Muğla
Giriş Tarihi : 16-06-2022 11:48   Güncelleme : 16-06-2022 11:48

Özel öğrenciler mezuniyet sevinci yaşadı

Özel öğrenciler mezuniyet sevinci yaşadı


Down sendromlu Kemal, öğretmeniyle vals yaptı

Muğla’da, kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl aradan sonra özel öğrenciler için düzenlenen mezuniyet töreni renkli görüntülere sahne oldu.
Mezun olan öğrencilerden Down sendromlu Kemal Çakıroğlu, sadece iki haftalık bir eğitimin ardından öğretmeni Halime Hınç ile vals yaptı. Kemal ve öğretmeninin dansı salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı. 
Kemal’in öğretmeni Halime Hınç, “Çok iyi bir performans sergiledi. Kemal’in gösterdiği performans, fırsat verildiğinde özel bireylerin de birçok şeyi başarabildiklerinin en güzel örneği oldu” dedi.

Muğla’da, özel eğitim uygulama okulunda eğitim gören 5 özel öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı.
Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıldır yapılamayan mezuniyet töreni, bu yıl Muğla Öğretmenevinde gerçekleştirildi.
Etkinliğe, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Toprakçı, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Baki Umut Tuğay, daire müdürleri, öğretmenler, özel öğrenciler ve aileleri katıldı.
Etkinliğin açılış dansını özel Down sendromlu özel öğrenci Kemal Çakıroğlu ve öğretmeni Halime Hınç yaptı.
Yalnızca iki haftalık bir eğitim sonrası öğretmeniyle vals yapan Kemal’in performansı salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı. 
Kemal’in annesi Emine Çakıroğlu, oğlunun özel eğitim uygulama okulunda 12 yıl eğitim gördüğünü söyledi.
Büyük mücadeleler ile zoru başardıklarını anlatan Çakıroğlu, “Herkes çocuklarıyla eğitimde bir arpa boyu yol ilerlemeye çalışırken, biz çeyrek arpa boyu yol ilerleyerek buraya geldik. Küçük adımlarla liseyi bitirdik. Emeği geçen öğretmenlerimize ve destek veren herkese teşekkür ederim.” dedi.
“ONUR VE GURUR VERİCİ”
Oğlunu vals yaparken izlemenin kendisini çok duygulandırdığını ifade eden Çakıroğlu, “Kemal bu sene temsili askerlik görevini de yerine getirerek, teskeresini aldı. Şimdi de mezun olarak diplomasını aldı. Bana bir annenin yaşayabileceği bu iki güzel duyguyu yaşattı. Onur ve gurur duydum. Oğlumun açılış dansını yapması beni ayrıca duygulandırdı. Gözyaşlarımı tutamadım.” diye konuştu.
“ÇOK YETENEKLİ BİR ÖĞRENCİ”
Kemal’in öğretmeni Halime Hınç da öğrencisinin müziğe çok ilgili olduğunu, ritim duygusunun çok iyi olduğunu dile getirdi. 
Vals dansını Kovid-19 salgınından önce çalıştıklarını belirten Hınç, şunları kaydetti:
“Çok yetenekli bir öğrenci. Mezuniyet törenden iki hafta önce birkaç prova aldık. Ritim duygusu çok iyi. Müziğe çok ilgili. Bana çok yardımcı oldu. Açıkçası hiç zorlanmadım. Çok iyi bir performans sergiledi. Kemal’in gösterdiği performans, fırsat verildiğinde özel bireylerin de birçok şeyi başarabildiklerinin en güzel örneği oldu.” 
Etkinlikte, öğrenciler ve velileri yöresel sanatçı Hamdi Demirtaş’ın şarkıları eşliğinde doyasıya eğlendi.
Özel öğrencilerden oluşan bando takımının gösterisi de ilgiyle izlendi.
Mezuniyet pastasının kesilmesinin ardından diplomalarını alan 5 özel öğrenci, mezuniyet sevincini kep atarak kutladı.