Marmaris
Giriş Tarihi : 29-07-2022 18:58   Güncelleme : 29-07-2022 18:58

Yerleşim yerlerine sıçrayan orman yangını kontrol altına alındı !

Yerleşim yerlerine sıçrayan orman yangını kontrol altına alındı !Muğla'nın Marmaris ilçesinde yerleşim yeri yakınında başlamasının ardından kısa sürede villalara sıçrayan ve 5 uçak, 8 helikopter, 40 arasözle müdahale edilen orman yangını, kontrol altına alındı.
Orman Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Marmaris 'teki orman yangını havadan ve karadan yoğun müdahale sonucu kontrol altına alındı" ifadelerine yer verildi.

Saat 16.00 sıralarında ilçe merkezindeki otogarın üst kısmındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanı görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbarda bulundu.
HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE EDİLDİ
İhbarla bölgeye sevk edilen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, alevlere havadan ve karadan müdahaleye başladı. Bölgedeki çalışmalar sürdürülürken, yangının yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı.
BÖLGEDEKİ OTELE SIÇRADI
Ormanlık alanda çıkan yangın, dakikalar sonra bölgedeki bir otele sıçradı. Bu anları kaydeden vatandaşların panik içerisinde kaçıştıkları ve gözyaşı döktükleri görüldü. Ayrıca yangınların sıçradığı otel de tahliye edildi.
OGM: 5 UÇAKLA MÜDAHALE EDİLDİ
Orman Genel Müdürlüğü'nden de Marmaris'teki yangınla ilgili açıklamada 5 uçak, 8 helikopter ve 40 arasözün görevlendirildiği belirtildi.
Açıklamada, "Orman yangınına 10 dakika içerisinde ilk müdahaleyi gerçekleştirdik. Ormanın Kahramanları Yeşil Vatanımızı korumak için alevlerle mücadele ediyor" ifadelerini kullandı. 
OGM'nin açıklamasından kısa bir süre sonra ise yangın kontrol altına alındı.
YANGIN KONTROL ALTINDA
Orman Bakanlığı'ndan da yangındaki son duruma ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
"Muğla Marmaris 'teki orman yangını havadan ve karadan yoğun müdahale sonucu kontrol altına alındı."
AFAD'DAN AÇIKLAMA: OTELDEN TAHLİYELER ARASINDA YARALI YOK
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yangın sıçrayan otelle ilgili yapılan açıklamada, "Otelden tahliye edilen vatandaşlarımız arasında yaralı bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi. 
AFAD'dan yapılan açıklamanın tamamında şöyle denildi: 
"Bölgede çıkan orman yangınından etkilenen bir otelde konaklayanlar tahliye edilmiş olup, yaralı bulunmamaktadır. Yangına Orman Genel Müdürlüğü, AFAD, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 112 ekipleri tarafından havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz."
MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI: 7 VİLLA TAHLİYE EDİLDİ
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da villalarda tahliye işlemi gerçekleştirildiğini belirterek, "Karadan ve havadan tüm ekipler müdahaleleri gerçekleştiriyor. En son Turizm Meslek Yüksekokulu ve Uygulama Oteli'ne sıçradı. Bir villaya da sıçramış durumda. Ama ekipler müdahalelerini sağlıyor. Bununla birlikte 7 villada da tahliyeler gerçekleşti" diye konuştu.
Öte yandan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından helikopterlerin ve uçakların su aldığı bölge deniz trafiğine kapatıldı. Bölgedeki tekne trafiği kontrol altına alındı.