MİLAS
Giriş Tarihi : 05-06-2024 16:50

Dünya Süt Günü’ne özel kutlama

Dünya Süt Günü’ne özel kutlama


Milas Süt Birliği, Dünya Süt Günü’nü özel öğrencilere düzenlediği renkli ve anlamlı etkinlikle kutladı. Etkinlikte süt içerek, animasyon ekibiyle doyasıya eğlenen özel öğrencilere, Dünya Süt Günü’ne özel düzenlenen resim yarışmasıyla da hediye takdim edildi.  

Dünya Süt Günü’nü her yıl renkli ve anlamlı etkinliklerle kutlayan Milas Süt Birliği, Sempati Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki özel öğrencilere yönelik Dünya Süt Günü etkinliği düzenledi. 
Dünya Süt Günü’ne özel düzenlenen etkinliğe; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkan Vekili İsmail Altın, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Milas Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Milas Tariş Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Halit Şenli, Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, Sempati Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Demet Çapraz, daire amirleri, davetliler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan etkinlikte, özel öğrencilere animasyon ekibi tarafından eğlence düzenlendi, öğrencilere ve davetlilere süt ikramında bulunuldu. 
Davetlilere “Hoş geldiniz” diyen Sempati Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Demet Çapraz, böylesi özel bir günde özel bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. 
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, “Dünya Süt Günü’nde, sütün sağlık için önemini vurgulamak, süt üreticilerini hatırlamak ve süt tüketimini teşvik etmek amaçlamaktadır. Birçok canlının dünyaya geldiğinde tanıştığı ilk besin olan süt, mucize içeriğiyle büyüme ve gelişme dönemlerinde, kemik sağlığı için, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemli bir besindir. Özellikle çocuklar için büyük bir öneme sahip olan süt ve süt ürünleri, hayat boyu sağlıklı bir yaşam sürdürmek için de gereklidir. Sadece çocukların değil, yaşlıların ve yetişkinlerin de düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketmeleri önerilmektedir. Bu nedenle, Dünya Süt Günü vesilesiyle sütün sağlık üzerindeki olumlu etkilerini bir kez daha düşünerek, beslenmemizde süt ve süt ürünlerine yer vermeyi unutmamalıyız.” dedi. 
“SÜT SADECE BİR BESİN DEĞİLDİR”
Başkan Gezgin, sütün sadece bir besin olmadığının altını çizerek, temel besinlerin de kaynağı olan sütün aynı zamanda ekonomik değer yarattığını, milli kalkınmaya katkı sunduğunu, toplumsal refaha katkı sağladığını ve istihdam yarattığını söyledi. 
Milas Süt Birliği’nin 3 bin üyesiyle büyük bir aile olduğunu, Birliğin Milas’ta 80 mahalleden sabah / akşam süt toplayarak, günlük 200 ton sağlıklı sütün ulusal firmalara ulaştırılmasını ve tüketime sunulmasını sağladığını kaydeden Başkan Gezgin, “Üretici ve tüketiciyi koruyan bir anlayışı benimseyen Birliğimiz, kendi kuruluşu olan Birliğim Gıda şubelerinde süt ve et ürünleriyle ve kaliteli yerli ürünlerle uygun fiyat politikası ile tüketicilerimize hizmet etmektedir. Her zaman sütte kaliteyi garanti eden Birliğimiz, Milas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki “Süt İşleme Tesisi Projesi” başta olmak üzere, üreticilerimize ve tüketicilerimize hitap eden birçok çalışmaya ve projeye imza atmaktadır. Bu özel gün vesilesiyle, büyük emeklerle süt üreten çok değerli üreticilerimize teşekkür eder, tüketicilerimize de sağlık dolu bir gelecek için süt ve süt ürünleri tüketmelerini tavsiye ediyorum. Dünya Süt Günü kutlu olsun, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.” 
EN FAZLA POTANSİYEL MİLAS’TA…
Muğla Milas’ta geçmiş dönemlerde hayvancılık ve süt üretimi yapan üreticilerin, özel sektörün elinde zor yıllar geçirdiğini ve mağdur olduğunu söyleyen Muğla İl Tarım Müdür Barış Saylak ise Milas Süt Birliği ile örgütlü bir üretime başlayan Milaslı üreticilerin bugün başarıdan başarıya koştuğunu, Milas Süt Birliği’nin Türkiye’de örnek olduğunu belirtti. 
Milas Süt Birliği’nin başarılı çalışmalarıyla bugün Muğla’daki hayvan varlığının ve süt üretiminin yüzde 40’nın Milas’ta gerçekleştirildiğini ifade eden Müdür Saylak, Milas Süt Birliği’ne başarılı çalışmalarından ötürü teşekkür ederek, Dünya Süt Günü dolayısıyla her yaştan vatandaşa sağlıksız içecekler yerine süt içmeyi tavsiye etti. 
Milas Belediye Başkan Vekili İsmail Altın, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz’un selamlarını ileterek, renkli ve anlamlı etkinlikte emeği olan herkese teşekkür etti. 
Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, yoldan gelmesine ve şuan izinli olmasına rağmen Milas Süt Birliği’nin Dünya Süt Günü etkinliğine katıldığını söyleyerek, böylesi anlamlı bir etkinlikle olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.  
Kaymakam Böke, zeytin zeytinyağı, balı ve birçok değeriyle ünlü olan Milas’ın, sütünün de çok değerli olduğunu söyledi. Herkesin sağlıklı bir yaşam için süt içmesi gerektiğini söyleyen Böke, özel öğrencileri de resim yarışmasındaki başarılı performansları için tebrik etti. 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından, Süt Günü temalı resim yarışmasında ödül alan öğrencilere hediyeleri takdim edildi. 
Ardından tüm katılımcılara süt ikramında bulunuldu ve protokolün katılımıyla Süt Günü temalı resim sergisi gezildi. 
Etkinlik, hatıra fotoğrafı çekimi ve animasyon ekibinin eğlencesi ile tamamlandı.

AdminAdmin