Milas
Giriş Tarihi : 12-03-2022 23:01   Güncelleme : 12-03-2022 23:01

“MÜŞTERİ DEĞİL ÖĞRENCİYİZ”

Muğla’da, toplu ulaşım ücretlerine yapılan zamlar, üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi.

“MÜŞTERİ DEĞİL ÖĞRENCİYİZ”

Kötekli Mahallesinde bir araya gelen öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasıyla ücretlerin öğrencilerin bütçesine uygun olarak belirlenmesini talep etti. 
Üniversite öğrencisi Betül Güzel, “Bizler gördük ki bu şehirde ve bu ülkede üniversite öğrencisinden ziyade ucuz iş gücü ve müşteri olarak görülüyoruz” dedi.

Muğla’da toplu taşıma faaliyetlerini yürüten Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Kurulu tarafından, geçen hafta şoför esnafının talebi üzerine taşıma hizmetinde fiyat tarifesi yeniden belirlenmiş ve sivil binişler 6,65, öğrencileri için 4,15 lira olarak yürürlüğe girdi.
Menteşe ilçesinde, UKOME’nin kararı öğrenciler ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. 
Kötekli Öğrenci Dayanışması tarafından üniversitenin bulunduğu Kötekli Mahallesi’nde, “Müşteri değil öğrenciyiz” başlıklı basın açıklaması düzenledi.
Açıklamada, Menteşe Belediyesi’nin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile kent-üniversite entegrasyonuna yönelik düzenlediği ödüllü fikir yarışmasına da atıfta bulunarak, “Menteşe Belediyesini içine düştüğü bu büyük sıkıntıdan kurtarmak için bir önerimiz var. Biri sabah biri akşam olmak üzere günde en az iki sefer, üniversite yerleşkesi ve kent merkezi arasında ücretsiz ulaşım sağlayacak semt servisleri konulmasını talep ediyoruz” diyerek, yarışmaya fikir sundular.
“UCUZ İŞ GÜCÜ VE MÜŞTERİ OLARAK GÖRÜLÜYORUZ”
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Betül Güzel, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni ilk kazandığın zamanı hatırlıyor musun?” sorusuyla başladığı açıklamasında, “Üniversite öğrencisi olacağın için kim bilir ne kadar da heyecanlanmıştın. Fakat kendisini sana öğrenci şehri diye tanıtan Muğla’da, bırak bir ilçeden diğerine gidebilmeyi, birçok üniversitede var olan ücretsiz ring imkânı bile elimizden alındı. Kaldığımız yurttan dersimizin olduğu fakülte binasına gidebilmek için bile bütçe ayırmamız gerektiği gerçeğiyle yüzleştik. Var olan ekonomik kriz sebebiyle, sosyal hayatımızdan hatta temel ihtiyaçlarımızdan bile vazgeçecek hale geldik. Kimimiz ailesine yük olmamak için işe girerken, kimimiz de temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorunda kaldı. Bir saatlik emeğimizin karşılığının çalıştığımız mekânda bir kahve almaya yetmeyecek olduğunu fark ettik. Bizler gördük ki bu şehirde ve bu ülkede üniversite öğrencisinden ziyade ucuz iş gücü ve müşteri olarak görülüyoruz.” ifadelerini kullandı.
“SÖZDE BİZİM SEÇTİĞİMİZ ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ, BİZİ DEĞİL ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİ TEMSİL ETTİLER”


