Muğla
Giriş Tarihi : 14-05-2022 19:44   Güncelleme : 14-05-2022 19:44

Ulusal Disiplinler Arası Öğrenci Kongresi Başladı.

Ulusal Disiplinler Arası Öğrenci Kongresi Başladı.


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından düzenlenen 15 üniversitenin katıldığı "Ulusal Disiplinler Arası Öğrenci Kongresi" Vali Orhan Tavlı’nın katıldığı açılış programıyla başladı.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Şehitler Salonu'nda düzenlenen kongreye Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, 15 üniversiteden akademisyenler, öğrenciler ve ilgililer katıldı. 
6 öğretim üyesi, 2 doktora, 66 yüksek lisans, 156 lisans, 5 ön lisans öğrencisi kayıt yaptırdığı kongre ile sosyal, fen, sağlık, sanat ve eğitim bilimleri alanlarında öğrenim gören öğrencilerin bilimsel araştırmalara ve etkinliklere yönlendirilmesi hedefleniyor.
Kongre açılışına video konferans ile çevrimiçi bağlanan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin TÜBİTAK projelerinde elde ettiği başarılara değinerek, öğrenci ve öğretim üyelerini kutladı.
Açılışta konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, günümüzde aşılması güç gibi görünen tüm engellerin çözümü için en etkin yöntemin farklı bakış açılarını bir araya getiren çok paydaşlı yaklaşımlar olduğuna inandığını belirtti. 
Çiçek, özellikle çok katmanlı bilim dünyasında paylaşım ve birlikte çalışma, hem bilimin tüm kapılarını aralamada hem de bu kapılardan süzülen ışıkları bir araya getirmede önemli bir anahtar olduğunu kaydetti. 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin, paylaşarak üreten bir araştırma çatısına dönüşmesinden gurur duyduğunu belirten rektör Çiçek, "Başarı meşalesini daha ileriye taşıyan, ufkun ötesini de görebilen öğrencilerimiz, TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B projelerinde yıldan yıla katlanarak artan bir yükselişle emeklerimizin karşılığını verdiler. Geçtiğimiz yıl Türkiye 2'ncisi olarak Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı'nda tarihinin en yüksek başarı oranını yakalayarak, ülkemizin en başarılı üniversiteleri arasında yer aldık." dedi.
Çiçek, desteklenmeye değer görülen başvuruların yüzde 22'sine ise yine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin imza attığını belirterek, "Üniversitemiz, Türkiye birinciliğine açık bir ara ile yerleşti. Öğrencilerimizin araştırma üniversitesi olma hedefimize aynı istekle sundukları bu katkı, azmimizi daha da arttırdı. Girişim Park adıyla tesis etmekte olduğumuz alanla onların yaratıcı fikirlerini özgür bir ortamda hayata geçirebilmeleri için önemli bir adım daha attık. Çünkü ülkemizin kalkınma sürecine öğrencilerimizin güçlü dimağlarıyla katılımı hayati önem taşıyor." ifadelerini kullandı.
Kongre, açılış konuşmalarının ardından sunumlarla devam etti. 
İlk sunumların ardından kongreye bildirileri ile katkı sunan öğrencilere katılım belgeleri Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından verildi. 
Vali Tavlı, Rektör Çiçek ve beraberindeki heyet, Atatürk Kültür Merkezi Fuaye alanında ziyarete açılan TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler ile öğrenci topluluklarının projelerini ve stantlarını ziyaret ederek bilgi aldı. 
Öğrencileri başarılı çalışmaları nedeniyle tebrik eden Vali Orhan Tavlı, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.