Marmaris
Giriş Tarihi : 26-07-2022 10:38   Güncelleme : 26-07-2022 10:38

Turizmin incisi Marmaris'te utandıran tablo!

Kanalizasyon halk plajına akıyor…

Turizmin incisi Marmaris'te utandıran tablo!

 

 

Dünyanın incisi Marmaris’te, kanalizasyonun denize akması, çevrecileri, vatandaşları, esnafı ve turistleri isyan ettirdi.

Marmaris Çevreciler Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, defalarca başvurmalarına rağmen sorunun bir türlü çözülmemesinden dert yanarak, “Biz artık çevre olumsuzlukları ile değil, yetkililerle mücadele etmeye başladık” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Türkiye'nin ve Muğla’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris'te yaşanan çevre kirliliği 'bu kadar da olmaz' dedirtti.

Turistlerin denize girdiği bir noktadan kanalizasyonun halk plajına akması ve hava sıcaklığının da artmasıyla dayanılmaz hale gelen koku, esnafı ve turistleri isyan ettirdi.

CHP'li Marmaris Belediyesi ile Muğla Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) ise konuyla ilgili vatandaşlarca defalarca yapılan başvuruya rağmen ilçenin göbeğindeki rezalete aldırış etmiyor.

Herhangi bir çalışma yapılmaması ve önlem alınmaması ise hem dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin sağlığını hem de ‘Dünyanın incisi’ olarak bilinen ilçenin itibarını tehlikeye atıyor.

Vatandaşlar ise CHP’li belediye yetkililerini ‘Cennet Marmaris'i cehenneme çevirmekle’ suçluyor.

“KİRLİLİĞE KARŞI ÖNLEM ALINMADI”

Marmaris Çevreciler Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, uzun süredir kanalizasyonun halk plajına aktığını ancak bir tülü yetkililere sesini duyuramadığını söyledi.

Defalarca MUSKİ yetkililerine başvurmasına rağmen kirliliğe karşı önlem alınmadığını belirten Kutengin, sadece bu noktanın değil birçok kanaldan denize foseptik aktığını ifade etti.

Kutengin, konuyu gerek görüntüler gerekse de üniversite tahlilleriyle yazılı olarak büyükşehir belediyesi ilgililerine bildirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bir türlü netice alamıyoruz. Körfeze boşalan 18 tane azmak deresi var. Azmaklara sıra gelene kadar bu kanalları sezon öncesi temizleyerek, tedbir alsalar böyle olmazdı. İnanın sadece bu kanal değil, Uzunyalı ve Kısayalı’daki kanallarda da bu şekilde foseptik kokusunu hissediyorsunuz. Çok ağır bir koku. Bunu defalarca bildirdik. Sezon başlamadan bunun tedbirinin alınması lazım.”

“ÇEVRE SORUNLARIYLA DEĞİL, YETKİLİLERLE MÜCADELE ETMEYE BAŞLADIK”

Foseptiğin nereden geldiğini de araştırdıklarını vurgulayan Kutengin, nedense Marmaris’te herkesin birbirini korumaya çalıştığını ancak bu arada Marmaris’in elden gittiğini aktardı.

Kutengin, yetkililerin konuya duyarsız kaldığını da dile getirerek, “Bizim çevreciliğimiz artık çevre ile olumsuzluklar ile değil, yetkililerle mücadele etmeye başladık. Nereden ruhsat verilir? Nereden bunlara mani olunmaz? Bunları araştırmaya başladık. Körfez berbat durumda. Körfezde de bir çalışma yaptık. Halici temizleyen ekipler buraya geldi. Ama bu azmak derelerini, bu kanalları temizlemeden evvel körfezi temizlemek yararlı olmayacak.” diye konuştu.  

Vatandaşlar ve esnaf ise Marmaris'in bu tarz görüntü ve çevre kirliliğine layık olmadığını dile getirdiler.

Turizm cenneti Marmaris’in bu hizmet anlayışını hak etmediğini savunan vatandaşlar, belediye yetkililerini sorunu çözmeye davet ederek, hem Marmaris halkı hem de gelen turistler için bu çevre kirliliğinin ortadan kaldırılmasını istedi.