Milas
Giriş Tarihi : 16-06-2022 12:36   Güncelleme : 16-06-2022 12:36

Yörük şenliklerine yoğun katılım oldu

Yörük şenliklerine yoğun katılım oldu


Türküler ve halk oyunları izleyenlerden tam not aldı 

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından düzenlenen şenlik kapsamında gündüz Yörük Göçü, ardından ise Toy Gecesi yapıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılımın olduğu gecede sahnelenen halk oyunları, söylenen türküler ve okunan şiirler izleyicilerden tam not aldı.

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği tarafından organize edilen şenlik programı, Yörük Göçü ile başladı. Renkli görüntülere sahne olan etkinlik, akşam saat 21.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Toy Gecesi ile son buldu.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ateş, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, Milas İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, MHP Milas İlçe Başkan Yardımcısı Zafer Özkan, MHP Menteşe İlçe Başkan Vekili Hakan Balun, AK Parti Menteşe İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Zeybek, MHP Menteşe Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Zehra Ünver, Türk Eğitim-Sen Milas Şube Başkanı Muzaffer Kafalı, Bodrum Mumcular Karaova Yörük Türkmen Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği’nin Kurucu Üyesi Hanım Ağası İlknur Öner, Milas Belediyesi Kültür ve Sanat Müdürü Bekir Güney, Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan’ın yanı sıra vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği gecede AKM’de oturacak yer kalmadı.

TÜRKLER- YÖRÜKLER ATALARINA SAYGILI…
Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş açılış konuşması yaptı. Kiriş, “2 yıldır salgın hastalıktan dolayı yapamadığımız faaliyetlerimize çok şükür kaldığımız yerden devam ediyoruz. Salgından dolayı vefat eden yakınlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Salgın döneminde çok iyi anladığımız bir konu oldu ve biz bu konuyu 2019 yılında, salgından önceki etkinliğimizde işlemiştik. Yerel üretimin destelenmesi ve üretelim, ürettiğimizi tüketelim konusuydu. Bu yılki yaptığımız toyumuzda ise 2023’e doğru 100. yılda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yeniden şahlanmasını konu edindik. Devletimizin bütün kurum, kuruluşlarıyla bir bütün halinde, bütün Türk milleti el ele vererek daha yaşanabilir, daha refah düzeyde yüksek bir ülke olmanın ve her yönüyle güçlü bir ülke olmanın hedefinde ilerlemeliyiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyete sahip çıkacak ve şanlı Türk Bayrağının dalgalandığı hatta bütün Türk Devletlerinin bayraklarının dalgalandığı 12 milyon kilometrekare alanda yaşayan yaklaşık 300 milyon Türk ile dünyaya gücümüzü göstermeliyiz” dedi. 

Açıklamasını sürdüren Kiriş, “Bunun yolunda önce birbirimize güvenip ve beraberlik içinde, inanarak yol almalıyız. Öncelikle bunu 30 yıl önceki Ataerkil aile yapısını inceleyip, genç nesle görenek ve saygı kültürümüzün tekrar aşılanarak, toplumun ayağa kalkmasının yolunun, sağlıklı aile bağları ile sağlanabileceğini hatırlatmalıyız. Bunun için tabi ki de önce ailelere ve sonra değerli öğretmenlerimize sorumluluk düşmektedir. Kendi Türk kültürünün tüm okullarda hatta üniversite dahil zorunlu ders olarak okutulması, uygulanması gerekmektedir. Ayrıca çocuklarımıza söylemek yerine, doğrudan her şeyi yaşayıp, örnek olmayı ve hoşgörülü olmayı öğretmeliyiz. Yaşamamız için gerekli olan toprak ve tarım ile birlikte çevreyi temiz kullanıp, temiz su kaynaklarını korumalıyız. İnsanoğlunun neslinin devamı için beslenme, barınma ve üreme olmak üzere 3 temel unsur vardır. Ve hepsi de birbiriyle bağlantılıdır.
Biz yürüyen Türkler-Yörükler Atalarına saygılı, toprağına vatanına, bayrağına bağlı ülkesi için canını feda edecek evlatlar yetiştiren insanlarız. Yeşili seven, doğayı, hayvanını koruyan, hem kendi nesli hem de diğer canlıların neslinin devamı için mücadele eden doğa dostu insanlarız. Sizlerden aldığımız bu destek sayesinde daha da güçlenerek dernek faaliyetlerimize devam ediyoruz. Derneğimizin bu günkü toyunda bizlere destek sunan değerli protokolümüze, sponsorlarımıza, yönetim kurulu üyeleri, dernek üyelerimize, Milas Kaymakamlığı ve personellerine ve Milas Belediye Başkanlığına ve personellerine, 9 aydır gece gündüz fedakarlık yaparak, kendi işlerinin yanında istikrarlı bir şekilde çalışmalara katılan halk oyunları, koro-orkestra ekibimize ve yine koromuzun şefi Ali Çakır hocamıza, halkoyunları antrenörü Oğuz Murat Gündüzalp hocamıza destek ve emeklerinden dolayı derneğimiz adına ayrı ayrı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

Şenlik daha sonra Sipsi Ustası İsmail Peynirci, Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Türk Halk Müziği solo, koro ve saz ekibi ile halk oyunları ekibi, Havva Ersoy Anaokulu Halk Oyunları ekibi, Dr. Mete Ersoy İlkokulu Halk Oyunları ekibi, Muğla Yörük Obaları Derneği Halk Oyunları ekibi ve bazı davetliler sahne aldı.

Müzik etabı Ali Çakır şefliğinde gerçekleşen geceye katılanlar gösterilere ve türkülere alkışlarıyla eşlik ettiler.