EĞİTİM
Giriş Tarihi : 21-06-2022 10:42   Güncelleme : 21-06-2022 10:42

Muğla’da okul kütüphanelerinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 3 kat arttı

Muğla’da okul kütüphanelerinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 3 kat arttı

Muğla’da okul kütüphanelerinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 3 kat arttı

Muğla’da, “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi” kapsamında, kütüphaneler kitapla zenginleştirilerek, öğrenci başına düşen kitap sayısında 3 kat artış sağlandığı bildirildi.
Muğla’da, Milli Eğitim Bakanlığının okullar arası imkan farklılıklarını azaltmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" ve “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, 352 kütüphane kazandırıldı ve okul kütüphaneleri de kitap açısından zenginleştirildi.
Okul kütüphanelerindeki kayıtlı kitap sayısı, Kasım 2021’de 426 bin 843 iken, haziran ayı itibarıyla bu sayı 3 katı artarak 1 milyon 276 bine ulaştı. Böylece ilimizde öğrenci başına düşen kitap sayısı 2,7’den 8’e yükseldi. 
13 ilçedeki resmi/özel okul ve kurumların bünyesinde yer alan kütüphanelerin haftalık kitap takibi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yapıldı. 
“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi" çerçevesinde okul kütüphaneleri, geniş yelpazeden oluşan kitaplarla donatıldı.
Bir taraftan da “Sıfır Atık Projesi” ile kütüphaneler, alışılmışın dışında farklı konseptlerde ilgi çeken mekanlar haline dönüştürüldü. 
“Sıfır Atık Projesi” ve “Çevre Dostu 1000 Okul Projesi” kapsamında il genelindeki 29 okulda ve 13 halk eğitimi merkezinde atık malzemelerden yararlanarak sıfır atık kütüphaneleri oluşturuldu. 
“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" ve “Sıfır Atık Projesi” ildeki meslek liselerini de harekete geçirdi. 
5 ilçedeki meslek liseli öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte kütüphaneler için masa ve kitaplık üretti.
Aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Okur Gezer Projesi ile de öğrencilerin kütüphaneleri etkin bir şekilde kullanması sağlandı, farkındalık etkinlikleri ile okumanın önemine dikkat çekildi. 
Proje kapsamında birbirinden değerli yazarlar, öğrencilerle buluşturularak okumak ve yazmak üzerine söyleşiler yapıldı. 
13 ilçenin tamamında gerçekleştirilen yazar okur buluşmasında; 15 yazar ağırlanarak, 7 bin 500 öğrenciye ulaşıldı.
İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, okuyan, araştıran, kendini sürekli geliştiren nesiller yetiştirmek gayesi ile bu eğitim öğretim yılında gerek ülke gerekse Muğla’da çok güzel çalışmalara imza atıldığını söyledi.
Bu doğrultuda Muğla’da 352 okul kütüphanesinin açılışını gerçekleştirdiklerini, mevcut olanları iyileştirdiklerini ve kütüphaneleri kitaplarla donattıklarını ifade eden Çay, “Bunun yanı sıra öğrencilerimizde okuma kültürünü oluşturma adına ilimiz genelinde Okur Gezer Projemizi faaliyete geçirdik. Okuma alışkanlığının önce ailede kazandırılması gerektiğinden yola çıkarak velilerimizi de bu projeye dahil ettik. Okuryazar buluşmalarıyla da öğrencilerimizi kitaplarını okudukları yazarlarla bir araya getirdik. Yeni eğitim öğretim yılında da çalışmalarımız artarak devam edecek.” diye konuştu.
Çay, bu yıl ilk kez yaz tatili boyunca okullardaki kütüphanelerin açık kalacağını, öğrencilerin tatilde rahatlıkla kütüphanelerden yararlanabileceğini belirtti.