Muğla
Giriş Tarihi : 22-02-2022 18:04   Güncelleme : 22-02-2022 18:04

Muğla firmaları ile yurt dışındaki partnerleri arasında çevrimiçi iş görüşmeleri başladı

Muğla firmaları ile yurt dışındaki partnerleri arasında çevrimiçi iş görüşmeleri başladı

Muğla firmaları ile yurt dışındaki partnerleri arasında çevrimiçi iş görüşmeleri başladı 

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) tarafından yürütülen “Avrupa İşletmeler Ağı” projesi kapsamında, Katar Kalkınma Bankası koordinatörlüğünde, üye firmalar ile çeşitli ülkelerdeki sektör temsilcileri arası çevrimiçi iş görüşmeleri başladı.
Etkinliğin ilk gününde oda üyesi 15 firma, Katar, Çin, Tunus, Kanada, Ukrayna, Litvanya ve Romanya’daki firmalar ile görüşme sağladı. 
Üç gün sürecek görüşmeler sonunda, Muğla ekonomisinin daha çok ihracat yapar ve ihracatta daha çok söz sahibi olur hale getirmek amaçlanıyor.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Mustafa Ercan, gazetecilere, oda olarak bu konuda uzun yıllardır çalıştıklarını söyledi.
“FİRMALARIMIZI DÜNYADAKİ PARTNERLERİYLE BULUŞTURUYORUZ”
Türkiye’de 11 tane konsorsiyum oluşturulduğunu ve Antalya KOSGEB Hizmet Müdürlüğü koordinatörlüğünde çalıştıklarını belirten Ercan, amaçlarının KOBİ’lerin uluslararasılaştırılmasına yönelik dünyanın en büyük ağı içinde oda üyelerine hizmet vermek olduğunu dile getirdi. 
Ercan, ihracat yapma potansiyeli ve eğilimi olan firmaların, hem eğitimlerinin hem de ihracat yapma kapasitelerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
“Gıda, inşaat, plastik ve kimyasal, kağıt, hızlı tüketim malları, ilaç, sağlık ve medikal ekipman ve bilişim sektöründeki firmalarımızı dünyadaki partnerleriyle buluşturuyoruz. Görüşme sağlayan üyelerimize yabancı dil desteği de sunuyoruz. Yaklaşık 15 firma görüşmelerine başladı. İnşallah mutlaka ihracat çıkacaktır. Pandemi dönemiyle başlayan çalışma alışkanlıkları bu firmalar için bir avantaj oldu. Normalde bu tip etkinlikler ve programlar bir ülkede oluyordu. Bu buluşmalar pandemiyle beraber internet üzerinden daha hızlı olmaya başladı. Daha hızlı iletişim kurulduğunu, daha olumlu olduğunu görüyoruz. Sonuç alan firmalarımızı görmekten mutluluk duyuyoruz.”
“AMACIMIZ MUĞLA EKONOMİSİNİ İHRACATTA SÖZ SAHİBİ OLUR HALE GETİRMEK”
Meclis Başkanı Koray Özcan da MUTSO’nun “Avrupa İşletmeler Ağı” projesinin önemli ayaklarından birisi olduğunu söyledi. 
Çalışmalara hız verdiklerini, bu anlamda özverili ve fedakar bir çalışma yürüttüklerini anlatan Özcan, “Şu ana kadar ilimizde 8 sektör belirlendi. Yaklaşık 150 firma ile görüşmeler sağlandı. Muğla'nın ihracat rakamı yaklaşık 750 milyon dolar civarında. Amacımız bunu kademeli olarak artırmak, büyütmek ve ileriye taşıyabilmek. Özellikle perakende sektörünün ağır olduğu Muğla ekonomisini daha çok ihracat yapar ve daha çok ihracatta söz sahibi olur hale getirmek.” diye konuştu. 
“MUĞLA MARKASININ ARTIK TÜM DÜNYADA NE KADAR BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖRMEK BİZİ MUTLU ETTİ”
Avrupa Birliği Dış Ticaret, Proje ve Raporlama Biriminden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kayacak ise proje kapsamında, yaklaşık 44 ülkenin katılımı ve 576 firmanın iştirakiyle çevrimiçi görüşmeler etkinliğine imza attıklarını ifade etti.
Oda üyesi 15 firmanın Katar, Çin, Tunus, Kanada, Ukrayna, Litvanya, İtalya ve Romanya'daki şirketlerle internet üzerinden canlı görüşmeler yaptığını belirten Kayacık, şöyle devam etti:
“Muğla ekonomisine ihracatın katacağı güç bizi çok heyecanlandırıyor. Türk firmaları 44 ülkede 21 bin 955 etkileşim aldı. Türkiye 130 firmayla etkinliğe katıldı. Şu anda Muğla’dan 15 firmamız ihracata çok yakın. Tespit ettiğimiz 135 Muğla firmasını davet ettik. Bunlardan 20 firma etkinliğe katılmak için profil oluşturdu. 15 firmamız randevu aldı. Randevu taleplerinin hepsi biraz önce saydığım ülkelerdeki firmalardan geldi. Onlar Muğla firmalarıyla görüşme talep ettiler. Muğla markasının artık tüm dünyada ne kadar büyüdüğünü görmek bizi ayrıca mutlu etti.”
“MUTSO FUARLARI AYAĞIMIZA GETİRDİ”
Çevrimiçi etkinliğine katılan zeytinyağı ve ürünleri üzerine faaliyet gösteren arge firması sahibi Hatice Aktürk de etkinlikte, Katar’da oldukça ünlü bir web sitesi üzerinden satış yapan 2 ve Çin’den bir firma ile görüştüğünü söyledi. 
Onların da online mağazalarla satış yaptıklarını, ancak bu değerde bir zeytinyağı satışlarının olmadığını belirten Aktürk, “Bağlantılarımızı kurduk. Firma tanıtım bilgilerimizi ilettik. Daha sonra yine bağlantıya geçeceğiz. Çin'den de merkezi Belçika'da olan hastanelere yara iyileştirme, yara tedavisi yapma hizmetleri sunan bir firmayla görüştük. Özellikle kantaron ve zeytin yaprağı ekstratı jellerimizin yara iyileştirici özellikleri olduğu için bu firmayla da nokta atışı bir görüşme sağladık. Önümüzdeki günlerde ürünlerimizi, numunelerimizi gönderip inşallah ihracata başlayacağız.” diye konuştu.  
Aktürk, pandemiden dolayı yurtdışı satışlarının azaldığını ama oda sayesinde pandemi nedeniyle katılamadıkları fuarların adeta ayaklarına geldiğini belirterek, bunun inanılmaz bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.