TARIM
Giriş Tarihi : 17-06-2022 15:06   Güncelleme : 17-06-2022 15:06

Tatile Doğa Dostu Olarak Girdiler…

Tatile Doğa Dostu Olarak Girdiler…

Doğadan Öğrendiler… 


Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce doğa bilinci aşılamak, tarımı sevdirmek ve doğal kaynakların tasarruflu kullanılmasını sağlamak amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Doğadan Öğreniyorum” projesi tamamlandı.
2021-2022 eğitim-öğretim döneminde Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen proje, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile belirlenen ilkokul ve ortaokul düzeyinde 24 okulda bin 304 öğrenciye ulaştı. 
Gıda kaybının önlenmesi ve israfı, uygulamalı kompost, uygulamalı kovan başı arıcılık ile uygulamalı balıkçılık eğitimlerinin verildiği proje kapsamında öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi. 
Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, çocukların gelişiminde doğayla iç içe olmalarının önemine vurgu yaptı.
Özellikle Kovid-19 salgını sonrası öğrencilerin doğayla buluşturulmasının faydalı olacağını düşünerek bu yıl birçok proje ile öğrencilere güzel dokunuşlar yapmaya çalıştıklarını belirten Saylak, şöyle devam etti:
“Lider Çocuk Tarım Kampı, 23 Nisan Çocuk Etkinlik Haftası, Tinga ve Dedektifler Tiyatro Oyunu gibi birçok çalışmada çocukların doğayla iç içe olmalarını sağladık. Geleceğin tarım dedektiflerini ve lider tarımcılarını yetiştirmeye çalıştık. Bu çalışmanın biri de Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün yürütmüş olduğu ‘Doğadan Öğreniyorum’ projesi oldu. Doğadan eğitimle çocukların çeşitli konularda bilgiyi internet ortamından değil bizzat görerek ve dokunarak öğrenmelerini sağladık. Ekolojik temelli doğa eğitimleri vererek, doğayı tanıma, koruma, çevresel sorunların çözümüne yönelik fikirler geliştirmek, bu doğrultuda araştırma ve sorgulama yapabilmelerini amaçladık. Bin 304 öğrenciler yaptığımız bu eğitim çalışmasıyla birlikte tatile dolu dolu girdiler.” 
“TARIM GELECEĞİMİZ, GELECEĞİMİZ ÇOCUKLAR”
Saylak, projelerde emeği geçenlere teşekkür ederek, öğrencilerde gördükleri mutluluğun kendilerini de mutlu ettiğini ifade etti.
“Tarım geleceğimiz, geleceğimiz çocuklar” diyen Saylak, “Çocuklarımıza yönelik çalışmalılarımızı maksimum düzeyde yapmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Tatilin başlamasıyla birlikte karne sevinci yaşayan tüm öğrencilerimize doğayla iç içe sağlıkla ve keyifle geçirecekleri bir tatil diliyorum.” diye konuştu.