Milas
Giriş Tarihi : 25-05-2022 19:16   Güncelleme : 25-05-2022 19:16

Türk Mutfağının Yöresel Lezzetleri Beçin Kalesi’nde Tanıtıldı

Türk Mutfağının Yöresel Lezzetleri Beçin Kalesi’nde Tanıtıldı

Türk Mutfağının Yöresel Lezzetleri Beçin Kalesi’nde Tanıtıldı  

Milas’ın yöresel lezzetleri tanıtılıyor

 

Ülkemizin zengin mutfak kültürünün tüm dünyaya tanıtılmasını amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde başlatılan Türk Mutfağı Haftası, Milas’ın yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı etkinliklerle devam ediyor.

 

Tarihi Beçin Kalesinde gerçekleşen etkinliğe Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ateş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Aktaş, Mahir Kuzu, Türker Yurtsever, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, Müze Müdürü Mehmet Çelebi, İlçe Turizm Müdürlüğü görevlileri, Beçin Kalesi kazı çalışmaları Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş ve görevlileri, okul kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yöresel lezzetlerin yer aldığı etkinlikte ilk olarak Kafaca Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu halk oyunları gösterisinin sonrasında program Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu müzik dinletisi ve diriliş dans gösterisi ile devam etti.

Gösterilerin sonrasında Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve protokol üyeleri, vatandaşlar tarafından Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezi yiyecek içecek hizmetleri alanı öğretmen, öğrencileri tarafından hazırlanan Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin yer aldığı stantlar ziyaret edildi.

 

Yöresel lezzetleri inceleyen ve yapılışı hakkında bilgiler alan Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve protokol üyeleri Pembe Teyze eşliğinde birlikte sarma sardılar.Etkinlikte ayrıca Menteş Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmen ve öğrencilerin el emeği hazırlamış oldukları ürünler sergilendi.

 

Katılanlara keşkek, sarma, ekşili köfte, kabak tatlısı ve şerbet ikram edildiği etkinlik Şehit Murat İnce Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin okçuluk gösterisi ve protokolün ok atışı denemesi ile sona erdi.