Muğla
Giriş Tarihi : 18-04-2022 21:04   Güncelleme : 18-04-2022 21:04

“Tinga ve Dedektifler” Bugün Menteşeli Çocuklarla Buluştu

“Tinga ve Dedektifler” Bugün Menteşeli Çocuklarla Buluştu

“Tinga ve Dedektifler” Bugün Menteşeli Çocuklarla Buluştu

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 1. Kademe öğrencilere yönelik toprak ve suyun sürdürülebilirliğini, tarımı ve doğayı anlatan tiyatro oyununu sergilemeye devam ediyor.

Muğla Valiliği himayesinde Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalana protokole göre Haziran ayına kadar 13 ilçede 32 bin öğrenciye ulaşması hedeflenerek bir iş protokol imzalandı.

13 ilçede ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırlanan “Tinga ve Dedektifler” adlı oyun 22 Mart 2022 tarihinde Milas İlçesinde ilk gösterimine başlandı.

Karya Tiyatro Atölyesi tarafından 22 Mart Dünya Su Gününde ilk gösterimine Milas İlçesinde başlayan oyun bugün Menteşeli öğrencilerle buluştu.

Menteşe İlçesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM 15 Temmuz Şehitleri salonunda yapılan gösterime Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, il ve ilçe müdürlüklerinden yetkililer ile öğrenciler katıldı.

Tinga adında bir karganın su ve tarım ile ilgili önermelerini içeren oyun öğrencilerinde interaktif katılımıyla keyifli anlar yaşattı. 

Öğrencilerin dikkatini çeken oyunda konuya ilişkin eğlenerek öğrenecekleri çeşitli bilgileri içeren broşür dağıtıldı.

15 Haziran 2022 tarihine kadar yaklaşık 32 bin öğrenciye ulaşmayı hedefledik.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ Çocuklara tarımı, su tasarrufunu, doğru yöntemlerle üretim yapmanın önemini anlatan oyun ödüllü yazar ve yönetmen Dağlar Uygur tarafından yazıldı ve yönetildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün hassasiyetle üzerinde durduğu proje, Doç. Dr. Rasim Aşın önderliğinde pedagog ve dramaturg onaylarından geçtikten sonra hazırlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile hazırlanan protokol ile Muğla ilindeki 6-11 yaş aralığındaki tüm çocukların ücretsiz izleyeceği oyunun ilk sahneleniş yeri  Milas oldu.

22 Mart dünya su gününde başlayan su tasarrufu temalı oyun dünya tiyatrolar haftası ve 23 Nisanı’da kapsayarak haziran başında sona erecek. 32 bin çocuğun izlemesi planlanan “Tinga ve dedektifler” aynı zamanda oyuna gelen çocuklara bilgilendirme broşürleri dağıtarak onları birer tarım dedektifi yapıyor.” Dedi.

“Tarla sizin ama Tarım hepimizin”.  Tarıma, sanata ve çocuklarımıza sahip çıkalım.

Projenin hayata geçmesini uzun süredir planladığını söyleyen İl Müdürü Barış Saylak şunları söyledi; “Gelecekte yerini kaybetmeyecek iki unsur tarım ve sanat. Çocuklarımıza tarımı, sanat yoluyla anlatmak ve onlarda kalıcı bir bilgi birikim sağlamak uzun zamandır hedeflediğimiz bir proje idi. Doğru üretim teknikleri, gıda israfı, su tasarrufu gibi çok önemli ve ülkemizin geleceğini belirleyecek konularda her evde bilinçli bireyler yetiştirmek amacındayız. Tiyatroya gelen bütün çocuklarımız oyundan ‘Tarım Dedektifi’ olarak ayrılacak ve bu hassas konuların takipçisi olacaktır. Tabi bütün bunları eğlenerek ve haz duyarak yapacaklar. Bu anlamda oyunun yazım sürecinde ödüllü yazar ve yönetmen Dağlar Uygur ile proje için güçlü bir ekip kurduk. Pedagog ve dramaturg hocalarımız çok büyük  bir titizlikle çalıştılar. Emeği geçenlere  ve oyunu sahneleyen ekibimize çok teşekkür ederim. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile el ele yaptığımız projelerimize gururla bir yenisini daha ekliyor ve Muğla Valiliğimizin himayelerinde gerçekleşen projemize ilgi gösteren sayın Valimiz Orhan Tavlı ’ya  çok teşekkür ediyorum. Sanatın güzelleştiren yolunda oyundan bir cümleyle bitirmek isterim; “Tarla sizin ama Tarım hepimizin”.  Tarıma, sanata ve çocuklarımıza sahip çıkalım.” Dedi.

Oyunun sonunda ekibe teşekkür eden protokol öğrencilerle selfi çekti. Oyun iki gün boyunca Menteşe İlçesinde öğrencilerle buluşmaya devam edecek.