Muğla
Giriş Tarihi : 23-04-2022 13:54   Güncelleme : 24-04-2022 15:58

Muğla'da 23 Nisan Coşkusu

Muğla'da 23 Nisan Coşkusu

Muğla'da 23 Nisan Coşkusu
Muğla'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102'nci yıldönümü dolayısıyla Muğla ve ilçelerinde kutlamalar yapıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102'nci yıldönümü dolayısıyla Vali Orhan Tavlı'nın makam koltuğuna temsili olarak Menteşe Atatürk İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Ozan Alp oturdu.
Temsili Muğla Valisi Ozan Alp'e ziyaretinde, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Atatürk İlkokulu Müdürü Salih Güleçol, sınıf öğretmeni Tülin Algan eşlik etti.
Ziyarette günün anlamına uygun olarak Muğla Valiliği Makamı Ozan Alp'e ve Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcılığı görevi de Kumsal Çakmak'a tahsis edildi.
Temsili Vali Ozan Alp, yaptığı açıklamada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kendilerine armağan eden Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e şükranlarını sunduğunu söyledi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu devreden Vali Orhan Tavlı'ya teşekkür eden Alp, "Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlu olsun" dedi.
Vali Alp, Muğla'nın tarihi, kültürel ve doğal zenginleri ile çok güzel bir şehir olduğunu ve tarihi bir okulda eğitim görmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, Atatürk İlkokulunun aslına uygun olarak restore edilmesini sağlayan önceki dönem Muğla Valisi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Esengül Civelek'e teşekkür etti.
Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayan Muğla Valisi Orhan Tavlı da çocukların barışın, birliğin, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri ve aydınlık yarınlarımızın güvencesi olduğunu dile getirdi.
Tavlı, ziyaretin anısına Atatürk İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Ozan Alp ve Kumsal Çakmak'a hediye takdim etti.
23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ KORTEJİ DÜZENLENDİ
23 Nisan etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde kortej yürüyüşü yapıldı.
Olgunlaşma Enstitüsü önünde toplanan onlarca çocuk, yöresel kıyafetleriyle ve ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katıldı.
Bando takımının marşları eşliğinde başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam etti.
Atatürk Anıtı önünde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.
ÇELENK SUNULDU
Menteşe ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Atatürk anıtına çelenk sundu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajları okundu.
Kentte günler öncesinden hazırlıklara başlayan çocuklar, evlerinin camlarına ve balkonlarına bayrak ve Atatürk posterleri astı.
Muğla'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Atatürk ilkokulunda etkinlik düzenlendi.
Kutlama programına Vali Orhan Tavlı, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Alay Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu,, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, kurum müdürleri, protokol üyeleri, siyası partilerin temsilcileri, öğrenciler ve veliler katıldı.
Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın dünyada çocuklara armağan edilen ve evrensel özellik taşıyan tek bayram olduğunu söyledi.
Çay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha sevinç ve coşkuyla kutladıklarını belirterek, "Bugün Türk milletinin milli birlik ve beraberlik ruhunun her geçen gün güçlenip kuvvetlendiği, milletimizin kenetlendiği, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz." diye konuştu.
Törende, öğrencilerin hazırladığı dans ve halk oyunları gösterileri ilgiyle izlendi.
Programın ikinci kısmında ise öğrenciler kendileri için hazırlanan ok atma, kumaş baskı, yüz boyama, kağıt uçak çocuk oyunları şenliğinde gönüllerince eğlendi.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri de alanda bulunan çocuklara patlamış mısır ve pamuk şeker ikramında bulunarak çevre bilinci eğitimi verdi.