Milas
Giriş Tarihi : 12-03-2022 20:23   Güncelleme : 12-03-2022 20:23

Muğla’da “Kitap okuma farkındalık etkinliği”

Muğla’da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Kadın okursa dünya değişir” sloganıyla kitap okuma farkındalık etkinliği düzenlendi.

Muğla’da “Kitap okuma farkındalık etkinliği”

Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu, kitap fiyatlarının pahalılığından şikayet edilmemesi gerektiğini belirterek, “Hemen yanı başımızda olan kütüphaneye gelip bir kitap edinip okuyalım” dedi.

Muğla’da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Kadın okursa dünya değişir” sloganıyla kitap okuma farkındalık etkinliği düzenlendi.
Menteşe ilçesinde, Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği ve Hoca Mustafa Efendi İl Halk Kütüphanesi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte, her yaştan vatandaş bisiklet kullanımına, kitap okumanın ve kütüphanelerin önemine dikkati çekti.
Bisikletli kadınlar, Cumhuriyet Meydanı’nda buluşup, “Okumaya pedallıyoruz” sloganıyla İl Halk Kütüphanesine kadar pedal çevirdi.
Kütüphane önünde, başlarına rengarenk çiçeklerden yapılmış taçlar takan ve ellerinde “Okumak özgürlüğe uçmaktır”, “Kitap ruhun gıdasıdır”, “Okumadan geçen her gün yitirilmiş bir gündür” ve “Her kitap bir okyanustur” yazılı dövizler tutan kadınlar, 10 dakikalık kısa okuma etkinliği gerçekleştirdi.
Etkinlikte, Muğla Dans ve Sanat Akademisi üyeleri tarafından sergilenen Latin dansları gösterisi ilgiyle izlendi.


Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu, gazetecilere, Muğla’da bisikletli bir farkındalık yaratmak için 5 yıldır pedalladıklarını söyledi.
Bu yıl 8 Mart’ta kitap öznesiyle öldürülen kadınları andıklarını, bir yandan da kadın olmayı kutladıklarını belirten Duygulu, kütüphane ile işbirliği içinde ortak çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.
Duygulu, 8 Mart’ta hem doğa hem de kitap aşkının kadınla birleştiğini ifade ederek, farkındalık oluşturmak için turlarda kitapları yanlarına alarak, hep birlikte kitap okuduklarını kaydetti.
“KÜTÜPHANE KULLANIMI ARTTIRILMALI”


Kütüphane kullanımının arttırılması gerektiğine de dikkati çeken Duygulu, “Bu bilinci uyandırmak için bu turu yapıyoruz. Kitap fiyatlarının pahalılığından şikayet etmeyelim. Hemen yanı başımızda olan kütüphaneye gelip bir kitap edinip okuyalım. Bitiremezsek süresini uzatalım. O kadar kolaylık var ki burada. Ve o kadar zengin bir kütüphanemiz var ki, bütün kadınlarımızı okumaya, yanı sıra da bisiklet kullanmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.
“FARKINDALIK YARATMAK İÇİN BİR ARADAYIZ” 


Hoca Mustafa Efendi İl Halk Kütüphanesi Müdürü Pınar Dengiz de kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığında farkındalık yaratmak amacıyla bir araya geldiklerini anlattı.
Bu konuda kendilerine Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği ve Muğla Dans ve Sanat Akademisi’nin de destek olduğunu aktaran Dengiz, düzenledikleri etkinlikte, aslında insanları bisiklet kullanmaya, kitap okumaya ve dansla, müzikle iç içe olmaya davet ettiklerini söyledi.
Kadınlar daha sonra renkli balonlar bağladıkları bisikletleriyle, yol boyunca düdük çalarak, şehir turu attı.