GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2024 23:59

A.OSMAN GÜNSAN ANAOKULUNUN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

A.OSMAN GÜNSAN ANAOKULUNUN AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Vali Dr. İdris Akbıyık’ın katılımlarıyla, Menteşe’de 2023-2024 yılında hizmet vermeye başlayan Feriha Osman Günsan Anaokulunun açılışı yapıldı.
Hayırseverler merhume Feriha Günsan ve merhum Osman Günsan çifti tarafından bağışlanan arsa üzerine, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan ödenekle, Muğla Valiliği koordinesinde inşa edilen Feriha Osman Günsan Anaokulunun açılış töreni yapıldı.
Vali Dr. İdris Akbıyık’ın teşrifleriyle düzenlenen törene; 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, Ula Kaymakamı ve Menteşe Kaymakam Vekili Mehmet Rıdvan Doğan, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, il protokolü, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan açılış töreni, protokol konuşmalarıyla devam etti. İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay yapmış olduğu açılış konuşmasında, “Ömürlerini eğitime, öğrencilerine adamış Feriha ve Osman Günsan öğretmenlerimizin isimlerinin yaşatılacağı okulumuzda, akademik hayatlarına ilk adımlarını atan 172 yavrumuzun gözlerindeki ışıltıyı görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor.  Bilindiği üzere Bakanlığımızın izlediği öncelikli eğitim politikalarından biri de erken çocukluk eğitimi. Bu minvalde Valiliğimiz himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması adına, il genelinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Eğitimde fırsat eşitliğinin en hızlı gerçekleştiği yer olan anaokullarımızın ve ana sınıflarımızın sayısını gerek Bakanlığımızın, gerekse hayırseverlerimizin katkılarıyla il genelinde artırdık.” dedi.
Konuşmasında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin önemine değinen İl Müdürü Emre Çay “Köklerden geleceğe uzanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile 21. yüzyılın ihtiyaçlarına ve küresel rekabet ortamına uygun, Türkiye’nin vizyonu ve değerlerine sahip, ülkesini ve ülküsünü seven, adaletli, erdemli nesiller yetiştireceğimize yürekten inanıyoruz.” diyerek konuşmasını “Bakanlığımıza bağışlanmasındaki katkılarından dolayı merhum öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor,  mirasçılarına da şükranlarımızı arz ediyorum. Bu güzel eseri ilimize, ilçemize, çocuklarımıza kazandıran Bakanlığımıza, eğitimi her daim birinci önceliği sayan Muğla Valimiz Sayın Dr. İdris Akbıyık’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” sözleriyle bitirdi.
22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu konuşmasında, Hayırsever Merhume Feriha Günsan’ın kendisinin ilkokul öğretmeni olduğundan, Feriha Günsan ve Osman Günsan’ın öğretmen kimliğinden ve hatıralarından   bahsederek duygusal bir konuşma gerçekleştirdi.
Feriha Osman Günsan Anaokulunun açılışını gerçekleştirmenin büyük mutluluğunu yaşadığını belirten Vali Dr. İdris Akbıyık konuşmasında “Cumhuriyetimizin 100. yılında devletimiz, eğitim öğretimi en öncelikli gündem maddesi yaparak derslik sayılarının artırılmasından öğretmen atamalarına, müfredatın geliştirilmesinden ücretsiz ders kitaplarına kadar tarihi nitelikte pek çok reformu hayata geçirmiştir.  Şüphesiz ki “Türkiye Yüzyılı”nda bizim de Muğla’da birinci önceliğimiz eğitimdir, kitaptır, geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır. Turizmin Başkenti konumundaki Muğla’mızda 159 hayırseverimiz 1747 dersliğin yapımına katkı sunmuşlardır. İlimiz merkez ilçesi olan Menteşe ilçemizde de 11 hayırseverimiz 119 derslikle eğitimde devlet millet el ele anlayışına sahip çıkılmıştır. Hükümetimizin devasa yatırımlarının yanı sıra hayırseverlerimizin de eğitime destek olmalarını çok önemsiyoruz. Bugün de Hayırseverlerimiz Feriha Osman Günsan’ın bağışladığı arsaya Bakanlığımız ve Valiliğimizin katkılarıyla yapılan anaokulumuzun açılışını gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” dedi.
Konuşmasının devamında il genelinde yürütülen “Bir Kitap, Bir İnsan” projesinden bahseden Vali Akbıyık “Muğla’nın eğitimine ivme kazandıracağına, çocuklarımızın, gençlerimizin okuma sevgisine, okuma kültürüne büyük bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz “Bir Kitap, Bir İnsan” projesi ile tüm okullarımızda okuma halkaları oluşturuldu. Kütüphane ziyaretleri ile onların yaş ve seviyelerine uygun kitaplara erişebilmeleri sağlandı. Her ilçemizde antik kentlerimizi birer okuma alanı olarak değerlendirip oralara geziler düzenlendi, öğrencilerin antik kentleri tanıması sağlandı. Yaratıcı yazma faaliyetleri düzenlenerek öğrencilerimizin yaratıcı, özgün eserler ortaya çıkarmaları sağlandı.” dedi. 
Protokol konuşmalarının ardından Vali Dr. İdris Akbıyık, Hayırseverler Merhum Feriha Günsan ve Osman Günsan’ın mirasçıları adına Neşe Özsoy’a plaket takdim edildi.
Feriha Osman Günsan Anaokulu öğrencilerinin dans, ritim ve halk oyunları gösterisiyle devam eden program renkli görüntülere sahne oldu. Vali Dr. İdris Akbıyık ve il protokolü eşliğinde okulun açılış kurdelesi kesilmesinin ardından 7 dersliği, yemekhanesi, mutfağı, rehberlik odası, destek eğitim odası, konferans salonu bulunan okul binası gezildi. Sınıflarda öğrencilerle bir araya gelen Vali Dr. İdris Akbıyık, öğrencilere kitap hediye etti.

AdminAdmin