GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-06-2024 13:02

6 Şubat depremini 3 gün önce bilen SSGEOS'dan yeni uyarı!

6 Şubat depremini 3 gün önce bilen SSGEOS'dan yeni uyarı!

 

Türkiye'nin 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 7,7 büyüklüğündeki deprem, 13.24'te 7,6 büyüklüğünde ikinci depremle büyük bir felakete yol açmıştı. Uluslararası deprem uyarı sistemi, bu büyük felaketi 3 gün öncesinden açıklamıştı. SSGEOS, Türkiye'de 2 bölgeyi vurgulayarak Adana, Hatay ve Orta Karadeniz'de yeni bir deprem olabileceğini öngörmüştü. Sosyal medyada da yankı uyandıran harita incelendiğinde, dünyanın çeşitli bölgelerinde sinyallerin verildiği ve depremlerin beklendiği ifade edildi. SSGEOS haritasına göre Türkiye'nin yanı sıra Kıbrıs, Lübnan ve İsrail de deprem uyarısı için risk altındaydı.

SSGEOS, sismik aktiviteyi izleyerek gök cisimlerinin konumlarını takip eden bir araştırma enstitüsüdür. Kurum, özellikle gezegenler ve Ay'ın özel konumlarına geldiği zamanlarda, 5.6 veya daha yüksek şiddette deprem sıklığının arttığı ilişkisini araştırmaktadır. SSGEOS'ın amacı, uzay cisimlerinin geometrik ilişkilerini analiz ederek Dünya'nın atmosferini ve sismik olayları etkileyebilecek potansiyel depremleri öngörmektir. Bu Hollanda merkezli araştırma kuruluşu, sismik aktiviteler ile gök cisimleri arasındaki muhtemel ilişkileri inceleyerek önceden depremleri tahmin etmeye çalışmaktadır.

SSGEOS'ın lideri Frank Hoogerbeets, depremler ile gök cisimlerinin konumu arasındaki bağlantıyı araştıran teorileriyle tanınmaktadır. Kendisini bir deprem tahmincisi olarak tanımlayan Hoogerbeets, özellikle gezegenlerin alışılmadık konumlarının büyük sismik aktiviteleri tetikleyebileceği iddiasında bulunmaktadır. Son zamanlarda yaptığı deprem tahminleriyle dikkat çeken Hoogerbeets, Venüs ve Uranüs gibi gezegenlerin Dünya'nın tektonik plakalarını etkileyebileceğini ve ciddi depremlere neden olabileceğini belirtmektedir. Ancak, bilim camiasının birçok üyesi kesin deprem tahminlerinin mümkün olmadığı görüşündedir.

AdminAdmin