Muğla
Giriş Tarihi : 17-06-2022 11:14   Güncelleme : 17-06-2022 11:14

Muğlalı Yörükler boğa güreşi festivali ve Yörük toyunda buluşacak

Muğlalı Yörükler boğa güreşi festivali ve Yörük toyunda buluşacakMuğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, 19 Haziran’da Yörük Obaları Boğa Güreşi Festivali’nin ilkini gerçekleştireceklerini, 20 -21 Ağustos’ta da 13. Uluslararası Yörük Türkmen Toyu’nun yapılacağını bildirdi.
Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, Haziran’da Yörük Obaları Boğa Güreşi Festivali ve 13. Uluslararası Yörük Türkmen Toyu ile ilgili dernek bahçesinde kahvaltılı basın açıklaması yaptı.
Menteşe ilçesinde yazılı ve görsel basında görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Akcan, koronavirüs salgını nedeniyle iki yıldır yapılamayan Yörük Türkmen Şenliği hakkında bilgi verdi. 
Akcan, Muğla Yörük Obaları Derneği olarak salgın döneminde boş durmadıklarını, ülke genelinde teşkilatlanma yapısı kapsamında Türk Boyları Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla diğer illerde örgütlenme çalışmaları yaptıklarını anlattı.
Kavid-19 salgını dolayısıyla iki yıldır toy düzenleyemediklerine dikkati çeken Akcan, “Bu sene 20-21 Ağustos’ta Muğla 13. Uluslararası Yörük Türkmen Toyu’muzu yapacağız. Muğla Boğacılar Derneği ile birlikte 19 Haziran’da da 1. Muğla Yörük Obaları Boğa Güreşi Festivali düzenleyeceğiz. Festivalimizi Ula İsmail Akkaya Arenasında gerçekleştireceğiz. Ağırlık olarak Menteşe ve Ula’nın köylerinden olmak üzere 120-130 boğa gelecek. İnşallah Muğla’mıza yakışır çok güzel bir organizasyon yapacağız. Büyükşehir, Menteşe ve Ula Belediyesine destekleri için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Başkan Akcan, Boğa Güreşi Festivali’ne girişlerin biletli olacağını ve bilet fiyatının 40 lira olarak belirlendiğini de sözlerine ekledi.