Milas
Giriş Tarihi : 07-03-2022 11:54   Güncelleme : 07-03-2022 11:54

Tevşi, “Gün emekçilerin ve kadınların günüdür”

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şube Başkanı Hüsnü Tevşi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla bir açıklamada bulundu.

Tevşi, “Gün emekçilerin ve kadınların günüdür”

 

 

 

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şube Başkanı Hüsnü Tevşi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla bir açıklamada bulundu.

8 Mart’ın kadınların yaşamın tüm alanlarında yaşadığı ortak mücadelesini simgelediğini kaydeden Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şube Başkanı Hüsnü Tevşi, “Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye‘de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirmektedir. Kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri; amaçlarına ulaşmak için çaba veren, çalışan kadınlar için 8 Mart, anlamlı bir gündür. Bu gün kadınlığını şefkat ve emeğiyle yüceltmiş, hoyrat ellerin altında yaşama direnmekte olan kadınlarımızın günüdür. Bu gün kadın olarak doğanların, küflenmiş bilinçlerden ve onların yaptıklarından ayrı olarak, onların düşlerinde bile görünmeyecek bir yaşam sevincini simgeler. Bu gün bahardır, mutfağında çocuklarına yemek pişiren annelerin, tarlasında orak sallayan, fabrikada emek veren kadınlarımızın günüdür. Bugün kadın emekçilerin aynı zamanda sömürüye, eşitsizliğe karşı ülkemizde mücadele ve dayanışma günüdür” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Şube Başkanı Tevşi, “Bu gün kadını aşağılayan, emeğini sömüren ve onu erkeğin hizmetçisi gibi gören her türlü zihniyetsizlere ve bu zihniyetsizliği besleyen sistemlere karşı çıkma günüdür. 8 Mart özgür birey olma, geleceği birlikte kurma adına birlikte mücadele günüdür. Çarkın hep böyle dönmeyeceğini, kervanın hep böyle gitmeyeceğini haykırma günüdür. Bir kişi düşünelim hem engelli, hem de kadın. Kadın engelliler yaşamlarını çok daha zor koşullarda sürdürüyorlar. Engelli kadınların bir kısmı eşlerinden, babalarından, annelerinden, çocuklarından şiddet görüyor. Engelli kadınlara yönelik şiddetin büyük çoğunluğu ev içinde gerçekleşiyor. Engelli kadınların birçoğu herhangi bir hakkının ihlal edildiğini ve bu hakkını arayamadığını belirtiyor. Engelli kadınların nerdeyse yarısı psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu ve psikolojik destek alamadığını belirtiyor. Engelli kadınların engellilik ve toplumsal cinsiyetten kaynaklı olarak çoklu ayrımcılığa maruz kaldıkları da tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şube Başkanı Hüsnü Tevşi açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Engelli kadınların toplumun dezavantajlı kesimi olan engelliler içinde daha da dezavantajlı durumda oldukları bir kez daha görülmektedir. Engelli kadınların yaşamlarını kolaylaştırmak için kâğıt üzerinde de olsa var olan uygulamalara ilaveten artı pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki kadınların içinde yer almadığı hiçbir haklı mücadele kazanılamaz. Kadını ötekileştiren, onu birlikte hareket etme, birlikte üretme, eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan tanımlayan herkesin yan yana gelmesi, beraber mücadele etmeleri günümüz koşullarında zorunluluktur. Her zaman emekten, insandan, özgürlük ve bağımsızlıktan, eşitlikten ve her şeyi ile bizim olan, ekonomik bağımsızlığı olan, üreten ve ürettiğini hakça paylaşan bir Türkiye sevdalısı olan kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar günü kutlu olsun.”