Muğla
Giriş Tarihi : 21-06-2022 11:05   Güncelleme : 21-06-2022 11:05

PINAR GÜLTEKİN’İN KATİL ZANLISINA HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ !

PINAR GÜLTEKİN’İN KATİL ZANLISINA HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ !

PINAR GÜLTEKİN’İN KATİL ZANLISINA HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ!
Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan katil zanlısı 23 yıl hapis cezası aldı

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldüren sanık Cemal Metin Avcı, 13’üncü duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Ceza, haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz 2020'de Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.
Şüphe üzerine gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin'i bağ evinde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.
Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı da soruşturma çerçevesinde telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine jandarma ekiplerince gözaltına alınmış, "delil karartmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.
Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı'nın "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı'nın da "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. Yargılama sürerken Mertcan Avcı'nın tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ek iddianamede ise sanık Avcı'nın anne ve babası ile eski eşinin de aralarında olduğu bazı yakınlarının suç delillerini yok edip gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğu kanaatiyle ayrı ayrı cezalandırılmaları istenmişti.
Yargılama sırasında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca "canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak" suçundan Mertcan Avcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince savcılığa iade edilmişti.
Başsavcılığın itirazını kabul eden üst mahkeme, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinin "iddianamenin iadesi" kararının kaldırılmasına ve evrakın gereğinin yapılması için Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesine iadesine hükmetmişti. Üst mahkeme, verilen karar kesin olduğundan kanun yollarına başvurma olanağının da bulunmadığına oy birliğiyle karar vermişti.
Pınar Gültekin'in annesi Şefika Gültekin hakkında da duruşmada söylediği sözler nedeniyle tehdit ve hakaret suçlamasıyla 4 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti.
KARAR 13’ÜNCÜ DURUŞMADA ÇIKTI
3. Ağır Ceza Mahkemesindeki on üçüncü duruşmaya sanık Cemal Metin Avcı, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Tutuksuz sanıklar Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı, Gültekin'in babası Sıddık ile annesi Şefika Gültekin ile taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya diğer sanıklar Cemal Metin Avcı'nın eski eşi Eda K, babası Selim Avcı, annesi Ayten Avcı, iş ortakları Şükrü Gökhan O. ise katılmadı.
Duruşmada, sanıklar ve avukatlarının son savunmaları dinlendi.
“CİNAYETİ TEK BAŞIMA İŞLEDİM”
Sanık Cemal Metin Avcı, pişman olduğunu belirterek, cinayeti tek başına işlediğini söyledi.
Karşı tarafın iddialarının gerçeği yansıtmadığını, cinayeti tasarlayarak işlemediğini savunan Avcı, maktulün kendisini ailesiyle tehdit ederek yüklü miktarda para aldığını bunun da dekontlarının mevcut olduğunu öne sürdü.
Daha önce hiçbir suça karışmadığını, sabıka kaydının olmadığını söyleyen Avcı, cinayet öncesinde hazırlık yapmadığını savunarak adaletin doğru tecelli etmesini istedi.
Sanık Mertcan Avcı da maktulü tanımadığını ve ağabeyiyle olan münasebetini bilmediğini dile getirdi. Aleyhine hiçbir delil olmadığını söyleyen Avcı, hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.
"168 KİLO VARİLİ TEK BAŞINA KALDIRMASI MÜMKÜN DEĞİL"
Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ise iddia makamının mütalaasına katıldıklarını, sanık Cemal Metin Avcı'nın Pınar Gültekin'i canavarca hisle ve eziyet çektirerek katlettiğini öne sürdü.
Sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini iddia eden Epözdemir, şöyle devam etti:
