrikli araç Türkiye 5. si oldu.
Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL öğrencileri TEKNOFEST 2022 Liseler Arası Efficiency Challenge elektrikli araç yarışlarına milli ve özgün olarak tasarladıkları iki araç ile katıldı.
Kocaeli'de düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda dinamik sürüş testi ve teknik kontrolleri başarıyla tamamlayan araçlar piste çıktı. 
Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilen Elektrikli Araç Yarışları'nda 37 araç start aldı. 
Yarışlarda her aracın en fazla 65 dakika içinde yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki pistte 20 turu tamamlaması istendi.
Düzenlenen yarışlar sonunda, Yakup Tuna kaptanlığında, Yiğit Can Özcan, Uğurcan Köseoğlu, Yiğit Gökbel, Taylan Çakmak, Mert Göztepe, Uygar Duran isimli öğrencilerden oluşan ve danışmanlığını Ali Uzun ile Murat Erduran'ın yaptığı “MUĞLA EA” takımı öğrencilerinin tasarladığı “Mocan48” isimli araç finalde yarışan 37 araç arasından Türkiye beşincisi oldu.
Mesut Yeşilmenderes ve Çağlar Seyfi danışmanlığında, İsmail Hakkı Erten kaptanlığında, Polat Işıloğlu, Ayberk Köroğlu, Cahit Aral, Baran Avcı, Osman Barut isimli öğrencilerden oluşan “MUTEG EA” takımı öğrencileri tarafından tasarlanan “Gale48” isimli araç da yarışmayı ilk 20 arasında başarıyla tamamladı.
Tasarım ve üretimi tamamen meslek lisesi atölyelerinde, öğrenciler ve danışman öğretmenlerinin emeğiyle tamamlanan araçlar, TEKNOFEST yarışması başvuru sürecinde gelişme raporu, teknik tasarım raporu ile sürüş videosu ve yarış puanlaması olarak üç farklı aşamayı geçerek, güvenlik, yerli tasarım, elektrik güvenliği, mekanik kontrol ve dinamik sürüş etiketlerini alarak final yarışlarında piste çıkmaya hak kazandı. Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL iki araç ile katılmayı başaran ilk ve tek okul oldu. 
Tasarımından teknik donanımına kadar en verimli araçların ortaya çıkmasının amaçlandığı yarışmada, öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanması hedeflendi.
Yarışmada, alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda kamuoyunun ilgisini çekerek farkındalık oluşturmak da amaçlanıyor.