Muğla
Giriş Tarihi : 15-04-2022 18:26   Güncelleme : 15-04-2022 18:26

YAREN GECESİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

YAREN GECESİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

YAREN GECESİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
Muğla'nın Menteşe ilçesinde, Yörük kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla “Yaren Gecesi” etkinliği düzenlendi.
Muğla Yörük Obaları Derneğince oba bahçesinde gerçekleştirilen program öncesi katılımcılara iftarda Muğla Keşkeği ve Tarhanası ile kuru fasulye, yahni ve zerde ikram edildi.
Halk oyunları gösterilerinin sunulduğu ve yöresel sanatçıların türküler söylediği programda, ‘kıl çadırdan kız çıkarma’ ve ‘kına yakma’ etkinliği gerçekleştirildi.
Kıl çadırın içerisinde ve çevresinde, Yörük kültüründe yer alan bazı eşyalar sergilendi. 
Bazı vatandaşların da Yörük kıyafetleriyle katıldığı etkinlikte, davul, zurna, cura ve tahta kaşık gibi yöresel müzik aletleriyle müzik şöleni gerçekleştirildi.
Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, amaçlarının Yörük kültürünü hem yaşatmak hem de gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi.
Aynı zamanda Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttüğünü belirten Akcan, sanatçıların gönüllü olarak etkinliğe katıldığını kaydetti.
Etkinlik öncesi katılımcılarla iftarda buluştuklarını anlatan Akcan, "Dernek olarak her yıl insanlarımızın kaynaşması için birlik ve beraberlik adına geleneksel hale getirdiğimiz bu etkinlikleri düzenliyoruz. Bu yıl buna ihtiyacımız vardı. Ramazan ayı olması münasebetiyle Muğla Tarhanası, Muğla Keşkeği, kuru fasulye, pilav, zerde gibi yöresel yemeklerimizi iftarda misafirlerimize ikram ettik. Bizde güzel bir söz vardır. ‘Cenazede ağlar, düğün evinde oynarız’ dedik. Gerçekten bunun yaşatılmasını, gelecek nesillere aktarılmasını, tanıtılmasını için uğraşıyoruz. İnşallah daha da büyüterek yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.
Renkli görüntülerin oluştuğu etkinliğe, Denizlili yöresel sanatçı Sultan Torun, Muğlalı sanatçılar Hamdi Demirtaş, İbrahim Ethem Yağcı ve Mustafa Bozdağ’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.