"Profesyonel bir kadın katili gibi öncesini tasarlamış ve diri diri maktuleyi katletmiş sonrasında 4 gün boyunca ailesiyle plaja gitmiş. Tamamen organize ve tasarlanan bir cinayet var. Sanık duruşmalarda haksız tahrik yalanı altına sığınmıştır. Biz her duruşmada bu cinayetin tek başına işlenemeyeceğini söyledik. Bu hayatın olağan akışına da aykırıdır. 168 kilo ağırlığındaki varili sanığın tek başına kaldırması mümkün değil. Bütün suç delilleri varilde yakılmış diğer aile üyeleri tarafından da ev temizlenmiş. Sanık maktule yaşarken diri diri canavarca hisle eziyet çektirerek yakıyor sonra varile beton döküyor ve son derece sakin bir şekilde varili de bir nehre atıyor ve cesedi saklamak için maksimum çaba sarf ediyor."
"İKİ YILDIR TEK İSTEĞİM ADALET"
Baba Sıddık Gültekin de on üç duruşmaya da katıldıklarını ifade ederek, "Benim kızım diri diri yakıldı. Her şey ortada halen neyin savunmasını yapıyorlar anlamıyorum. Bu insanlara idam cezası verilse bile bu mahkemeye inanmıyorum. Her Muğla'ya gelişimde ölüyorum. İki yıldır tek isteğim adalet. Sizin vereceğiniz kararın emsal olması lazım, biz bunu istiyoruz. Hepsine mahkemenizce en ağır cezanın verilmesini istiyorum." diye konuştu.
Anne Şefika Gültekin de iki yıldır çocuklarının ilaçla ayakta durduğunu anlatarak, "Ailece mahvolduk. Adalet yerini bulsun artık. Kızlarımız, kadınlarımız ölmesin en ağır cezayı almasını istiyorum." ifadelerini kullandı.
ÖNCE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET, SONRA İNDİRİM”
Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından sanık Cemal Metin Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 
Heyet, haksız tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 23 yıla indirdi.
Mahkeme, Mertcan Avcı ve diğer sanıkların beraatine hükmetti.
"BUGÜN BURADA ADALET ÖLDÜ"
Duruşma sonrası adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, karara isyan etti. 
"Hukuk bugün ölmüştür" diyen Epözdemir, "Bütün aşamalarda bu cinayetin tek başına işlenemeyeceğini iddia ettik. Dosyadaki tüm deliller de bunu gösteriyordu. Cinayetin öncesini tasarlıyor, bağ evine götürüyor diri diri benzinle yakıyor. Katil o kadar profesyonel ki telefonu da sim kartı da 4 parçaya ayırıyor. 2 yıldır adeta sanık ve ailesi değil de maktulenin özel hayatı yargılandı. Geldiğimiz noktada zaten buradan adaletli bir karar çıkmayacağını biliyorduk. 3 kere reddi hakim talebinde bulunduk. Her seferinde de reddedildik. Burada bugün adalet öldü. Tam bir hukuk garabeti, yargı katliamı vardı.” diye konuştu.
"YARGITAY'A KADAR GİDECEĞİZ"
Katil zanlısı Avcı’ya tahrik indirimi yapılmasına da tepki gösteren Epözdemir, şunları kaydetti:
“Bu caniye haksız tahrik indirimi uygulandı. Önce odunla sonra benzinle yakıyorsunuz. Üzerine beton döküp nehre atıyorsunuz sonra da dönüp haksız tahrik savunmaları yapıyorsunuz. Mahkemede soruşturma aşamasında bana şantaj yaptı para istedi diyor, kovuşturmada hayır görüntülerimi çekti o yüzden öldürdüm diyor. Ortada görüntü yok, para yok, hiçbir şey yok. Sonra çapraz sorguda diyor ki, beni yaraladı ondan öldürdüm. Mahkeme bu çelişkili ifadelere itibar ediyor ve indirim uyguluyor. Aile üyelerine ise eylemleri sabit olmasına rağmen beraat kararı veriliyor. En kısa zamanda istinaf mahkemesine başvuracağız, Yargıtay'a kadar gideceğiz."
“ADALET BU DEĞİL”
Baba Sıddık Gültekin de “Bir baba olarak iki senedir boşa gidip geldik, ben biliyordum. Karşı taraf güçlü. Biz her şeyi baştan biliyorduk, maalesef öyle de oldu.” dedi.
Anne Şefika Gültekin ise dava süreci boyunca avukatlarının verdiği çabaya teşekkür ederek, “Adalet bu değil. Benim kızımı diri diri yaktılar. Herkes gördü, dünya biliyor. Ne kadar ceza almış? Bu böyle olmaz. Biz kabul etmiyoruz” diye konuştu.
KADIN DERNEKLERİ KARARA TEPKİ GÖSTERDİ
Adliye önünde toplanan kadın derneği üyeleri, katil zanlısı Avcı’ya haksız tahrik indirimi uygulanmasına tepki gösterdi.
Ellerinde dövizlerle slogan atarak, adliye önünden Sınırsızlık Meydanı’na yürümek isteyen kadınlara polis ekipleri izin vermedi.
Görüşmelerin ardından aralarında HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da bulunduğu grubun slogan atmadan polis koridorunda yürüyüşüne izin verildi.
Sınırsızlık Meydanında basın açıklaması yapan kadınlar daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.