FETHİYE
Giriş Tarihi : 24-05-2024 15:49

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’den 20 Arıcıya Damızlık Ana Arı

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’den 20 Arıcıya Damızlık Ana Arı


Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) işbirliğinde "Muğla Arısının Seleksiyon ve Islahının Sürdürülebilirliği Projesi" kapsamında ana arı dağıtım töreni gerçekleşti.
Programa katılım sağlayan Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Muğla arısının hastalılara karşı ıslah modeliyle dayanıklı hale gelmesi için mücadele edildiğini ve sunni tohumlamayla ıslah projelerine başta Muğla olmak üzere, tüm ülkede destek vereceklerini ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti;
"Tüm güçlüklere rağmen bal üretimi yapan kadın üreticilerimize teşekkür ediyorum. Bakanlığımız ilk kez kadın üreticilerimize pozitif ayrımcılık yapacak. 30 yaş altı gençler ve kadın üreticilerimiz bir destek alıyorsa bunun 0,7 kat sayısı kadar fark alacak. İşletme bir aile işletmesiyle yine verdiğimiz desteğin bire bir fazlasını alacak. Aile işletmesiyle kovan başına 100 lira destek alıyorsa bu 200 lira olacak. İşletme sahibi kadın ise buna göre tam 270 lira destek alacak. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu sene kırsalı desteklemeyi çok daha ön plana aldık. Arıcılarımızı destekleyeceğiz. Arıcılık yönetmeliğimiz dün itibarıyla çıktı. Buna göre arıcılarımıza belli haklar veriyoruz."
Konuşmaların ardından ana arı dağıtım töreninde toplam 20 arıcıya 5'er damızlık ana arı verildi. 
Fethiye’nin İncirköy Mahallesi'ndeki arılıkta düzenlenen programa, AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz, Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile MAYBİR Başkanı Veli Türk katılım sağladı.

AdminAdmin