Muğla
Giriş Tarihi : 05-07-2022 23:19   Güncelleme : 05-07-2022 23:19

Muğla’da Pınar Gültekin için adalet nöbeti devam ediyor

Muğla’da Pınar Gültekin için adalet nöbeti devam ediyorMuğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldüren sanık Cemal Metin Avcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının "haksız tahrik indirimi" ile 23 yıla indirilmesine tepki gösteren bir grup kadın, 28 Haziran’da başlattıkları "adalet nöbeti"ne devam ediyor.
Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan sanık Cemal Metin Avcı'nın cezası, uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürülmüştü. Mahkeme, davada yargılanan Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı ve diğer sanıkların beraatine hükmetmişti.
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Cemal Metin Avcı'ya verilen 23 yıl hapis cezasını ve kardeşi Mertcan Avcı için verilen beraat kararını istinafa taşımıştı.
ADALET NÖBETİ BAŞLATTILAR
Menteşe Kadın Platformu adıyla Sınırsızlık Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, “Pınar Gültekin için adalet nöbetindeyiz. Bu dava daha bitmedi” pankartı açtı, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.
Grup adına açıklama yapan Dilek Bulut, iki yıldan beri Menteşe Kadın Platformu Bileşenleri ve Türkiye’deki pek çok kadın örgütü ile birlikte, 13 duruşma boyunca Pınar’ın Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde vahşice ve soğukkanlılıkla işlenmiş cinayetinin yargılanmasını değil, bir kadının yargılanmasını izlediklerini ileri sürdü.
Pınar’ın hayatı, yaşamı, giydikleri, söyledikleri, gittiği yerler katilin haklı gösterilmesi için mahkeme salonunda ifşa edildiğini iddia eden Bulut, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını bekledikleri katil Cemal Metin Avcı’nın hiç kimsenin aklının ve vicdanın almadığı bir biçimde “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıl ceza aldığını öne sürdü. 
“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”
İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay aşamalarında sonuç değişmezse, failin indirilmiş cezanın da belli bir kısmını yatacağını, ardından denetimli serbestlik hükümleri de uygulanarak ceza evinden çıkacağını iddia eden Bulut, şunları kaydetti:
“Bir kadının yaşamının, bir erkeğin tahrik olmasına gerekçe olamayacağını biliyorlar, biliyoruz. Tüm istinaf ve Yargıtay süresince tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacağız. Bir tek kadın daha öldürülmesin diye, katiller tahrik indirimi alamasın diye, eşit ve özgür bir yaşam için, g erçek adalet bir gün kadın katillerini sadece bir kadını öldürdüğü için ömür boyu hapsetsin diye. Bu dava kadın örgütleri açısından bitmemiştir. Tüm kadın katilleri ve onlara yardım edenler gereken cezayı alana kadar her bir kadın cinayeti davası bizim davamızdır. Katillerin ve hakimlerin vicdanları rahat olsa da bu ülkedeki tüm kadınlar katillerin cezalandırılması ve bu cinayetler sonlanıncaya kadar yılmadan, susmadan isyan ve mücadele etmeye devam edecektir.”
Bulut, erkek adalet tarafından verilmiş bu kararı kabul etmediklerini, Pınar Gültekin davasının bitmediğini ve yeni başladığını da sözlerine ekledi.