BODRUM
Giriş Tarihi : 18-09-2023 16:53

BODRUM’UN GAZİLERİ ATASININ İZİNDE

BELEDİYE YAYINI “BODRUM’UN ŞEHİTLERİ VE GAZİLERİ” KİTABI İMZA GÜNÜ DÜZENLENECEK

BODRUM’UN GAZİLERİ ATASININ İZİNDE

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı ve 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle gaziler ve aileleri için gezi düzenlenirken bu anlamlı güne özel Bodrum Belediyesi tarafından “Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri” kitabı hazırlandı.

 

 

Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Şehit Yakınları ve Gazi Hizmetleri Bürosu” tarafından düzenlenen gezi kapsamında, gaziler Başkent Ankara’daydı.

 

 

Bodrumlu Gaziler, Ankara’da ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’de çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Aslanlı yoldan Anıtkabir’e ulaşan gazilere, ziyarete gelen vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

 

 

Çelenk sunma töreni ve saygı duruşunun ardından, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Gazi Kemal Berber tarafından Anıtkabir Özel Defterine yazı yazıldı. Gaziler, törenin ardından müzeyi gezdiler.

 

 

Birinci Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi), İkinci Meclis Binası (Cumhuriyet Müzesi), Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi ve Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret eden gaziler, son olarak Büyük Taarruz’un başladığı topraklar olan Afyon Kocatepe’ye gitti.

 

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Kemal Berber, “Bu güzel program için Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ve belediye yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Anıtkabir’i ziyaret etmek, resmî törenle atamızın mezarına çelenk koymak bizler için onur ve gurur vericiydi. Bizler için çok anlamlı ve güzel bir anı oldu.” diye konuştu.

Önceki dönem Bodrum Kaymakamlarından Ankara Vali Yardımcısı Bekir Yılmaz ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, gazileri konakladıkları otelde ziyaret etti. Yılmaz, yıllar sonra Bodrumlu gazileri görmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadığını ifade etti.

 

 

 

Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri Kitabı İmza Günü

Bodrum Belediyesi Kültür Yayınları arasında yerini alan “Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri” kitabının imza günü etkinliği düzenleniyor.

 

“Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri” kitabı imza günü, Çarşı Mahallesi Eski Sanat Okulu Sokağı’nda bulunan Bodrum Belediyesi Kültür AŞ Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde 19 Eylül Gaziler Günü’nde saat 18.00’de gerçekleşecek.

 

23 Haziran 1565 tarihinde Malta’da şehit düşen Bodrumlu Amiral Turgut Reis’ten başlayarak 2000’li yıllardaki İç Güvenlik Harekâtlarına kadar şehit ve gazi olan Bodrumluların askeri künye bilgilerine, madalyalarına, ulaşılabilen fotoğraflarına, mektuplarına, hatıralarına ve aileleriyle yapılan söyleşilere yer verilen kitap, Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi personeli Cezmi Çoban tarafından derlendi.

 

 

 

“Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına Bodrum’a kazandırılan bir eser”

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi:

 

“Ordu-millet birlikteliğiyle nice destanların yer aldığı tarihimiz; ‘Varlığını Türk varlığına armağan eden’ isimli ve isimsiz kahramanlarımızın hikâyeleri ile doludur. Onların geleceğimize ışık tutan kahramanlıklarını araştırmak, yaşadıkları zorlukları öğrenmek ve bizlere bıraktıkları cennet vatanın kıymetini bilmek bu topraklarda yaşayan her bireyin boynunun borcudur. Belediyemizin bir kültür hizmeti olarak belediye personelimiz Cezmi Çoban tarafından kaleme alınan Bodrum’un Şehitleri ve Gazileri kitabı; milletimizin ve vatanımızın savunulması için yedi düvele karşı birçok cephede savaşmış, bu uğurda şehit ve gazi olmuş Bodrumlu askerlerimizin adlarının, hikâyelerinin ortaya çıkarılması, yeni nesillere tanıtılması ve bu kahraman askerlerimizin kamuoyunca bilinmesi adına; diğer il ve ilçelerimize de örnek olabilecek nitelikte hazırlanan kapsamlı bir arşiv ve saha araştırma çalışmasıdır. Böyle bir eseri, Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yılı anısına Bodrum’a kazandırdığı için kendisine ve kitapta emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”  

 

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla saat 11.00'da Bodrum Belediye Meydanı’nda tören düzenlenecek.

AdminAdmin