MUĞLA
Giriş Tarihi : 30-05-2024 10:51

28 Mayıs Dünya Oyun Günü Görkemli Bir Şekilde Kutlandı

28 Mayıs Dünya Oyun Günü Görkemli Bir Şekilde Kutlandı


Muğla Valisi İdris Akbıyık ile İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Haftası ve 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü dolayısıyla Menteşe Emirbeyazıt İlkokulu ve Şahidi Ortaokulunda düzenlenen etkinlikte öğrencilerle bir araya geldiler.    
Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, öğrencilere unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları öğretmek ve bu oyunları keyifle oynamalarını sağlamak amacıyla düzenlenen "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" projesi kapsamında, Muğla'da okul bahçelerine oyun alanları oluşturulurken geleneksel çocuk oyunları yaşatılmaya devam ediyor.
Mayıs ayının son haftasında kutlanmaya başlayan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Haftası ve 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü vesilesiyle, Muğla'da "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Şenliği" düzenlendi.
İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Menteşe Emirbeyazıt İlkokulu ve Şahidi Ortaokulu bahçesinde düzenlenen Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Şenliği'ne; Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, il ve ilçe millî eğitim yöneticileri, Menteşe'deki çeşitli kademelerden 12 okul katıldı.
Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Şenliği'nde öğrenciler; ip atlama, topaç çevirme, çember çevirme, yağ satarım bal satarım, yakan top, mendil kapmaca, seksek, kurt baba, bülbül kafeste, kutu kutu pense, köşe kapmaca, çömel kurtul, yerden yüksek, çuval yarışı, halat çekmece, fasulye torbası, eski minder, balık ağı, tombik gibi birçok geleneksel çocuk oyunlarını kardeşlik havasında oynayarak eğlenceli bir gün geçirdiler. Aynı zamanda öğrenciler Karagöz ve Hacivat, yüz boyama, palyaço etkinlikleri ile renkli dakikalar yaşadılar.
Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, öğrenciler tarafından topaç, çember gibi geleneksel oyuncaklarla karşılandı. Emirbeyazıt İlkokulu halk oyunu ekibinin folklor gösterisini sunmasının ardından, okul bahçesindeki oyun alanları gezildi. Vali Akbıyık ve il protokolü, öğrencilerin oynadıkları topaç çevirme, çember çevirme, fasulye torbası oyunlarına eşlik etti. Ardından Şahidi Ortaokulu bahçesinde yer alan rüzgârgülü atölyesi, iple yapılacak oyunlar atölyesi, çember - tel araba yapımı atölyesi, kâğıt katlama atölyesi, seramik boyama atölyesi, resim atölyesi, zekâ oyunları atölyesi, müzik atölyesi,  ebru sanatı atölyesi ve okuma köşesi, protokol tarafından ziyaret edildi. Şenlik, Şahidi Ortaokulu öğrencilerinin top gösterisi ile son buldu.

AdminAdmin