Milas
Giriş Tarihi : 11-03-2022 09:17   Güncelleme : 11-03-2022 09:17

MUĞLA'DA KAR YAĞIŞI HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Muğla'nın Menteşe, Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kürüme ve tuzlama çalışması başladı, eğitime ara verildi. Gizli buzlanma ve don uyarısı yapıldı.

MUĞLA'DA KAR YAĞIŞI HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Muğla’nın Menteşe ilçesinde gece saatlerinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle birçok mahallede evler, arabalar ve sokaklar beyaza büründü.

Kartpostallık görüntülerin ortaya çıktığı kent merkezinde vatandaşlar ve çocuklar sokağa çıkarak, bol bol fotoğraf çekti. Çocuklar parklarda ve sokak aralarında kar topu oynadı.

BELEDİYEDEN KAR AÇIKLAMASI

Öte yandan, Menteşe Belediyesi ekipleri ilçede akşam saatlerinde etkili olan kar yağışının ardından AFAD ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile koordineli bir şekilde kent merkezinde karla mücadele çalışmalarına başladı. 

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, kent merkezinde kar yağışı ile tehlike oluşturabilecek cadde ve sokaklarda kontrollerin yapıldığı, Menteşe Belediyesi ekiplerinin, sabaha karşı Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde yol tuzlama çalışması yapacağı bildirildi. Açıklamada, herhangi bir olumsuzluğa karşı belediyenin karla mücadele ekiplerinin de hazır bekletildiği ifade edildi.

YILANLIDA KAR KALINLIĞI 20 SANTİMETREYE ULAŞTI

Menteşe ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Yılanlı mevkisinde kar kalınlığı yer yer 20 santimetreye ulaştı.

Kırsal mahallelerin karla kaplanan yollarının da belediye ekiplerince ulaşıma açılmaya çalışıldığı, tuzlama çalışması yürütüldüğü öğrenildi.

KAR KÜRÜME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada İSE karayolları ekiplerinin Muğla-Denizli kara yolu ve Yatağan-Kavaklıdere kara yolunda kar kürüme çalışması yürüttüğü, çalışmaların aralıksız sürdüğü bildirildi.

GİZLİ BUZLANMA UYARISI

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, gizli buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Açıklamada, kış lastiğinin ihmal edilmemesi, ani frenleme ve gaza yüklenmeden kaçınılması gerektiğine, araçlarda zincir, çekme halatı, takoz ve diğer kış donanımlarının bulundurulması gerektiğine dikkati çekildi.

BAZI İLÇELERDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Muğla İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kurul Kararı uyarıca, olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitim ve öğretime, yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle oluşabilecek buzlanma tehlikesi nedeniyle ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda, Menteşe, Ula, Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde ara verildi.

Menteşe İlçesinde; Günlüce İlkokulu, Kuzluk Süleyman Öztürk Ortaokulu, Göktepe Şehit Jandarma Uzman Çavuş Berkan Şara İlkokulu ve Ortaokulu, Dokuzçam İlkokulu/Ortaokulu, Gazeller İlkokulu/Ortaokulu, Taşlı İlkokulu, Şehbal Baydur İlkokulu /Ortaokulu ile Ortaöğretim taşıması kapsamında bulunan Özlüce, Dokuzçam, Yemişendere, Fadıl, Şenyayla, Göktepe, Çamoluk, Sungur, Esençay, Avcılar, Kuzluk, Bozyer, Günlüce, Taşlı, Gazeller, Yörükoğlu, Karacaören-Çakmak, Muratlar Mahallesinden Menteşe Merkeze taşınan öğrenciler için eğitime ara verildi.

Yatağan İlçesi ise ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına taşımalı eğitimle gelen öğrenciler ile Kavaklıdere İlçesinden Yatağan ilçesine taşımalı eğitim kapsamında servisle gelen ortaöğretim öğrencileri için eğitime ara verildi.

Ula İlçesi de Turgut ilkokulu ile Turgut ve Menteşe ilçesi Çakmak, Karacaören ve Yaylasöğüt Mahallesinden Ula Merkez Ortaokul ve Ortaöğretim okullarına taşımalı eğitim servisleri ile taşınan öğrenciler için eğitime ara verildi.

Kavaklıdere İlçesinde ise tüm temel eğitim, ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim ve öğretime 11.03.2022 Cuma günü bir gün süre ile ara verildi.