Muğla
Giriş Tarihi : 15-05-2022 15:25   Güncelleme : 15-05-2022 15:25

“Patates Tarla Günü” etkinliği

“Patates Tarla Günü” etkinliği

“Patates Tarla Günü” etkinliği
Muğla'nın Datça ilçesinde Kızlan Mahallesinde turfanda patates tarla günü hasadı düzenlendi, ardından Çeşmeköy’de “Arıcılık ve Koyun-Keçi yetiştiriciliği” eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.

Datça ilçesi Kızlan Mahallesinde turfanda patates tarla günü hasadı gerçekleştirildi. 
İdris Dören'e ait tarlada gerçekleştirilen patates hasadına Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile üreticiler katıldı.
Traktör yardımıyla sökülen patatesler tarım işçileri tarafından özenle kasalanarak hallere gönderildi.
Kaymakam Mesut Çoban, turizmde önemli bir merkez haline gelen Datça'nın aynı zamanda önemli bir tarım merkezi haline geldiğini söyledi. Datça’nın tarımsal üretimde en erken hasat ile en geç hasadın yapıldığı ilçe olduğuna dikkat çekti.
Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da Datça'nın Türkiye'de ilk hasadı yapılan ürünleri yetiştirmesiyle önemli bir merkez olduğunu değinerek, bölgede üreticilere destek olmaya devam edeceklerini anlatan İl Müdürü Saylak, üretimle ve hasatla birlikte fiyatların düşeceğine değindi.
Traktörle sökülen patatesleri tarım işçileri ile hasat eden Kaymakam Mesut Çoban ve İl Müdürü Barış Saylak daha sonra tarlada çalışan işçilerle sohbet etti. 
Kaymakam Çoban ve İl Müdürü Saylak daha sonra tarlada çalışan işçilere şapka ve çeşitli hediyeler verdi.
“ARICILIK VE KOYUN-KEÇİ YETİŞTİRİCİLİĞİ” SERTİFİKA TÖRENİ
Daha sonra Çeşmeköy’de “Arıcılık ve Koyun-Keçi yetiştiriciliği” eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.  
Törene İl Müdürü Barış Saylak, Datça Halk Eğitim Merkezi Müdürü Onur Hakan Başyiğit,  çoğunluğunu kadın üreticilerin olduğu toplam 32 kursiyerin yanı sıra üreticiler katıldı. 
İl Müdürü Saylak, burada yaptığı konuşmada eğitimin tarımsal üretimde önemine değinerek özellikle sertifikalı eğitim alan üreticilere Ziraat Bankasının sağladığı kredi imkânlarından söz etti.  
Toprak ve suyun önemine ve sürdürülebilirliğine dikkat çeken Saylak, “Alın teriyle emeği birleştiren tüm dünyayı ve ülkemizi besleyen, ülkenin kalkınmasını sağlayan siz değerli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü yürekten kutlar, saygı ve hürmetlerimi sunarım.” dedi.
Üreticilerin sorunlarını dinleyen İl Müdürü Saylak kursiyerlere sertifikalarını törenle verdi.