Paydaşı oldukları üniversitenin yönetiminde, bırakın söz sahibi olmayı, fikirlerini soran bir muhatap bile bulamadıklarını anlatan Güzel, “Derdimizi anlatmaya çalıştığımız idari personel, akademisyenler ve sözde bizim için kurulmuş konseyler de sesimizi duymamakta ısrarcı oldular. Sözde bizim seçtiğimiz öğrenci temsilcileri, bizi değil üniversite yönetimini temsil ettiler. Bir araya gelip sesimizi yükseltmek istediğimizde karşımıza disiplin yönetmeliği çıktı, üniversiteye ait kapalı ya da açık yerlerde yetkililerden izin almadan 5-10 kişi bir araya gelmek suçtu.” diye konuştu.
“HEP BERABER DAHA GÜÇLÜ OLALIM”
Güzel, bu nedenle Kötekli Öğrenci Dayanışmasını kurduklarını ifade ederek, Kötekli Öğrenci Dayanışması’nın din, dil, etnik kimlik, cinsel yönelim ya da ideolojik aidiyet farkı gözetmeksizin, yüksek ulaşım ve kira giderlerinden, emek sömürüsüne, fikir ve ifade özgürlüğünden bilgi alma hakkına kadar öğrencilerin karşılaştığı tüm ortak sorunların dayanışma ile çözülebileceğine inanan ve bu doğrultuda faaliyetler yürüten bir gençlik kolektifi olduğunu dile getirdi.
Kendilerinin toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi eğitimin de metalaştırıldığı ve öğrencilerin müşteri ya da ucuz emek stoku olarak görüldüğü belirten Güzel, “Bu düzenin; ancak birlikte mücadele ederek değiştirilebileceğine inanıyoruz. Biliyoruz ki bu sorunları yaşayan sadece bizler değiliz. Gelin problemlerimize birlikte çözüm arayalım, hep beraber daha güçlü olalım. Unutmayın; dayanışma yaşatır.” dedi.
TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER
Kötekli Öğrenci Dayanışması olarak, öncelikle herkesin gündelik hayatta karşılaştığı ulaşım problemine karşı seslerini yükselterek başlayacaklarını ifade eden Güzel, öğrencilerin taleplerini ise şöyle sıraladı:
“Artık sadece kaldığımız yurttan ya da aparttan, öğrenim görebileceğimiz dersliklerimize gidebilmek için ücret ödemek istemiyoruz. Kötekli bir öğrenci yerleşkesidir ve üniversite kampüsünün doğal bir uzantısıdır. Öğrencilerin barındıkları yerleşke ile eğitim-öğretim gördükleri okul içerisinde ulaşımı sağlamak üniversite yönetiminin ve yerel idarenin yükümlülüğüdür. Türkiye’de pek çok şehir ve kampüste daha uzun mesafeler de olsa ücretsiz ring hakkı mevcuttur.  Bu sebeple, ring servisinin ücretsiz olmasını, sefer saatlerinin sıklaştırılmasını ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin öğrenci kimliğini gösteren her bireyin bu haktan eşitçe ve rahatça yararlanmasını talep ediyoruz.”
Güzel, bir turizm kenti olan Muğla’da, öğrenciler olarak fahiş fiyatlar yüzünden yaşadıkları kentin turizm bölgelerinden mahrum bırakıldıklarını, ilçeler arası ulaşım sağlayabilecekleri ve öğrenci bütçesi göz önüne alınarak makul bir fiyat karşılığında verilen aylık öğrenci abone kartı talep ettiklerini söyledi.
“ÜNİVERSİTE İLE KENT MERKEZİ ARASINA ÜCRETSİZ ULAŞIM”
Menteşe Belediyesinin, “Kötekli ile kent merkezi arasında sosyal köprüyü nasıl geliştirebiliriz?” diye kara kara düşünmeye başladığını, hatta bu niyet beyanında samimi olduğunu, ödüllü bir fikir yarışması düzenleyerek göstermeye çalıştığını belirten Güzel, şunları aktardı:
“Kötekli Öğrenci Dayanışması olarak, Menteşe Belediyesi’ni içine düştüğü bu büyük sıkıntıdan kurtarmak için bir önerimiz var. Biri sabah biri akşam olmak üzere günde en az iki sefer, üniversite yerleşkesi ve kent merkezi arasında ücretsiz ulaşım sağlayacak semt servisleri konulmasını talep ediyoruz. Bu şehir öğrencilerin sırtından yeterince geçinmiştir. Vakit Muğla’nın bu zamana kadar öğrencilerden aldığını, yine öğrencilere geri verme vaktidir. Bu sebeple son ulaşım zamlarının geri alınmasını talep ediyoruz. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizin ve öğrencilerin ekonomik durumlarının da göz önünde bulundurulmasını ve kıt kanaat geçinen öğrenciler için ulaşım fiyatlarının tekrar düzenlenmesini talep ediyoruz.”